Reklama

Niedziela Przemyska

Pielgrzymka „Ruchu dla Lepszego Świata”

Przeszło miesiąc temu Malbork był świadkiem niezwykłego wydarzenia wiary. Miasto gościło około czterystu pielgrzymów z parafii realizujących program „Ruchu dla Lepszego Świata”. „Movimento per il Mondo Migliore”, bo tak brzmi oryginalna nazwa Ruchu, powstał z inicjatywy włoskiego jezuity o. Riccardo Lombardiego, który po II wojnie światowej głosił potrzebę odnowy świata przez odnowę Kościoła. W trakcie trwania sesji II Soboru Watykańskiego o. Lombardi spotkał się z ok. 1200 biskupami z całego świata, proponując tworzenie lokalnych grup zaangażowanych w promowanie soborowej odnowy i nawrócenia w życiu Kościoła. Ważnym momentem było rozpoczęcie w 1971 r. projektu duszpasterskiego Nowy Obraz Parafii (obecnie nosi on nazwę Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji) jako konkretnego instrumentu wprowadzania soborowych przemian w realiach wspólnoty parafialnej.

W Polsce do „Nowego Obrazu Parafii” należy niespełna 20 parafii. W naszej archidiecezji są cztery parafie realizujące program Ruchu: Przemyśl-Kazanów, Krosno - Świętych Piotra i Jana, Krosno-Polanka i Szówsko. Każda z tych parafii, realizując formację proponowaną chociażby na konwiwencjach i sesjach odbywanych przez cały rok w różnych miejscach w Polsce, ma za zadanie tworzenie grup sąsiedzkich na terenie parafii i animowanie życia parafialnego, np. poprzez wydawanie listu do parafian przedstawiającego aktualne wydarzenia religijne przygotowywane w parafii przez Ruch. Raz do roku wszystkie parafie spotykają się na ogólnopolskiej pielgrzymce, dzieląc się swym doświadczeniem.

Reklama

Tegoroczna XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii realizujących Program Odnowy i Ewangelizacji przebiegała pod hasłem „Wiara rodziny w odnawiającej się parafii” i miała miejsce w parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Malborku w dniach 16-18 sierpnia. Na spotkaniu zgromadzili się przedstawiciele 16 wspólnot parafialnych z całej Polski wraz ze swoimi duszpasterzami, tworząc 400-osobową wspólnotę. Pielgrzymkę rozpoczęła Eucharystia, po której nastąpiła prezentacja parafii. Przedstawiciele poszczególnych wspólnot opowiadali o realizacji programu oraz podejmowanych inicjatywach duszpasterskich kierowanych do rodzin. W sobotni poranek pielgrzymi podzieleni na grupy uczestniczyli w spotkaniu pt. „Wiara w rodzinie jako źródło i model odnowy parafialnej”. W ramach tego spotkania uczestnicy dzielili się doświadczeniem przekazu wiary w swoich rodzinach. Po wycieczce do Zamku Krzyżackiego w Malborku, pielgrzymi udali się do swoich gospodarzy - rodzin parafii św. Urszuli w Malborku, u których gościli przez cały czas trwania pielgrzymki odbywając niejednokrotnie bardzo ciekawe rozmowy. Po Eucharystii ks. Stanisław Zając z Łęcznej, dyrektor Polskiej Grupy Promotorów, wygłosił konferencję zatytułowaną „Indywidualizm a duchowość komunii w Kościele”. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki była niedzielna Eucharystia sprawowana przez biskupa elbląskiego Jana Styrnę. W uroczystej procesji z darami przedstawiciele parafii zanieśli znak swej wspólnoty, Książkę Roku, zawierającą program na rok duszpasterski 2013/2014 oraz dar symbolizujący każdą z parafii. Na zakończenie Eucharystii nastąpiło ogłoszenie miejsca przyszłorocznej pielgrzymki (Krosno-Polanka) i przekazanie symboli pielgrzymkowych - Pisma Świętego i krzyża.

Była to już szósta pielgrzymka NOP-u, w której mogłem uczestniczyć. W tym roku przeżyłem ją szczególnie ze względu na jej hasło, które dotyczyło rodziny. Temat ten jest mi bliski, ponieważ od kilku lat uczestniczę w rekolekcjach oazowych Domowego Kościoła. Dzięki temu doświadczeniu mogę poznawać problemy i trudności, z jakimi spotykają się współczesne małżeństwa i rodziny. Wiemy też, że świat nie przychodzi rodzinom z pomocą, a wręcz przeciwnie - walczy z nimi. Dlatego dziś Kościół szczególnie stara się wspierać rodziny. Rodzina nie powinna pozostawać sama ze swoimi problemami, dlatego tak ważne i pomocne są spotkania w ramach czy to grup sąsiedzkich czy Domowego Kościoła.

Dziękuję proboszczowi parafii Przemyśl-Kazanów pw. Świętych Benedykta, Cyryla i Metodego, ks. prał. Aleksandrowi Burdzemu, który zorganizował wyjazd na tę pielgrzymkę i z wielkim oddaniem prowadził modlitwy i konferencje w autokarze, a wcześniej przygotował do niej przez odpowiednie katechezy. Od wielu lat jest bardzo oddany „Ruchowi dla Lepszego Świata” i kieruje jego działalnością w naszej parafii razem z bardzo zaangażowaną promotorką Fryderyką Andruszczyszyn, którą wspierają inne osoby z parafii, regularnie jeżdżące na konwiwencje. W tym roku z naszej parafii w pielgrzymce wzięły udział 22 osoby.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oblężenie Jasnej Góry... przez mężczyzn

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

"Oblężenie Jasnej Góry" - pod takim hasłem w sobotę, 4 listopada mężczyźni z całej Polski i świata spotkają się u Tronu Maryi, Królowej Polski na 1. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Mężczyzn.

Liderzy różnych organizacji męskich zapraszają na Jasną Górę na spotkanie i wspólną modlitwę. Wśród gości obecni maja być m.in.: abp Zbigniew Stankiewicz, bp Marek Mendyk, Jacek Pulikowski.

CZYTAJ DALEJ

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję