Reklama

Niedziela Przemyska

100 lat kościoła w Witoszyńcach

4 września pieśń wdzięczności i chwały Panu Bogu i Matce Bożej Nieustającej Pomocy wyśpiewali uczestnicy uroczystości jubileuszowej w Witoszyńcach, należących do parafii Grochowce w dekanacie Kalwaria Pacławska. W słowach powitania proboszcz ks. Zbigniew Szewczyk zarysował historię budowy i dalsze losy świątyni, aż do dnia konsekracji.

Katedra przemyska, jako kościół parafialny, w drugiej połowie XIX wieku zaczęła otrzymywać w przyległych wioskach małe kościółki, niby swe duchowe córy. Ks. Ziemiański, ówczesny proboszcz i kanonik katedry, poważnie zainteresował się wioskami Grochowce, Witoszyńce i Kniażyce. Witoszyńce, odległe od Przemyśla o 11 km, zamieszkiwało 178 katolików obrządku łacińskiego, którzy pozbawieni byli nabożeństw. Ks. Ziemiański zaczął budować tu kapliczkę, ale niestety śmierć przeszkodziła mu w dokończeniu tego dzieła. Po 36 latach postanowiono przywieść do skutku jego zamysł. Zebrano składki i pod kierownictwem ks. Sarny wybudowano duży kościółek z cegły, kryty blachą. W 1916 roku, po wymianie zniszczonego w czasie wojny dachu i wykończeniu kościoła, za jego patronkę obrano Matkę Bożą Nieustającej Pomocy. Od 1932 r. Witoszyńce stały się kościołem filialnym parafii Grochowce. Według relacji starszych mieszkańców w latach 50. ubiegłego stulecia kościółek odświeżono i zamurowano boczne drzwi wejściowe, a w późniejszych latach założono instalację elektryczną i ponownie odmalowano kościół. W latach 90., kiedy proboszczem był ks. Jan Łojek, rozpoczęło się większe zainteresowanie świątynią: zakupiono organy, nowe tabernakulum, drewniany ołtarz i ambonkę, zaczęto ogrzewać kościół. Wykonane zostały prace konserwacyjne, które kontynuowano również od jesieni 2000 r., kiedy proboszczem parafii został ks. Zygmunt Balawender. Od 2006 r. duszpasterzem parafii jest ks. Zbigniew Szewczyk, który kontynuuje prace remontowe w świątyni. W tym czasie m.in. odmalowano kościół, odnowiono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ułożono płytki granitowe w prezbiterium i marmurowy ołtarz ufundowany przez jednego z parafian. W ostatnim roku w kościele wymieniono okna i ufundowano stacje drogi krzyżowej.

Reklama

Ksiądz Proboszcz podkreślił, że ofiarność i pracowitość ludzi w Witoszyńcach jest bardzo duża. Wiele elementów wyposażenia kościoła ufundowali poszczególni mieszkańcy miejscowości, bądź całe rodziny. Wierni dbają nie tylko o budynek, ale też i o ducha: od bardzo dawnych czasów odprawiają nabożeństwa majowe, a od 1990 r. także nabożeństwa różańcowe, na które licznie uczęszczają. Od roku 1998 w każdą środę biorą udział we Mszy św. z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wierni Witoszyniec przygotowywali się do Jubileuszu poprzez modlitwę i sakramenty święte. Sakrament pojednania poprzedzony był nabożeństwem pokutno-wynagradzającym, a po Mszy św. wierni uczestniczyli w procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Głównym punktem obchodów Jubileuszu była uroczysta Eucharystia koncelebrowana przez abp. Józefa Michalika, ks. dziekana Zbigniewa Kołodzieja i ks. proboszcza Zbigniewa Szewczyka oraz przedstawicieli Kapituły Kanoników z Przemyśla, księży proboszczów parafii Grochowce z lat wcześniejszych, księży z dekanatu i księży rodaków. Podczas uroczystej Eucharystii dokonano konsekracji kościoła i odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Ksiądz Arcybiskup w homilii wskazał na rolę świątyni jako szczególnego znaku obecności Boga w świecie. Podkreślił też rolę rodziny w przekazywaniu wiary oraz podkreślił troskę o dobre wychowanie dzieci i młodzieży. Podziękował wiernym za trud włożony w odnowę świątyni i dbanie o jej wygląd.

Z serc wiernych, gromadzących się w Witoszyńcach na nabożeństwach do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wyrywa się jedno wielkie słowo: dziękujemy! Dziękujemy Matce Bożej za orędownictwo, za opiekę, za to, że chroni nas od nieszczęść i kataklizmów i za Jej nieustającą pomoc. Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu i Matce Bożej Nieustającej Pomocy z całego serca dziękujemy za przeżycie tej uroczystości i doświadczenie Bożej obecności w życiu codziennym.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słysząc głos Boga

Niedziela Ogólnopolska 5/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Eucharystia

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Na niedzielną Mszę św. przychodzimy ze świata naznaczonego głębokim kryzysem, który dotyka także nas i nasze rodziny. Jest on spowodowany w głównej mierze pandemią COVID-19 i jej skutkami, które próbuje się złagodzić i przezwyciężyć. Nie pomniejszając i nie odrzucając wysiłków ludzkich, jako wierzący chcemy dziś powtórzyć za św. Janem Pawłem II: „Nie ulegamy bynajmniej naiwnemu przekonaniu, że można znaleźć jakąś magiczną formułę, która pozwoli rozwiązać wielkie problemy naszej epoki. Nie, nie zbawi nas żadna formuła, ale konkretna Osoba oraz pewność, jaką Ona nas napełnia: Ja jestem z wami!” (Novo millennio ineunte, 29). Tą Osobą jest Jezus Chrystus – zmartwychwstały Pan, który pozostaje z nami w Najświętszym Sakramencie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: małżeństwo domaga się wierności, jest na zawsze

2021-08-03 15:25

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kościół bardzo potrzebuje odważnej wierności małżonków łasce sakramentu – przypomina chrześcijańskim rodzinom Papież w kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny Amoris Laetitia. Tym razem Franciszek komentuje świadectwo włoskiego małżeństwa, które dzieli się swym doświadczeniem codziennego czerpania z łaski sakramentu.

Francesca i Donato są małżeństwem z 18-letnim stażem. Mają pięcioro dzieci. W swym świadectwie wskazują, że Bóg jest wierny, ufa i stawia na chrześcijańskie małżeństwa. Podkreślają, że ludzkie „na zawsze” - wypowiadane w sakramencie małżeństwa - możliwe jest tylko dzięki miłości Boga.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat Włoch: Msze i nabożeństwa bez paszportów covidowych

2021-08-03 18:27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

We Włoszech trwają ostatnie przygotowania do wejścia w życie w piątek obowiązku posiadania paszportu covidowego w wielu miejscach użyteczności publicznej. Episkopat Włoch zapewnił, że nie będzie on wymagany do udziału w Mszach, nabożeństwach i procesjach religijnych.

Tzw. Green Pass wchodzi w życie, gdy szczepienia zakończyło ponad 60 proc. Włochów. Sondaże mówią, że aż dwie trzecie społeczeństwa popiera wprowadzenie covidowych przepustek. Obowiązywać one będą m.in. przy wejściu do restauracji i barów w zamkniętych pomieszczeniach, teatrów, kin, muzeów i hal sportowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję