Reklama

Niedziela Rzeszowska

Święto nowej nadziei

Niedziela rzeszowska 38/2013, str. 1

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Paweł Białek

Przygotowania do Wielkiego Odpustu ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnowcu tradycyjnie zintegrowały wielu parafian, ale też środowiska organizacji wiejskich z różnych miejscowości naszego regionu. Głównym inicjatorem i koordynatorem działań był diecezjalny duszpasterz rolników ks. Jerzy Uchman. Nie mniejsze zaangażowanie Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Podkarpackiego, przychylność samorządowych władz lokalnych, parlamentarzystów naszego regionu i wielu instytucji, sprawiły, że niedziela 8 września 2013 r. obfitowała w piękne, radosne wydarzenia. Piesze pielgrzymki podążające do Tarnowieckiej Matki Zawierzenia obudziły w sercu nową nadzieję. 38 delegacji z misternie wypracowanymi wieńcami żniwnymi stanęło w wielkim szeregu u stóp Maryi przed świątynią. Plac sanktuaryjny wypełniła rzesza kilku tysięcy wiernych.

Reklama

Sołtysów i rolników przybyłych z całego województwa w 150 delegacjach, przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich z regionu oraz pątników w siedmiu pieszych pielgrzymkach powitał kustosz ks. Jerzy Uchman. „Przychodzicie tutaj, by dziękować Bogu za ziemię i za chleb. Szanujmy ten owoc pracy rąk ludzkich” - powiedział. Przed Mszą św. odbyła się sesja naukowa poświęcona sprawom rolnictwa. „Nasza obecność tutaj jest wyrazem hołdu dla wszystkich rolników” - mówił Bogusław Wójcik, wójt Tarnowca. Liturgii przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do przypadającego w tym dniu Święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Porównał również trud pracy rolnika do trudu pracy nauczyciela-wychowawcy. „Dzisiaj przynosimy ziarno przeznaczone na zasiew. Rolnik, jak nikt inny potrafi cierpliwie czekać na plon. W tym oczekiwaniu nie traci jednak nadziei i za tę nadzieję rolników chcemy dzisiaj dziękować. (…) Cierpliwość i nadzieja jest też cechą dobrego wychowawcy. To on siejąc ziarno wiedzy, inwestuje w młodego człowieka, a przez to ubogaca cały naród. Wychowawca to siewca słowa (…) To, co łączy rolnika i wychowawcę to umiejętność oddzielenia ziarna od plew (…)” - mówił w homilii Biskup Ordynariusz.

W uroczystościach w Tarnowcu uczestniczyli także przedstawiciele Kapituły Kolegiackiej z Jasła, reprezentanci władz parlamentarnych i samorządowych, starostowie, wójtowie, rolnicy i przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z regionu. Dożynki i uroczystości odpustowe uświetnił Chór Rolniczy z Wielopola Skrzyńskiego.

Ksiądz Biskup na zakończenie dokonał aktu zawierzenia rolników naszej diecezji Matce Bożej Tarnowieckiej - Pani Rolniczego Trudu. Odpustowa radość spotkania z Jezusem i Maryją dają parafii i pielgrzymom nadzieję na dalsze Jej przemożne wstawiennictwo i pobudzają do wielkodusznej wdzięczności, która powinna się wyrazić w jeszcze większej miłości do Boga i człowieka. Bo gdzie jest Bóg - tam jest nadzieja i przyszłość.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękowali za chleb

Niedziela świdnicka 37/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

dożynki

bp Ignacy Dec

dziękczynienie

Ryszard Wyszyński

Chleb dożynkowy sołectwa Stawiska

Chleb dożynkowy sołectwa Stawiska

Rolnicy, ich rodziny oraz wierni gminy Strzegom podziękowali Panu Bogu, 30 sierpnia za udane żniwa.

Każde z 22 sołectw, reprezentowane przez sołtysów, dostarczyło do strzegomskiej bazyliki własnoręcznie przyozdobione i upieczone z tegorocznej mąki chleby, które złożono na stole, przy głównym ołtarzu, przykrytym białym obrusem. Zgodnie z tradycją nie zabrakło dożynkowego wieńca, uplecionego z kłosów zbóż i kwiatów, który stanął w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję