Reklama

Niedziela Rzeszowska

VI Rzeszowski Marsz na Rzecz Trzeźwości

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, 26 sierpnia, odbył się kolejny, już szósty, Rzeszowski Marsz na Rzecz Trzeźwości.

Marsz rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie, której w koncelebrze dziesięciu kapłanów przewodniczył bp Kazimierz Górny. W homilii Ksiądz Biskup skierował do uczestników Marszu słowa pełne głębokiego patriotyzmu i osobistego zaangażowania. Nakreślił historię naszych zmagań o wolność zewnętrzną i wewnętrzną. Przypomniał śluby naszego Narodu: Króla Jana Kazimierza oraz Śluby Jasnogórskie. Mówiąc o różnego rodzaju zniewoleniach m.in. alkoholowego czy zniewoleń ostatnich dziesięcioleci, np. od Internetu, stwierdził, że można je pokonać przez modlitwę i wyrzeczenie (post). Jedną z form takiego wyrzeczenia jest abstynencja od alkoholu.

Reklama

Po Mszy św. ks. prał. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii Świętego Krzyża, odmówił modlitwy nawiązujące do Ślubów Jasnogórskich i polecające Maryi trzeźwość naszego Narodu.

Spod kościoła ponad 500 uczestników Marszu przeszło na Rynek rzeszowski śpiewając pieśni i skandując hasła wzywające do trzeźwości. Na Rynku miały miejsce wystąpienia przedstawicieli różnych organizacji, m.in. duszpasterza trzeźwości naszej diecezji ks. Macieja Figury, ks. prał. Jana Młynarczyka oraz senatora Kazimierza Jaworskiego. Przewodniczący Marszu Waldemar Sikora przedstawił Listy Otwarte skierowane do najwyższych władz państwowych, władz samorządowych oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Apel do Wszystkich o rozpoczęcie walki o trzeźwość Narodu.

W trakcie spotkania na Rynku zebrani podpisywali deklaracje abstynenckie i abstynencko-trzeźwościowe na okres roku do sierpnia 2014 r. zgodnie z przesłaniem Marszu - Abstynencki sierpień podaje rękę trzeźwemu całemu rokowi.

Organizatorem Marszu było Rzeszowskie Porozumienie na Rzecz Trzeźwości.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie smakuje lepiej na trzeźwo

[ TEMATY ]

trzeźwość

martinak15 / Foter.com / CC BY

Blisko dziesięć pielgrzymek, rekolekcje, mityngi, marsze - już po raz 29. sierpień będzie obchodzony jako miesiąc trzeźwości. W tym roku przewodniczący Zespołu Konferencji ds. Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski w specjalnym apelu zaproponował żeby obchody odbywały się pod hasłem „Ojciec - świadek wiary i trzeźwości", gdyż cała rodzina, a w szczególności ojcowie - są ważnym wzorem dla dzieci.

Bolesny problem społeczny

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję