Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Małopolskie święto plonów w Rodakach

Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył 8 września Mszy św. dziękczynnej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Rodakach, rozpoczynającej dożynki województwa małopolskiego, których gospodarzem była w tym roku gmina Klucze. Pasterz Kościoła sosnowieckiego zaapelował podczas Eucharystii o poszanowanie chleba oraz o prawo do pierwokupu ziemi przez polskich rolników

Uczestnicy święta plonów udali się po uroczystej Liturgii sprawowanej przez biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka na plac przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej i Szkole Podstawowej w Rodakach. Tam odbyła się dalsza część uroczystości. Do Rodak przyjechali m.in.: wojewoda małopolski Jerzy Miller, Zofia Szalczyk - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Sowa - marszałek województwa małopolskiego, Jacek Soska - wiceprzewodniczący Sejmiku województwa małopolskiego oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu RP.

Reklama

W imieniu władz wojewódzkich podziękowania rolnikom i mieszkańcom gminy złożył Kazimierz Ściążko - wójt gminy Klucze. - Z okazji wojewódzkiego święta plonów składam wam, drodzy rolnicy, podziękowania za owoce waszego trudu. Dzięki wam na stołach może pojawić się nasz chleb powszedni. Składam także podziękowania mieszkańcom gminy Klucze, przede wszystkim mieszkańcom Rodak, którzy w przygotowanie dożynek włożyli tak wiele pracy i serca. Dziękuję także kołom gospodyń wiejskich i wszystkim zgromadzonym delegacjom z tymi pięknymi wieńcami dziękczynnymi. Drodzy rolnicy, na przyszły rok życzę pogody sprzyjającej obfitym plonom oraz wszelkiej pomyślności we wszystkich waszych przedsięwzięciach - powiedział Kazimierz Ściążko.

Część artystyczna dożynek odbyła się na scenie nowej muszli koncertowej, wybudowanej ze środków z funduszu sołeckiego gminy Klucze. Przed publicznością zaprezentowali się: zespół śpiewaczy „Rodaczanki” działający przy Kole Gospodyń Wiejskich, „Wolbromiacy”, chór „Ziemia Kluczewska”, zespoły dziecięce i młodzieżowe z Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach, Zespół Pieśni i Tańca „Łapanowianie” wraz z Kapelą Ludową z Łapanowa oraz wykonawcy z Rodak. Gwiazdą wieczoru był znany, koncertujący w Europie, Azji i Ameryce Północnej zespół góralski „Trebunie Tutki” z Białego Dunajca. Uroczystości dożynkowe zakończył pokaz sztucznych ogni.

Symbolem pomyślnego zakończenia żniw, a jednocześnie atrybutem uroczystości dożynkowych jest wieniec żniwny. - Początkowo był to niewielki wianek z jednego rodzaju zboża, pszenicy lub żyta. Rzadziej pojawiały się wieńce z jęczmienia i owsa lub też wieńce wyplatane z kilku odmian zboża. Zwykle był kształtu korony splecionej z czterech pałąków związanych u góry, który żniwiarka przynosiła gospodarzowi. Symbolicznym plonem żniwnym bywały także snopki zboża, bukiety z kłosów, czy też koliste wianki uwite z ułożonych zbóż. Wieńce te przechowywane były troskliwie, by w jesieni lub na wiosnę użyć wykruszonych z nich ziaren do siewu. Pierwotnie do ich dekoracji, oprócz kwiatów, stosowano orzechy, jabłka, owoce jarzębiny czy pierniki. Z czasem jednak, wraz z dominacją widowiskowej strony dożynek, także ozdoby wieńców dożynkowych straciły swoje znaczenie obrzędowe. Wieńce stawały się coraz bardziej okazałe, a do ich dekoracji zaczęto używać dodatkowych ozdób, takich jak kolorowe wstążki, złocenia, cukierki czy bańki szklane. Wieńce dożynkowe przynoszone na uroczystości kościelne zawsze zawierały symbole religijne, jak np.: krzyż, monstrancja, monogram maryjny, serce gorejące, lub przyjmowały formę np. kielicha, kapliczki czy całej figury, a szczególnie popularne były postaci Matki Bożej, a obecnie - błogosławionego Ojca Świętego Jana Pawła II - tłumaczy Małgorzata Oleszkiewicz z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalne dziękczynienie

Niedziela sosnowiecka 38/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

dożynki

Zbigniew Dzieciątkowski

Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe, tegoroczne płody rolne, owoce i warzywa

Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak poświęcił przyniesione
wieńce dożynkowe, tegoroczne płody rolne, owoce i warzywa

Miejscem tegorocznych diecezjalnych dożynek była Dąbrowa Górnicza, do której zjechali rolnicy z różnych stron regionu, Koła Gospodyń Wiejskich w swoich barwnych, regionalnych strojach, aby wspólnie dziękować Bogu za zebrane plony. Mszy św. w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Towarzyszyli mu kapłani wraz z diecezjalnym duszpasterzem rolników ks. Leszkiem Kołczykiem

Przywołując słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w Krośnie, kustosz sanktuarium w Dąbrowie Górniczej, ks. Andrzej Stasiak wołał: – Oddajemy dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić!

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję