Reklama

Niedziela Świdnicka

43. Wrocławskie Dni Duszpasterskie

Kapłani diecezjalni i zakonni oraz katecheci z diecezji świdnickiej licznie uczestniczyli w 43. Wrocławskich Dniach Duszpasterskich, których tematyka jest zawsze związana z hasłem przewodnim zbliżającego się nowego roku duszpasterskiego. W tym roku wykłady, konwersatoria i konferencje wieczorne poświęcone były zagadnieniu „Syn Boży - centrum naszej wiary”. Sympozjum przygotował Papieski Wydział Teologiczny.

Dni zainaugurowała Msza św. koncelebrowana w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela m.in. przez biskupów świdnickich: Ignacego Deca i Adama Bałabucha, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej ks. prał. dr. Tadeusza Chlipałę oraz dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. dr. Krzysztofa Orę pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego. Okolicznościową homilię wygłosił sufragan świdnicki bp Adam Bałabuch.

Reklama

Ksiądz Biskup zwrócił w niej uwagę m.in. na fakt, że są wśród nas ludzie, którzy nie tylko nie wierzą w Chrystusa, ale i wręcz podejmują walkę z Panem Bogiem, z Kościołem. Podkreślił, że chrześcijanin nigdy nie może myśleć, iż wiara jest sprawą prywatną. Jest ona decyzją na to, aby być z Panem Bogiem, aby Nim żyć. Jego zdaniem to bycie z Nim wprowadza do zrozumienia powodów, dla których się wierzy. Jesteśmy obdarowani wiarą po to, aby nie zamykać jej w sobie, ale się nią dzielić z innymi ludźmi.

Witając w auli PWT wszystkich przybyłych gości i uczestników, rektor tej uczelni ks. prof. dr hab. Andrzej Tomko w szczególny sposób uczynił to pod adresem nie tylko nowego metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego, ale i wieloletniego poprzedniego rektora PWT bp. prof. dr hab. Ignacego Deca, Pasterza Kościoła Świdnickiego. On też wygłosił w pierwszym dniu 43. Wrocławskich Dni Duszpasterskich wykład pt.” Nauczyciel człowieczeństwa - humanizm Wcielenia”. Wskazał w nim m.in., że każda religia posiada jakiś szczególny rys, który ją odróżnia od innych. Jego zdaniem religię chrześcijańską wśród innych religii świata wyróżnia centralna prawda, ze Bóg stał się człowiekiem, że zamieszkał z ludźmi na ziemi w postaci człowieka, pozostając w pełni Bogiem, stając się równocześnie pełnym, prawdziwym człowiekiem.

Ordynariusz świdnicki uważa, że w pierwszym roku nowego programu duszpasterskiego poświęconego Jezusowi Chrystusowi, który rozpoczniemy w I Niedzielę Adwentu, trzeba nam będzie na nowo wczytywać się w Ewangelię nie tylko podczas liturgii, w różnych kręgach biblijnych, ale także w życiu prywatnym, również przed Jezusem Eucharystycznym. Potrzebna jest większa kontemplacja Jezusa w Słowie Bożym i w Eucharystii

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierni Bogu i Ojczyźnie

Niedziela toruńska 53/2017, str. VI

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

rolnicy

Aleksandra Wojdyło

Kultywowanie tradycji należy przekazywać młodszym pokoleniom

Kultywowanie tradycji należy przekazywać młodszym pokoleniom

W 1982 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała nową dziedzinę duszpasterstwa dla jednej z najliczniejszej grup społecznych – rolników: Komisję Duszpasterstwa Rolników z zadaniem otoczenia ich swą opieką i wsparciem w trudnej, często niedocenianej pracy. W 1992 r. bp toruński Andrzej Suski powołał ks. kan. Henryka Sychtę na pierwszego duszpasterza rolników w diecezji toruńskiej, którego w 2002 r. zastąpił ks. kan. Zbigniew Gański. W tym roku w Lubawie obchodzono jubileusz 35-lecia duszpasterstwa rolników w Polsce i 25-lecia duszpasterstwa rolników w diecezji toruńskiej

Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Lubawie 9 grudnia gościła uczestników jubileuszowych uroczystości, wśród których byli m.in. kapłani, parlamentarzyści, przedstawiciele NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, członkowie duszpasterstwa rolników i Bractwa św. Izydora oraz mieszkańcy wsi. Patronat honorowy sprawowali: abp Stanisław Gądecki, bp Edward Białogłowski, bp Andrzej Suski, NSZZ RI „Solidarność” oraz Bractwo św. Izydora Diecezji Toruńskiej. Jak podkreślano, miejsce, gdzie tronuje Matka Boża Lipska, zostało wybrane celowo na świętowanie rolniczych rocznic, ponieważ Pani Lubawska od wieków opiekuje się rolnikami diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję