Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ekologia ducha

Współczesny świat wnosi w życie każdego człowieka wiele nowych wartości, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były tak mocno eksponowane. Jednym z nich jest temat ekologii, który niesie ze sobą uniwersalne treści dotykające najgłębszej istoty egzystencji. Ekologia stała się właśnie głównym motywem konferencji naukowej, która 23 sierpnia odbyła się w Chojnie pod nazwą „Ekologia Ducha”.

Reklama

Spotkanie rozpoczęło się w poaugustiańskim kościele Świętej Trójcy w Chojnie, gdzie Eucharystii przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga wraz z ks. prał. Antonim Chodakowskim, ks. prał. dr. Aleksandrem Ziejewskim, ks. prof. dr. hab. Wiesławem Dykiem, głównym organizatorem konferencji, ks. kan. Henrykiem Przestackim, ks. dr. Lucjanem Chroncholem oraz kapłanami z dekanatu chojeńskiego. Obecni byli także przedstawiciele Kościoła luterańskiego z Danii, którzy przybyli wraz z ks. Janem Zalewskim na zaproszenie Księdza Arcybiskupa. W homilii dostojny Celebrans wskazał na implikacje wynikające z treści Bożego Objawienia, a które dotyczą troski o czystość świata i współpracy z Bogiem w godnym przetwarzaniu dóbr świata.

Po Mszy św. w Ratuszu Miejskim w Chojnie rozpoczęła się zasadnicza część sympozjum naukowego. W pierwszej części licznie zebrani słuchacze zapoznali się najpierw z historią i współczesnością Chojny zaprezentowanej przez burmistrza A. Fedorowicza i ks. prał. A. Chodakowskiego. Następnie przewodniczący Zarządu Fundacji Kościoła Mariackiego Peter Helbich przybliżył historię odbudowy kościoła Mariackiego w Chojnie. Uwieńczeniem tej historycznej części było wystąpienie biskup Marianne Christiansen z Haderslev z Danii, która omówiła historię obecności w Danii protestantyzmu ze szczególnym uwzględnieniem luteranizmu. W zasadniczej części zaś pierwszy przemówił bp Peter Fischer Moller z Roskilde, który przedstawił nowatorski projekt realizowany w duńskim kościele protestanckim pod nazwą „Zielony Kościół”. Wynika on ze złożonej sytuacji świata powstałej wskutek ocieplenia klimatu i wszystkich zagrożeń z tego wynikających. Podkreślił wartość duchowego aspektu wobec troski o ochronę klimatu. Wskazał także pięć dróg do zachowania równowagi w postaci prostych haseł: 1. Pozamiataj przed swoim domem, 2. Oszczędzaj energię, 3. Ziemia nie jest materiałem do całkowitego wykorzystania jej przez człowieka, 4. Nadzieja na uratowanie świata, 5. Kościoły mają być miejscem pracy nad ekologią. Na tym tle bardzo szeroko zapoznał wszystkich z zasadami programu „Zielony Kościół”. Z nieukrywanym zainteresowaniem uczestnicy konferencji wsłuchali się w długi wykład prof. dr hab. Jana Szyszki zatytułowany: „Polska przykładem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju w świetle Konwencji klimatycznej ONZ i konwencji o różnorodności biologicznej ONZ”. Były Minister Środowiska przypomniał fundamentalne prawdy o tym, że człowiek jest podmiotem zrównoważonego rozwoju i ma czynić wszystko, by zasoby przyrody służyły ludzkości. Żadna także z działalności gospodarczych nie musi pogarszać stanu środowiska naturalnego. Odniósł się także do sfery ekonomii wskazując przy tym na ważną rolę dzietności, wskaźnika długości życia oraz stanu zdrowia. Dużą część swego wykładu poświęcił także redukcji dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. Dopełnieniem niezwykle ważnych treści poruszanych w tym temacie były jeszcze dwa wystąpienia: prof. dr. hab. Macieja Rogalskiego o „Różnicach pomiędzy powszechnie funkcjonującym pojęciem terminu ekologia a ekologia sensu” oraz ks. prof. dr. hab. Wiesława Dyka „Ekofilozofia w kontekście neuronauki”.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Krakowie trwa konferencja z udziałem młodych ekologów z całego świata

[ TEMATY ]

konferencja

ekologia

ŚDM w Krakowie

25.07

Mazur/episkopat.pl

W Krakowie rozpoczęła się 25 lipca konferencja „Ekologia integralna. Laudato Si. Młodzi bohaterami zmian”. W spotkaniu udział biorą pielgrzymi przybyli na Światowe Dni Młodzieży, naukowcy, duchowni oraz młodzi ekolodzy z całego świata.

Wydarzenie jest to kontynuacją konferencji „Integralność Stworzenia” zorganizowanej w ramach Światowych Dni Młodzieży Rio 2013.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję