Reklama

Niedziela w Warszawie

Podwójne święto patrona Warszawy

W tym roku święto patrona Warszawy - św. Władysława z Gielniowa - zbiega się z 60. rocznicą aresztowania Prymasa Wyszyńskiego. Msza św. z tej okazji zostanie odprawiona 29 września w kościele akademickim św. Anny

Poprzedzą ją uroczystości 25 września - czyli dokładnie w rocznicę uwięzienia kard. Wyszyńskiego - w archikatedrze św. Jana. Tego dnia mieszkańcy stolicy będą mogli również zwiedzać Dom Arcybiskupów Warszawskich przy Miodowej (w godz. 16-19). Kard. Kazimierz Nycz postanowił też, że 25 września w archidiecezji rozpocznie się specjalna nowenna stanowiąca duchowe przygotowanie do mającej się wkrótce peregrynacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Dlaczego święto patrona Warszawy wiąże się z Prymasem Tysiąclecia? Otóż, w piątek 25 września 1953 roku, w uroczystość Władysława z Gielniowa, Prymas Wyszyński odprawił wieczorną Mszę świętą właśnie w kościele akademickim św. Anny. Tam - jak zawsze z ambony - wygłosił kazanie. Ostatnie przed uwięzieniem. Mówił na temat prawdy i wolności, piętnował fałsz i kłamstwo: „Chrześcijaństwo będzie zawsze wzywało do oporu, do walki z każdym zakłamaniem i z każdą stabilizacją” - mówił Prymas. Potem błogosławił ludzi relikwiami patrona Warszawy. A kiedy wrócił na Miodową, modlił się tymi słowami: „W ręce Twoje Panie oddaję duszę moją”.

Reklama

W nocy został aresztowany.

- Te wydarzenia pragniemy upamiętnić, aby przypomnieć postać i nauczanie Prymasa Tysiąclecia - podkreśla ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła św. Anny, który zaprasza mieszkańców stolicy na Mszę św. 29 września na godz. 15. Kazanie - z tej samej ambony co kiedyś Prymas Wyszyński - wygłosi bp Józef Zawitkowski.

- Kult św. Władysława z Gielniowa jest u nas żywy, także wśród studentów, którzy w nowym roku akademickim raz w miesiącu przy trumnie św. Władysława z Gielniowa będą się modlić za Warszawę - dodaje ks. Siekierski.

W kościele św. Anny, w osobnej kaplicy, znajdują się relikwie patrona Warszawy, który był związany z kościołem św. Anny, w nim na początku XVI wieku posługiwał i głosił kazania. Przez wieki mieszkańcy Warszawy wielokrotnie zwracali się do niego z prośbą o pomoc w czasach różnych zagrożeń i niebezpieczeństw.

2013-09-19 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maksymilian górujący nad Kielcami

Niedziela kielecka 4/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

patron

T.D.

Kościół św. Maksymiliana

Kościół św. Maksymiliana

Parafia z niemałym trudem jej budowniczych i rzeszą zaangażowanych ludzi powstawała – licząc od początku, blisko 35 lat temu, od podstaw, na obrzeżach Kielc. Ukoronowaniem tamtych lat jest kościół o ciekawie stylizowanej sylwetce, widoczny z daleka. Z kościelnego wzgórza roztacza się piękny widok na dalsze osiedla. Parafii od początku patronuje św. Maksymilian Kolbe, męczennik Auschwitz

W diecezji kieleckiej jest zaledwie kilka kościołów pw. św. Maksymiliana: w Kielcach, w Wolicy-Tokarni, w Rykoszynie.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję