Reklama

Aspekty

W kryzysie i kiedy jest dobrze, czyli wrzesień dla rodziny

Wrzesień w naszej diecezji pełen jest inicjatyw skierowanych do rodzin - i tych przeżywających trudności, i tych, w których wszystko gra. Przedstawiamy kilka z nich.

Stowarzyszenie i poradnia

Zacznijmy od tego, że w Zielonej Górze powstaje nowa poradnia rodzinna. - Jest tu grupa ludzi, którzy od wielu lat posługują rodzinom. Pokończyli różnego rodzaju szkoły dla rodziców, szkolenia couchingowe, specjalizują się w szeroko rozumianej komunikacji, są doradcami życia rodzinnego. W pewnym momencie to grono doszło do wniosku, że należy rozszerzyć działalność (do tej pory zajmowali się przede wszystkim katechizacją przedmałżeńską) i zmierzyć się też z sytuacjami kryzysowymi w małżeństwach - mówi ks. Mariusz Dudka, diecezjalny duszpasterz rodzin. - Dlatego postanowiliśmy założyć Stowarzyszenie „Dla rodziny”. Dzięki temu nie tyko będziemy mogli dotrzeć do szerszego gremium, ale również pozyskiwać środki na nasze działania. I co bardzo istotne - te działania będą kierowane do całej diecezji.

Reklama

Jednym z tych działań jest S.O.S. Ośrodek Wsparcia Rodziny z siedzibą przy parafii pw. św. Józefa w Zielonej Górze. - Udało się to m.in. dzięki wielkiej pomocy proboszcza ks. Leszka Kazimierczaka, który użyczył nam pomieszczenie nad stadniną przy ul. Prostej - dodaje ks. Dudka.

Poradnia ma pomagać na wielu odcinkach. Będzie tu można uzyskać pomoc psychologów, lekarzy, terapeutów, mediatorów, doradców rodzinnych i małżeństw posługujących przy różnych stowarzyszeniach - i wszystko to dla dobra rodziny. I tej w kryzysie, i tej, gdzie wszystko się układa - bo Stowarzyszenie „Dla rodziny” działa również na rzecz promocji zdrowego modelu życia rodzinnego. To ważne, bo przyzwyczailiśmy się już do mówienia o pomocy rodzinie wyłącznie w sytuacjach trudnych, a łatwo wtedy zapomnieć o wspieraniu ludzi, którzy autentycznie żyją sakramentalnością swojego małżeństwa. - To zupełnie nowe spojrzenie, nowy biegun - podkreśla duszpasterz.

Dla rodziców i wychowawców

Otwarcie nowej poradni zbiega się niemalże z rozpoczęciem Szkoły dla rodziców i wychowawców. To cykl 10 trzygodzinnych spotkań opartych na koncepcji T. Gordona i książce A. Faber i E. Mazlish pt. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”. Mówiąc krótko - Szkoła jest ogólnopolskim programem wspierania umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli. Zajęcia będą się odbywać w nowej siedzibie Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze przy ul. Świętych Cyryla i Metodego.

Reklama

Co daje ukończenie takiego kursu? Uczestnicy nauczą się budować relację dorosły - dziecko (w tym zawiera się: wyrażanie oczekiwań i ograniczeń tak, aby były przez dziecko respektowane, rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć, aktywne wspierające słuchanie, motywowanie dziecka do współdziałania, modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań, uwalnianie dzieci od grania narzuconych ról w domu i w szkole). Dowiedzą się też, jak wspierać proces usamodzielniania się dziecka, jak budować realne poczucie własnej wartości i jak konstruktywnie rozwiązywać konflikty.

Bliższych informacji udziela koordynatorka zajęć Iwona Nowak (tel. 601-292-905).

Dla małżeństw w każdej sytuacji

Dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu (choć mimo wszystko dla rodziny czas wypadałoby znaleźć) i w ogóle dla wszystkich małżeństw ciekawą wrześniową propozycją są weekendowe rekolekcje. Jedne z nich odbędą się w Domu Rekolekcyjnym w Żarach-Kunicach w dniach 27-29 września, a poprowadzą je ks. Artur Adamczak i Mieczysław Gucewicz. Informacje można uzyskać pod nr. tel. 605-432-680.

W tym samym terminie na „Dialogi we dwoje” do Rokitna zaprasza Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie. Ten weekend upłynie w wyjątkowej atmosferze ze względu na wspomnienie niedawno zmarłego prof. Józefa Łukaszewicza, wrocławskiego matematyka, który razem z żoną Danutą przyczynił się do przeszczepienia Spotkań Małżeńskich do naszej diecezji. - Państwo Łukaszewiczowie niejeden raz obdarzali swoją obecnością naszą diecezję, czy to z powodu żywej przyjaźni z naszym biskupem seniorem Adamem Dyczkowskim, czy to z powodu wizyt u sióstr Bożego Miłosierdzia w Myśliborzu i Gorzowie Wlkp. - wspomina Piotr Narowski. - Sądzę, że słowa Drogiego Profesora: „Trzeba iść dalej” odnoszą się do wszystkich osób, które mają pragnienie, by ich małżeństwa mimo wszystko ulegały przemianie, by nawet trudne dni pełne zwątpień i goryczy przekuwać ku Dobru. Zapraszamy tych, którzy mają się dobrze, jak i tych, którzy pragną przerwać nieustanne pasmo kłótni, wzajemnych pretensji, by drogą dialogu poprawić relacje w małżeństwie.

Zgłoszenia przyjmują: Mariola i Piotr Narowscy (tel. 607-180-539, e-mail: pionar@poczta.fm) oraz Jolanta i Adam Kot (tel. 695- -425-975).

2013-09-25 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8. Tydzień Modlitw za Powołanych do Małżeństwa „Tak na Serio” - już w przyszłym tygodniu

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Sondem/Fotolia.com

Dialog, wzajemna pomoc, trudności między sobą i z dziećmi, śmierć – to niektóre z zagadnień, które podjęte zostaną podczas 8. Tygodnia Modlitw za Powołanych do Małżeństwa „Tak na Serio”. W tym roku głównym tematem cyklu konferencji będzie dialog miłości - zapowiada Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin (KODR), który organizuje wydarzenie.

Jest to inicjatywa modlitewna, w której wszyscy wierzący są proszeni o modlitwę za narzeczonych, małżeństwa, wdowy i wdowców. Oprócz codziennej modlitwy każdego dnia są udostępniane konferencje pod wspólnym hasłem „Dialog miłości…”, których można słuchać na różnych platformach dźwiękowych. Wszystko opisane i udostępniane jest na stronie www.taknaserio.com a także na plakacie, gdzie umieszczono kod QR dla otworzenia właściwej strony.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję