O pokój w Ziemi Świętej, w Syrii, na Bliskim Wschodzie, na całym świecie zaapelował papież Franciszek podczas Mszy św. w Asyżu, gdzie przebywał 4 października br.
Wizytę apostolską w mieście św. Franciszka Ojciec Święty rozpoczął od odwiedzin w Instytucie Serafico, który specjalizuje się w rehabilitacji osób najciężej upośledzonych. Przypomniał o ukrytej obecności Chrystusa w Chlebie Eucharystycznym. Następnie papież Franciszek modlił się w kościele św. Damiana – miejscu nawrócenia św. Franciszka, gdzie usłyszał on wezwanie Chrystusa: „Odbuduj mój Kościół”. Papież udał się też do miejsca o szczególnym znaczeniu – sali obnażenia z szat, w której św. Franciszek wyrzekł się wszelkich dóbr ziemskich. Odwiedził także kościół Santa Maria Maggiore, Górną Bazylikę św. Franciszka oraz kryptę przy grobie św. Franciszka.
Na placu przed Bazyliką św. Franciszka Ojciec Święty przewodniczył Eucharystii z udziałem 100 tys. wiernych. W homilii mówił o tym, jak powinno wyglądać życie chrześcijanina. Jako przykład podał życie św. Franciszka. Zwrócił uwagę na jego miłość do ubogich i naśladowanie Chrystusa. – Dziś, podobnie jak wielu pielgrzymów, przybyłem tutaj, aby uwielbiać Ojca za to wszystko, co zechciał objawić jednemu z tych „maluczkich”, o których mówi Ewangelia: Franciszkowi, synowi bogatego kupca z Asyżu. Spotkanie z Jezusem doprowadziło go do wyzbycia się życia dostatniego i beztroskiego, aby poślubić „Siostrę Biedę” i żyć jak prawdziwy syn Ojca, który jest w niebie.
Ta decyzja podjęta przez Franciszka stanowiła radykalny sposób naśladowania Chrystusa, przyobleczenia się w Tego, który będąc bogatym, dla nas stał się ubogim, aby nas ubóstwem swoim ubogacić (por. 2 Kor 8, 9). W całym życiu Franciszka miłość do ubogich i naśladowanie Chrystusa ubogiego stanowią dwa elementy połączone ze sobą nierozerwalnie, są dwoma stronami tego samego medalu – powiedział papież Franciszek. Ojciec Święty mówił o świadectwie św. Franciszka dla współczesnych. Podkreślił, że święty mówi do nas swoim życiem. Papież wymienił trzy charakterystyczne cechy jego świętości: życiodajną relację z Osobą Jezusa, prawdziwy pokój, będący konsekwencją pójścia za Chrystusem, oraz miłość do wszelkiego stworzenia.
– Z tego Miasta Pokoju powtarzam z mocą i łagodnością miłości: szanujmy stworzenie, nie bądźmy narzędziami zniszczenia! Szanujmy każdą istotę ludzką: niech ustaną konflikty zbrojne, plamiące ziemię krwią, niech ucichnie broń, a wszędzie nienawiść ustąpi miejsca miłości, zniewaga – przebaczeniu, a niezgoda – jedności. Usłyszmy wołanie tych, którzy płaczą, cierpią i umierają z powodu przemocy, terroryzmu i wojny w tak bardzo umiłowanej przez św. Franciszka Ziemi Świętej, w Syrii, na całym Bliskim Wschodzie, na całym świecie – powiedział Ojciec Święty. Zakończył homilię modlitwą św. Franciszka o pokój na świecie.
W Asyżu Papież spożył obiad z ubogimi, a następnie w katedrze św. Rufina spotkał się z duchowieństwem, osobami konsekrowanymi i członkami rad duszpasterskich diecezji. Papież modlił się także przy grobie św. Klary, przed Krucyfiksem w San Damiano oraz w kaplicy Porcjunkula w Bazylice Matki Bożej Anielskiej. Wygłosił przemówienie do zakonnic klauzurowych i spotkał się z młodzieżą Umbrii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu