W dniach 14-15 września br. odbył się w Licheniu I Kongres Parafialnych Rad Duszpasterskich (PRD) zorganizowany przez Komisję Duszpasterską Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. W Kongresie udział wzięło ponad 1200 osób, wśród nich 47 osób reprezentujących diecezję rzeszowską z parafii dekanatów rzeszowskich oraz czterech dekanatów: boguchwalskiego, czudeckiego, głogowskiego i tyczyńskiego. Opiekunem delegatów diecezji rzeszowskiej był ks. Grzegorz Wojnar. 14 września obrady Kongresu rozpoczęła uroczysta Eucharystia w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, sprawowana przez księży opiekunów grup z poszczególnych diecezji, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, który również wygłosił homilię.
W pierwszym dniu w godzinach wieczornych odbyły się spotkania w trzech grupach tematycznych. Poprzedził je wykład specjalistów (osób duchownych i świeckich) na tematy, będące przedmiotem spotkań tematycznych, ukazane w świetle wyników badań, a zakończył apel Maryjny oraz procesja ze świecami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W drugim dniu Kongresu - po Liturgii Godzin (Jutrzni) Nawiązano do Dekretu Soborowego o Apostolstwie Świeckich oraz do nauczania Benedykta XVI. Podzielono się refleksjami oraz przedstawiono obraz, jaki wyłania się na tle dyskusji i świadectw na spotkaniach tematycznych oraz na tle omówionych wyników badań, w pierwszym dniu Kongresu.
Reklama
Zwrócono uwagę, iż prace i problemy poszczególnych PRD niewątpliwie są zróżnicowane, bo też różne są uwarunkowania lokalne. Konieczne jest zachowanie proporcji w działaniach, m.in. charytatywnych, katechetycznych i apostolskich. Prace PRD nie powinny być zdominowane pracą rad ekonomicznych. Równolegle i niezależnie powinny pracować rady - ekonomiczna i duszpasterska.
Celem nadrzędnym pracy PRD jest przekształcenie parafii we wspólnotę, stąd też powinna ona zmierzać w następujących kierunkach: 1. Właściwa formacja - związana z motywacją do działania; 2. Reprezentatywność - odpowiedni liczebnie i konstruktywny udział osób różnych profesji; 3. Opracowanie i konsekwentna realizacja programu; 4. Wypracowanie i zastosowanie odpowiednich metod pracy (wykorzystanie Internetu).
Kongres zakończyła uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka - metropolity gnieźnieńskiego i prymasa Polski. Homilię wygłosił bp Wiesław Mering - ordynariusz diecezji włocławskiej. Nawiązując do Słowa Bożego zwrócił uwagę, iż duszpasterstwo jest sensowne wtedy, gdy niesie wiarę, nadzieję i miłość w przekonujący sposób.