„Wiara dziełem Boga i człowieka” to główny temat cyklu konferencji rekolekcyjnych Akcji Katolickiej, które odbyły się w dniach 20-22 września w Zamku Bierzgłowskim. Poprowadził go ks. prof. Tadeusz Dutkiewicz. Początkiem rekolekcji była wieczorna Eucharystia z homilią poświęconą przyczynom utraty wiary. Później w ramach 150. rocznicy powstania styczniowego prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak omówiła bogate życiorysy świętych: Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, Adama Chmielowskiego i Rafała Kalinowskiego (kanonizowanych przez bł. Jana Pawła II), którzy, mając silną wiarę i nadzieję, walczyli o niepodległość ojczyzny będącej pod zaborami. Dopełnieniem tematu była następna konferencja prof. Bogdana Burdzieja „Tarcza polska oraz modlitwy i poezje związane z powstaniem styczniowym”. Oba te wykłady pokazały wspaniałych ludzi, dla których Bóg, Honor, Ojczyzna były w życiu priorytetami, oraz jak poprzez modlitwy i poezję przekazywano duchowe dziedzictwo dla następnych pokoleń. Dla nas były to wskazówki, jak w pełni łaski wiary i patriotyzmu zachować się w trudnej polskiej współczesności. Ilustrację tych wystąpień stanowiła wystawa poświęcona powstaniu styczniowemu oraz życiorysom wymienionych świętych związanych z powstaniem.
Reklama
W dalszej części spotkania ks. prof. Tadeusz Dutkiewicz mówił o wierze pojmowanej jako rozumowe przyjęcie prawdy i osobowe przylgnięcie do Boga, gdzie ogromną rolę odgrywają rozum i wola. Zwracał uwagę na społeczny charakter wiary i z tym związane zadania przeznaczone dla katolików, a zwłaszcza członków Akcji Katolickiej. Dni formacyjne były więc nasycone zgłębianiem naszej osobistej relacji z Bogiem poprzez łaskę wiary i jedność w modlitwie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do niezbędnych elementów czasu spędzonego w Zamku Bierzgłowskim należało też spotkanie informacyjne prowadzone przez prezes DIAK Lidię Gliwę, która, omawiając sprawy bieżące, oznajmiła, że nowym krajowym asystentem Akcji Katolickiej przy KEP został biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej ks. Marek Solarczyk. W dalszej części zapoznała z zadaniami i literaturą na nowy rok formacyjny. Wspomniała także o niebezpiecznej ideologii gender.
Ważnym punktem programu była sobotnia wieczorna agapa, na której wymienialiśmy się doświadczeniami i łączyliśmy we wspólnym śpiewie. Organizatorem dni formacyjnych była prezes Lidia Gliwa wraz z Zarządem DIAK, a nad całością czuwał diecezjalny asystent Akcji Katolickiej ks. Wiesław Łużyński.