Reklama

Aspekty

Z troską o kościoły naszej diecezji

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 44/2013, str. 6

[ TEMATY ]

zabytki

Ks. Adrian Put

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. ADRIAN PUT: - Bp Stefan Regmunt powołał w naszej diecezji Studium Ochrony Zabytków Sakralnych działające w ramach Instytutu Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie. Do kogo jest skierowane studium i jak będą wyglądały zajęcia?

KS. PIOTR KAMIŃSKI: - Studium jest skierowane do kapłanów, którzy posługując w diecezji jako proboszczowie, są współodpowiedzialni za dziedzictwo kulturowe, jakie zostało nam powierzone przez poprzednie pokolenia. Zabytkowe kościoły tak licznie występujące na terenie diecezji są naszą dumą, wymagają jednak nieustannej troski. Ta troska musi się przejawiać w ciągłej dbałości o powierzone nam dzieła architektury zarówno poprzez działania związane z profilaktyką, jak i niezbędne prace konserwatorskie i renowacyjne prowadzone przez specjalistów wyznaczonych przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

- Każdy biskup diecezjalny, powołując różne instytucje, określa także cele i zadania, które należy zrealizować. Jakie zadania postawił przed studium bp Stefan Regmunt?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Celem nadrzędnym jest formacja kapłanów w zakresie ochrony i konserwacji obiektów sakralnych. Prowadzone wykłady mają pomóc w zdobyciu merytorycznej wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego naszej diecezji. Równie istotnym zadaniem jest pomoc w rozwiązywaniu konkretnych problemów, z jakimi borykają się księża opiekujący się zabytkowymi obiektami sakralnymi.

- Studium wymaga specjalistycznej kadry dydaktycznej. Na terenie naszej diecezji nie istnieją uczelnie wyższe prowadzące kierunek konserwacja zabytków. Brakuje zapewne odpowiedniej kadry. Kto będzie zatem prowadził zajęcia w ramach studium?

- Wykłady będą prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów z różnych ośrodków naukowych. Przede wszystkim będziemy bazowali jednak na wykładowcach z Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczelnia ta prowadzi bowiem od wielu lat specjalistyczne studia, przygotowujące do podjęcia działań związanych z ochroną i konserwacją zabytków. Jej wykładowcy, doskonale przygotowani do pracy pod względem merytorycznym, dysponują również wielkim doświadczeniem w zakresie ochrony zabytków. Pragniemy także w jak najszerszym zakresie współpracować z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Zielonej Górze, który doskonale zna realia i problemy naszego województwa i diecezji.

- Jak długo będzie trwała nauka w studium? Czy będą to tylko same wykłady czy planowane są także ćwiczenia i wyjazdy terenowe?

Reklama

- Każdy cykl wykładów skupiających się wokół zagadnień związanych z profilaktyką, konserwacją i renowacją obiektów zabytkowych będzie trwał rok. Zajęcia będą odbywały się co miesiąc i będą prowadzone w określonych blokach tematycznych. Na chwilę obecną nie planujemy zajęć w terenie. Będzie jednak okazja, aby spotkać się z autorami projektów, które już zostały podjęte w naszej diecezji. Struktura formalno-prawna poszczególnych wniosków i projektów jest dość skomplikowana, dlatego będziemy starali się zapraszać ekspertów, którzy będę wyjaśniali wszelkie zawiłości formalne przy składaniu odpowiednich dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia prac w obrębie obiektów zabytkowych.

- Kiedy rozpoczną się pierwsze zajęcia?

- Pracujemy jeszcze nad strukturą i organizacją studium. Bp Stefan Regmunt otacza wielką troską wszelkie prace i zagadnienia związane z ochroną dziedzictwa kulturowego naszej diecezji, jakim są liczne obiekty sakralne wpisane do rejestru zabytków. Dlatego najszybciej jak to będzie możliwe, kiedy Ksiądz Biskup uzna, że cała formacja jest już możliwa do realizacji, zapewne wyznaczy konkretny termin rozpoczęcia wykładów w ramach Studium Ochrony Zabytków Sakralnych w Instytucie Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp.

- W naszej diecezji znajduje się bardzo wiele zabytków. Ponad 400 obiektów wpisanych jest do rejestru zabytków. Jak dzisiaj wygląda troska o zabytkowe świątynie w naszej diecezji?

- Przede wszystkim trzeba docenić dotychczasową pracę księży proboszczów wraz całymi wspólnotami parafialnymi. Nakłady finansowe niezbędne do ochrony i konserwacji obiektów sakralnych często przerastają możliwości małych wspólnot. Mimo to parafie, doceniając wartość historyczną i zabytkową swoich kościołów, a przede wszystkim pamiętając, że kościół jest domem Bożym, nie szczędzą trudu i nakładów finansowych, by pielęgnować swoje świątynie. Za ten trud należny jest wielki szacunek zarówno księżom proboszczom, jak i całym wspólnotom parafialnym. Jednocześnie we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków są podejmowane konkretne działania mające na celu wsparcie finansowe w ramach dotacji unijnych, ministerialnych czy wojewódzkich. Zadań jest jeszcze wiele, ale dobra współpraca niewątpliwie będzie procentować w postaci coraz liczniej objętych konserwacją obiektów sakralnych, aby piękne kościoły, jakimi dysponuje nasza diecezja, odzyskiwały swój dawny blask.

2013-10-29 16:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Największa renowacja w dziejach Jasnej Góry

[ TEMATY ]

Jasna Góra

zabytki

BOŻENA SZTAJNER

Odnowione budynki klasztorne, dodatkowy wjazd na Jasną Górę oraz kompleksowa renowacja bazyliki jasnogórskiej - dobiegł końca projekt „Kompleksowa restauracja zabudowań Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze”, dofinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na Jasnej Górze odbyła się konferencja podsumowująca czteroletnie działania. Nigdy wcześniej w historii na Jasnej Górze nie były prowadzone prace zakrojone na tak szeroką skalę.
CZYTAJ DALEJ

Incydent z udziałem prezydenta Nawrockiego w USA. Przebieraniec chciał zakłócić Mszę św.

2025-09-22 17:30

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

Karol Nawrocki

PAP/Leszek Szymański

Prezydent Karol Nawrocki wraz małżonką Martą w niedzielę uczestniczył w uroczystościach w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, w stanie Pensylwania. Podczas Mszy św. doszło do incydentu.

Z Mszy św. został wyprowadzony mężczyzna przebrany w ornat, który jednak nie był księdzem. Mężczyzna nie miał przy sobie widocznych niebezpiecznych przedmiotów, nie stawiał też oporu, gdy był wyprowadzany z sanktuarium. Mężczyzna jest znany lokalnej Polonii i już wcześniej zakłócał Msze, jednak po raz pierwszy przebrał się za duchownego.
CZYTAJ DALEJ

Trump: państwa NATO powinny zestrzeliwać rosyjskie samoloty naruszające ich przestrzeń powietrzną

2025-09-23 20:06

[ TEMATY ]

Donald Trump

państwa NATO

rosyjskie samoloty

PAP

Donald Trump w siedzibie ONZ

Donald Trump w siedzibie ONZ

Prezydent USA Donald Trump twierdząco odpowiedział na pytanie, czy państwa NATO powinny zestrzeliwać rosyjskie samoloty naruszające ich przestrzeń powietrzną. Stwierdził, że USA wsparłyby sojuszników, „zależnie od okoliczności”.

Pytany podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w siedzibie ONZ, czy myśli, że państwa NATO powinny zestrzeliwać rosyjskie samoloty naruszające ich przestrzeń powietrzną, Trump odparł: „Tak, tak myślę”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję