W krótkim przemówieniu metropolita przemyski zachęcił, aby odwiedzić kaplicę boczną w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, gdzie przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Znajduje się tam piękna polichromia. – Jest tam przedstawiona piękną kobieta, ubrana w bogate szaty, przyozdobioną w różne klejnoty. Ale przede wszystkim trzymającą w ręku dwa przedmioty: otwartą księgę i kotwicę – opisywał hierarcha i tłumaczył, że to sposób na ukazanie chrześcijańskiej nadziei, która jest potrzebna każdemu człowiekowi.
Arcybiskup mówił, że chrześcijańska nadzieja, jak kotwica, ma trzy ramiona. – Pierwsze ramię ukazuje, że Pan Bóg jest wszechmocny. Drugie, że Pan Bóg jest dobry. Trzecie, że Pan Bóg dotrzymuje obietnic – wyjaśniał hierarcha. – A otwarte księga w ręku tej niewiasty ukazuje nam Słowo Boże, które niesie ze sobą przesłanie pełne nadziei – dodał.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jak wskazał abp Szal, nadzieją są też przepełnione każde życzenia świąteczne. – Nadzieja ma swój fundament w oparciu o wiarę, o miłość. Życzymy sobie nadziei, która pomaga człowiekowi pokonywać trudności – podkreślił hierarcha. – Potrzebują tej nadziei dzieci, które się spodziewają wspaniałej przyszłości. Potrzebują tej nadziei uczniowie, ale także i studenci, którzy przychodzą tutaj mając nadzieje nie tylko otrzymania odpowiedniego stopnia, czy kwalifikacji, ale także formacji tej duchowej i intelektualnej, społecznej. Tej nadziei potrzebują także wykładowcy. Potrzebujemy my wszyscy, obojętnie jakie powołania realizujemy – dodał.
Arcybiskup życzył wszystkim, aby mieli mocną nadzieję szczególnie w Roku Jubileuszowym 2025, kiedy papież Franciszek zobowiązał wszystkich, aby czuli się „pielgrzymami nadziei”. – Takie jest hasło roku duszpasterskiego w Kościele katolickim – przypomniał. – Życzę więc tej nadziei, która będzie na pewno miała wielkie towarzystwo, jak ta niewiasta namalowana w kaplicy Drohojowskich w przemyskiej katedrze. Niech będzie przyozdobiona różnego rodzaju klejnotami, bo nadzieja pociąga za sobą jeszcze inne cnoty, inne dobra, których wszystkim życzę w nowym 2025 roku – dodał.
Oprócz metropolity przemyskiego w spotkaniu opłatkowym wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i miejskich, ks. mitrat płk. Jerzy Mokrauz – przedstawiciel Kościoła Prawosławnego, ks. dr Maciej Flader – duszpasterz akademicki PANS, przedstawiciele służb mundurowych oraz ważnych dla miasta instytucji, a także licznie zgromadzeni pracowników uczelni.
– Niech to będzie rok sukcesów, zarówno zawodowych, jak i prywatnych, niech przyniesie spełnienie i spokój, nie szczędzi satysfakcji z realizacji podjętych wyzwań, niech nie odmawia zdrowia, obfituje w dobre relacje i wspaniałe przygody – życzył zgromadzonym JM Rektor dr hab. Marek Delong, prof. PANS. Do wspólnego kolędowania zapraszali również członkowie Stowarzyszenia Folkloru Ziemi Przemyskiej – Jadwiga Data i Roman Osypanko, dzięki którym powstał piękny chór kolędników.