Ataki na dzieci i młodzież
Według DiCarlo szczególnie niepokojące jest to, że coraz więcej dzieci i młodzieży staje się ofiarami wojny. W ciągu dziewięciu miesięcy w 2024 r. zabito więcej dzieci niż w całym 2023 r. Od początku wojny zginęło 12 456 cywilów, w tym 669 dzieci. Kolejnych 28 382 cywilów zostało rannych, w tym 1833 dzieci. Szacuje się, że liczba niezgłoszonych przypadków jest znacznie wyższa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas dwóch pierwszych audiencji ogólnych w nowym roku papież Franciszek wystosował specjalny apel o lepszą ochronę dzieci. „Dzieci mają swoje prawa” - podkreślił podczas środowej audiencji ogólnej w Watykanie. Wzrasta również liczba ataków na szpitale i szkoły. 580 budynków infrastruktury społecznej zostało zniszczonych w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku.
„Terror w biały dzień”
10 stycznia br. atak rakietowy uderzył w fabryki w Zaporożu, zabijając 13 osób i raniąc ponad sto. Został on sklasyfikowany przez ONZ jako „najgorszy atak na ludność cywilną od prawie dwóch lat”. Bp Jan Sobilo nazwał atak „terrorem w biały dzień”. W wyniku tych ataków coraz więcej ludzi ucieka.
Reklama
„Działania wojenne w ciągu ostatnich dwóch tygodni doprowadziły do nowych przesiedleń. Według lokalnych władz, ponad 1600 osób, w tym dzieci, uciekło z obszarów frontowych, głównie z obwodów donieckiego i charkowskiego” - powiedziała DiCarlo.
Pojawiają się doniesienia o ofiarach cywilnych nie tylko w Ukrainie, ale także na terenach okupowanych przez Rosję. W wyniku ukraińskiego ataku na supermarket w Doniecku zginęły dwie osoby, a kolejne dwie zostały ranne. DiCarlo po raz kolejny jednoznacznie potępiła wszelkie ataki na ludność cywilną lub infrastrukturę cywilną. Należy je natychmiast powstrzymać.
Pomoc humanitarna
Przewiduje się, że do 2025 roku około 12,7 miliona osób na Ukrainie będzie potrzebowało pomocy humanitarnej. Podczas gdy infrastruktura humanitarna w większych miastach stale się poprawia, obecnie osiąga katastrofalny poziom w pobliżu linii frontu. „Rok 2024 był również trudny dla pomocy humanitarnej w Ukrainie”, powiedziała przedstawiciel ONZ. Dziesięciu pracowników organizacji humanitarnych zginęło w trakcie swojej pracy, a 41. zostało poważnie rannych.
Ze względu na niebezpieczeństwa po raz kolejny wezwała do utworzenia bezpiecznego korytarza humanitarnego w celu zaopatrzenia ludności cywilnej. Wezwała również Radę Bezpieczeństwa, aby „nie zapominała o wielu tysiącach ukraińskich cywilów mieszkających na terenach okupowanych przez Rosję”.
Rosnące umiędzynarodowienie wojny
DiCarlo wyraziła zaniepokojenie rolą Korei Północnej w rosyjskiej wojnie przeciwko Ukrainie. Korea Północna przyczynia się do dalszego umiędzynarodowienia i tak już niebezpiecznego konfliktu. Według doniesień medialnych, Korea Północna wysłała 12 000 żołnierzy, aby wesprzeć Rosję. Moskwa wykorzystuje między innymi Koreańczyków z Północy do wzmocnienia swoich jednostek w kontratakach w regionie Kurska w celu wyparcia ukraińskich wojsk z Rosji. Według szacunków zarówno Ukrainy, jak i USA, Koreańczycy z Północy ponoszą tam ciężkie straty. Dwóch Koreańczyków z Północy w styczniu br. Dostało się do niewoli.