Reklama

Kościół

Apelowe „głosów zbieranie” 2025 r.

2025-01-30 07:02

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

apelowe głosów zbieranie

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

15 lutego 2025 r.
Uczestnicząc w pierwszej pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II na Jasną Górę, w czerwcu 1979 roku, przechodząc Aleją Najświętszej Maryi Panny, dostrzegłem nad ulicą olbrzymi transparent z następującymi słowami: „Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka!” To do tych słów nawiązują kolejne jego słowa: „Nie lękajcie się!” One mają wymiar Chrystusowy, a nie polityczny. „Otwórzcie Chrystusowi drzwi!” „Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka”.

14 lutego 2025 r.
Są trzy tajemnice, które organizują ten ludzki świat: Bóg, miłość i śmierć. I tylko na płaszczyźnie wiary są one „nowym narodzeniem”. Dlatego módlmy się, aby z każdej niewinnej śmierci, niezależnie od tego, kogo ono dotyka, wyrosło dobro na życie wieczne.

13 lutego 2025 r.
Na co dzień przed Wizerunkiem Jasnogórskiej Matki, peregrynującej po naszych wspólnotach Archidiecezji Częstochowskiej, prosimy: Maryjo, ocal miłość i życie naszych rodzin! Łączymy się dzisiaj z parafią Matki Bożej Fatimskiej w Kłobucku, która przyjmowała ten Obraz i prosimy: Matko Miłosierdzia, ocal Polskę! Żeby nie była krainą śmierci, cywilizacją śmierci, ale dawała świadectwo życia, poczynając od kapłanów, którzy są tak bardzo potrzebni, jak sól dla tej ziemi. P.S. Słowo pasterskie po zabójstwie Ks. Grzegorza Dymka,13.02.2025 r.

12 lutego 2025 r.
W przeżywanym setnym roku zaistnienia naszej archidiecezji częstochowskiej, warto przypomnieć hasła biskupie moich poprzedników. Zwłaszcza, że dzień 12 i 13 lutego są datami przejścia z życia do Życia pierwszego biskupa Teodora Kubiny i Biskupa Stefana Bareły. Ksiądz Biskup Teodor Kubina miał hasło: „Żal mi tego ludu”. Drugi biskup Zdzisław Goliński miał zawołanie: „Krzyż zwycięstwem”, zaś biskup Stefan Bareła „Czyńcie prawdę w miłości”. Arcybiskup Stanisław Nowak „Z Tobą Maryjo, stać pod krzyżem”. Czy coś się zmieniło w zadaniach Kościoła? To są stale aktualne wołania do Boga przez Maryję. Bo Jezus Chrystus wczoraj i dziś Ten sam także na wieki.

11 lutego 2025 r.
W tym Roku Świętym 2025, będąc pielgrzymami nadziei odkryjmy bardzo osobiście, co to znaczy, że Maryja jest dla nas Przedziwną Pomocą i Obroną, i Matką niezawodnej nadziei na każdy czas.

10 lutego 2025 r.
Przed stu laty zawarto międzynarodowy konkordat między Polską a Stolicą Apostolską. Dokument współpracy a jednocześnie współodpowiedzialności przy zachowaniu własnych autonomii. Podkreślam, współpracy a nie konfrontacji, tak jak nieraz słyszymy. A dzięki temu dokumentowi właśnie w październiku 1925 roku powołano trzy diecezje: częstochowską, katowicką i łomżyńską. Dzisiaj dziękujemy Bogu za to, kim jesteśmy i że możemy służyć Bogu i Ojczyźnie.

9 lutego 2025 r.
W lipcu 2016 roku, Ojciec Święty Franciszek nawiedził Polskę, był tutaj na Jasnej Górze, 28 lipca, a następnie w Krakowie na Światowym Dniu Młodzieży. Wcześniej na Wawelu przemawiając do przedstawicieli Parlamentu, ludzi polityki i społecznych organizacji, powiedział o dwóch rodzajach pamięci: dobrej i złej pamięci. To w tym samym duchu trzeba również odczytywać próbę, która dokonuje się w polskim Parlamencie, żeby zakazać dzieciom spowiadania się do 18. roku życia, żeby była tylko „zła pamięć” i nie nazywanie grzechu grzechem po imieniu. I jeszcze jedno dopowiedzenie Papieża z ostatnich tygodni. W rocznicę wyzwolenia Auschwitz, powiedział do Polaków, żebyśmy byli wierni pamięci o ofiarach i męczeństwie II wojny światowej. Czyli nie pomieszali ofiar z katami. Maryjo, Ucieczko grzeszników, módl się za nami!

8 lutego 2025 r.
Chyba nie zdajemy sobie do końca sprawy, jak wielkie dary otrzymaliśmy od Opatrzności Bożej poprzez posługę i świadectwo życia św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Dzisiaj bez przerwy słyszymy wyzwanie, jakie stanowisko ma Episkopat Polski? Co powinien mówić Episkopat jako całość, do tego samego Narodu? A Episkopat wciąż czerpie z nauczania Pasterzy Millenium Chrztu Polski. I pierwsze zadanie to jest żyć w prawdzie, prosić Ducha Świętego o prawdę przeciwko zakłamaniu i wszelkiej manipulacji. A drugie jak ostrzegał nas Jan Paweł II, „jeśli świat ułożyłby swoje życie bez Boga, to w tym świecie nie będzie miejsca dla człowieka, chociaż będą tak zwani ludzie…” Zaczerpnijmy z tego źródła i bądźmy wdzięczni Bogu, za tych maryjnych Przewodników nie tylko tamtego czasu, ale i każdego czasu naszego Narodu.

7 lutego 2025 r.
W diagnozie współczesnego świata Jan Paweł II wskazał, że największym grzechem jest utrata poczucia grzechu. To odnosi się również do kłamstwa... Nazwanie kłamstwa po imieniu, oburza świat. Dlatego już nie dziwimy się, że z Muzeum II Wojny Światowej usunięto przysięgę żołnierzy Armii Krajowej. Czyżby to była nowa lekcja historii i teraźniejszości? Dlatego prosimy: Maryjo, ochroń nas od kłamstwa, które jest owocem grzechu!

6 lutego 2025 r.
Radujemy się, że wśród modlących się dzisiaj na różańcu są dzieci. I dziękujemy im za „owe zdrowaśki”, skierowane do Maryi. Bo to są również świadkowie tego, co dokonuje się w Watykanie, w tych ostatnich dniach, w ramach międzynarodowego spotkania osób odpowiedzialnych za wychowanie dzieci. Zabrzmiał tam również polski głos w ramach Roku Świętego, że „prawa człowieka zaczynają się od prawa dziecka, w tym również jeszcze nienarodzonego. Bo jeśli nie będzie jego obrony, to nie ma praworządności w jakimkolwiek państwie”.

5 lutego 2025 r.
W raporcie Centralnego Ośrodka Badań Opinii Społecznej z roku 2022, znaleźliśmy pytanie: Dlaczego Polacy odchodzą od Kościoła? Na pierwszym miejscu była odpowiedź: Bo nie mam takiej potrzeby wiary. Na drugim: przyznanie się do lenistwa duchowego, a na trzecim: brak większej skuteczności od strony wiary i życia. W tych odpowiedziach nie ma ani słowa o więzi z Chrystusem i Jego Matką. Dlatego prośmy Maryję, żebyśmy w mocy i świetle Ducha Świętego odnowili naszą wiarę dla nas i dla tych, którzy przyjdą po nas.

4 lutego 2025 r.
Podkreślając wieloletnią wierność Diecezji Kieleckiej - czyli ziemi świętokrzyskiej - w tym pielgrzymowaniu na Jasną Górę, chciałbym razem z wami w duchu św. Jana Pawła II zawołać: Maryjo, czuwaj nad nami wszystkimi na ziemi polskiej, żeby nie był udaremniony krzyż Chrystusa i wkładany do magazynów, jako relikt przeszłości. Ale żebyśmy w krzyżu odnajdywali Boga bogatego w miłosierdzie. Czuwaj nad nami!...

3 lutego 2025 r.
W czerwcu 1979 roku rozpoczęła się Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej na terenie Diecezji Częstochowskiej. Trwała do roku 1980 i zakończyła pierwszy etap. Obecnie Archidiecezja Częstochowska kończy drugi etap, poprzez peregrynację wspólnot parafialnych i zakonnych. I ktoś mógłby postawić pytanie, czy nie jest to konkurencja, że Matka Boża w Wizerunku Jasnogórskim peregrynuje po Częstochowie? Jest tylko jedna odpowiedź, którą podpowiada poezja jeszcze kard. Karola Wojtyły: „Miłość mi wszystko wyjaśniła, miłość mi wszystko rozwiązała. Dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała”. Maryjo, naucz nas tej miłości na zakończenie drugiego etapu, a rozpoczęcie nowego, trzeciego w sierpniu 2025 roku w Diecezji Sosnowieckiej.

2 lutego 2025 r.
W czerwcu 1997 roku, Jan Paweł II spotkał się tutaj na Jasnej Górze z osobami życia konsekrowanego. I wypowiedział wówczas bardzo znamienne słowa: „Wobec współczesnego świata, który zaprzecza Bogu Stwórcy, Bogu Miłości, rady ewangeliczne nie są zaprzeczeniem ludzkiej natury, ale miarą miłości człowieka do Boga”. Tej miłości większej z serca błogosławimy.

1 lutego 2025 r.
Są takie mocne słowa zapisane w Ewangelii i wypowiedziane przez Pana Jezusa: „Na cóż by się przydała sól zwietrzała, tylko na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi”. I w tym samym duchu wypowiedziała się św. Teresa z Avila: Taką zwietrzałą solą byłby świat bez zakonów, zakonnic i zakonników. A dzisiaj znów słyszymy pytania: czy są oni jeszcze światu potrzebni? Tak! Dla jego zachowania i nie zatracenia w nicość.

31 stycznia 2025 r.
W nauczaniu św. Jana Bosko odnajdujemy takie zdanie: „Żeby czynić dobro trzeba mieć odrobinę odwagi, ale jednocześnie być gotowym na przyjęcie upokorzenia od tych, którzy w nas uderzają”. Przyjmijmy to jako zadanie, zwłaszcza w trudnym czasie zmagań o prawdę.

30 stycznia 2025 r.
Nie trudno zauważyć, że w naszym kraju niemal wszystkie decyzje i wybory moralne, zyskują charakter polityczny. To dlaczego w polityce występuje sprzeciw wobec prawa do nauczania Kościoła co do ocen moralnych tego, co się dzieje. Dlatego pozwólmy, żeby Kościół miał coś do powiedzenia w sprawach społecznych i człowieka, każdego bez wyjątku.

29 stycznia 2025 r.
Jakże często możemy usłyszeć, że nadzieje ludzkie pokładane nawet w drugim człowieku spełzły na niczym. A tylko nadzieja, która jest pełna nieśmiertelności trwa, bo złożona jest w Chrystusie na życie i na wieczność. Wspomnę tutaj Sługę Bożego ks. bpa Piotra Gołębiowskiego, biskupa moich święceń kapłańskich, którego ks. bp Paweł znał jako też pochodzący wówczas z naszej ziemi sandomierskiej. On miał hasło, któremu był wierny do końca życia pomimo wielu trudności: „Maryja spes nostra” – Maryja naszą nadzieją i dlatego trwamy przy Niej, bo Ona doprowadza nas do Chrystusa na życie wieczne.

28 stycznia 2025 r.
Z bogatego skarbca myśli św. Tomasza z Akwinu przywołajmy dzisiaj dwa zdania, jakżeż aktualne: „Im bardziej mnożą się błędy i herezje, tym bardziej jaśnieje prawda. Naturę trzeba kochać, a grzech nienawidzić”.

27 stycznia 2025 r.
W czerwcu 1979 roku miałem łaskę uczestnictwa w papieskiej Mszy Świętej w Auschwitz. Do końca życia pozostanie w moim sercu i moich oczach obraz całego szeregu ocalonych kapłanów w czerwonych ornatach poprzedzających sylwetkę pielgrzymującego papieża Jana Pawła II. Prawdziwie według słów Ojca Świętego „oni wchodzili, aby uobecniać Golgotę i zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią”. Cenimy sobie rocznice w Auschwitz, ale wiemy, że było to zaprzeczenie człowieczeństwa, poprzez zaprzeczenie wiary w Boga. Dlatego prośmy wszystkich naszych Męczenników ostatniej wojny światowej tych wyniesionych już na ołtarze i tych, którzy czekają na swoje wyniesienie, żeby prosili za wszystkimi, którzy żyją na polskiej ziemi i o pokój na świecie.

26 stycznia 2025 r.
Zapytano się kiedyś ks. prof. Włodzimierza Sedlaka z Radomia, profesora Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie: „Skąd rodzi się jego owocność w przepowiadaniu słowa Bożego do różnych grup poczynając od kapłanów? I odpowiedział: „Nieustannie trzeba Biblię czytać, kończąc Apokalipsę zaczynać od Księgi Rodzaju i tak do końca życia. Bo zbyt wielu jest zbawców na tym świecie, a jedynym jest Jezus Chrystus, którego krzyż zasługi na Golgocie świadczy o najwyższym dobru dla ludzkości”.

25 stycznia 2025 r.
Za przykładem św. Pawła Apostoła, prośmy Ducha Świętego o odwagę wiary, która musi się konfrontować z niewiarą innych. I przypominam sobie takie zdanie jeszcze z katechezy ze szkoły średniej, kiedy przeczytaliśmy wyznanie Ludwika Pasteura, wybitnego chemika i odkrywcy szczepionki przeciw wściekliźnie, ratującej życie ludzi. Powiedział on, że „chciałbym mieć wiarę mojej mamy, prostej bretońskiej wieśniaczki. Bo mało wiedzy oddala od Boga, a dużo wiedzy sprowadza do Niego”.

24 stycznia 2025 r.
Wspominamy dzisiaj rocznicę męczeńskiej śmierci naszej misjonarki Helenki Kmieć. Warto przypomnieć słowa św. Tomasza z Akwinu jednego z największych teologów: „Prawdę zawsze trzeba głosić i zawsze trzeba nią żyć, a zwłaszcza w czasach niebezpiecznych”.

23 stycznia 2025 r.
Godzi się przypomnieć, że tchnieniem Ducha Świętego dla Lednicy z pewnością była uroczysta chwila tutaj, na Jasnej Górze, kiedy Jan Paweł II z Ojcem Janem Górą zwołał Młodych całego świata na VI Światowy Dzień Młodzieży 15 sierpnia 1991 roku. I wtedy usłyszeliśmy słowa: „Otrzymaliście Ducha przybrania za synów…”, „nie jesteście już niewolnikami”. A Papież później potwierdził, że wolność trzeba zagospodarować. Nie wolno jej posiadać raz na zawsze, bo może być zniewoleniem i odejściem do Boga, i wszelkich Jego praw. Dlatego przywołujmy naszych Świętych w tajemnicy Obcowania Świętych, żeby prowadzili polską i światową młodzież po drogach prawdy i łaski.

22 stycznia 2025 r.
Czcząc wizerunki czy statuy figury Matki Bożej przebijamy się w głąb poprzez wiarę, bo czcimy osobę, Matkę Chrystusa i Matkę Kościoła. Przypomnijmy, że Matka Boża objawiając się w Gietrzwałdzie, w 1877 roku, do młodych polskich dziewcząt mówiła po polsku. Pomimo zaborów i zakazu mówienia po polsku w zaborze pruskim. Polska zniknęła wówczas z mapy świata decyzją trzech zaborców. Dlatego w tym samym duchu przyjmijmy wołanie, które wypowiedział kiedyś Jan Paweł II: „Miejmy odwagę myśleć po polsku i mówić po polsku, bo wtedy będziemy spełniać swoje obowiązki chrześcijańskie i prawdziwie polskie”.

21 stycznia 2025 r.
Przeżywając czas Roku Świętego pod znamiennym hasłem: „Pielgrzymi nadziei”, warto przywołać słowa św. Jana Pawła II: „Ludzie starsi już samą obecnością przypominają młodszym pokoleniom, że życie ludzkie jest jedynie epizodem, który trzeba przeżyć opierając się nie na wartościach kruchych i powierzchownych, ale trwałych i ostatecznych”. Zdobywajmy taką świadomość celu naszego życia w Bogu.

20 stycznia 2025 r.
Trzeba przyznać, że zdumiewa nas aktualność wezwań Autora Listu do Hebrajczyków, który wychodząc od tajemnicy wcielenia Syna Bożego, który przemówił do nas najbardziej dobitnie poprzez tajemnicę krzyża i zmartwychwstania. Autor natchniony wzywa nas, abyśmy pamiętali o swych przełożonych, którzy głosili nam słowo Boże i którzy byli dla nas świadkami na drogach wiary i zawierzenia Chrystusowi. Dlatego dzisiaj trzeba nam wspomnieć kolejnego męczennika naszego czasu i historii powojennej ks. bpa Czesława Kaczmarka z Kielc, więzionego kilkakrotnie. W tamtym trudnym czasie po kard. Wyszyńskim, po abp Antonim Baraniaku, on był trzecim najbardziej prześladowanym za domniemaną zdradę Ojczyzny i służbę Watykanowi. Dlatego jego śmierć na progu uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej w 1968 roku jest wymownym dla nas przypomnieniem, że Męczennicy powracają...

19 stycznia 2025 r.
W swoim Liście pasterskim św. Piotr Apostoł podkreślił, że Kościół jest „stróżem i filarem prawdy”. A jego 264 Następca w osobie Jana Pawła II powiedział wprost: „Kościół głosząc i szanując prawdę, nie może nie podkreślić, że niektóre sposoby głoszenia przez massmedia, pozorują prawdę i niweczą nadzieję dla świata”.

18 stycznia 2025 r.
W kolejnym fragmencie Listu do Hebrajczyków słyszymy dzisiaj słowa, że Chrystus upodobnił się do nas we wszystkim oprócz grzechu. I dlatego nieustannie wstawia się za nami u Boga, jako Jedyny Pośrednik. I to On nas nauczył w codziennej Modlitwie Pańskiej wypowiadać słowa: „Zbaw nas ode złego”. Bo słusznie podpowiada ks. abp Fulton Sheen, że logika diabła jest taka prosta. Najpierw nie ma nieba, a jeśli nie ma nieba, to nie ma i piekła. Jeśli nie ma piekła to nie ma i grzechu. Jeśli nie ma grzechu, to nie ma i sędziego, a jeśli nie ma sędziego, to kłamstwo jest prawdą, a zło dobrem. Zbaw nas ode złego!

17 stycznia 2025 r.
Kościół w każdej Eucharystii, która spełnia się na globie ziemskim, prosi codziennie, o wyzwolenie i zachowanie od wszelkiego zamętu. I warto w tym kontekście przywołać myśl O. prof. Jacka Salija, który podkreśla, że wolność to nie jest tylko zdolność wyboru, ale to jest codzienna zdolność, którą Pan Bóg daje człowiekowi, żeby czynił dobro. Bo grzech nie jest wolnością, ale zaślepieniem i zniewoleniem”. Wybaw nas od wszelkiego zamętu!

16 stycznia 2025 r.
Święty Marek Ewangelista, którego fragmenty Ewangelii czytamy w tym tygodniu, ukazuje nam dzisiaj spotkanie Jezusa z trędowatym. To nie tylko trędowaty przełamał bariery i zbliżył się do Jezusa. Ale Jezus podszedł i dotknął go, uzdrawiając z trądu. Można powiedzieć, że Ewangelia pisała się i pisze się nadal. W posłudze św. Jana Pawła II jest niezwykły epizod, nawiedzenia wyspy z trędowatymi. Świadectwo temu dał Arturo Mari jego fotograf, który powiedział: „Nie zrobiłem żadnego zdjęcia, bo Ojciec Święty odsunął rękę biskupa, który zagradzał mu drogę do trędowatych i podchodził do każdego z osobna i błogosławił…, a było tam kilkaset osób. Już wtedy wiedziałem – powiedział Arturo Marii - że mam do czynienia z człowiekiem świętym”… To dlaczego dzisiaj w naszej Ojczyźnie szkalujemy imię Jana Pawła II i jego współpracowników: kard. Stanisława Dziwisza, czy abpa Marka Jędraszewskiego? Polsko, Ojczyzno Jana Pawła II, obudź się!... i broń Chrystusowego krzyża!

15 stycznia 2025 r.
W Prologu Ewangelii św. Jana odczytujemy, że Chrystus przyniósł Sobą prawdę i łaskę. Obecny wśród nas w relikwiach, w tajemnicy Świętych Obcowania św. Paweł Pierwszy Pustelnik ukazuje nam, że świętość to jest wierność prawdzie, którą Chrystus objawia, wierność do końca. Ale współczesny autor przestrzega nas, że dzisiaj mówienie prawdy jest nazywane „nową mową nienawiści”. Strzeżmy się od zamętu…

14 stycznia 2025 r.
W dzisiejszym fragmencie Listu do Hebrajczyków znajdujemy bardzo trudny tekst, mówiący o tym, że Bóg przez cierpienie udoskonalił Sprawcę naszego zbawienia Jezusa Chrystusa. Myślę, że bardzo dobrze ten trudny do zrozumienia tekst tłumaczy Jan Paweł II, który w Liście do Chorych „o zbawczym sensie cierpienia” napisał: „Jezus Chrystus - cierpienie przezwyciężone miłością”.

13 stycznia 2025 r.
Według św. Grzegorza z Nyssy są trzy sprawy, które nas odróżniają od świata: sposób myślenia, sposób mówienia i sposób życia. Prośmy więc Ducha Świętego, abyśmy byli wierni Chrystusowi w darze naszych powołań.

12 stycznia 2025 r.
To, co stało się nad Jordanem, kiedy Ojciec potwierdził misję Syna: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie. Jego słuchajcie” zostało potwierdzone również na Górze Przemienienia, na Taborze wobec wybranych uczniów. Tak już jest i będzie do końca świata we wspólnocie wiary Kościoła, aż Chrystus przyjdzie i otworzy Sobą jeszcze raz niebo dla nas, przy końcu czasów. Dlatego Kościół nie może milczeć na temat nadprzyrodzoności wiary chrześcijańskiej. To nie jest wiara naturalna, jakaś ekoreligia. I jak mówił ks. kard. Gerard Muller, dawny prefekt Kongregacji Nauki Wiary: „To jest może nawet grzech przeciwko Duchowi Świętemu: odmawianie nadprzyrodzoności wiary chrześcijańskiej i posłannictwa Kościoła wobec działania Ducha Świętego”. Matko Kościoła, módl się za nami!

11 stycznia 2025 r.
W dawnej liturgii Chrztu Świętego stawiano pytanie: Co nam daje Chrzest? I odpowiedź brzmiała: Życie wieczne. Rozumiemy, że tu nie chodzi o życie bezkresne, ale tutaj chodzi o samego Boga: Ojca i Syna i Ducha Świętego. Dlatego od momentu naszego Chrztu jesteśmy zobowiązani do misyjności. Żebyśmy stawali się misjonarzami nadziei, którą pokładamy w Bogu „na czas i na wieczność”. Nie dajmy się więc okraść z tej nadziei współczesnemu światu.

9 stycznia 2025 r.
Dla pogłębienia naszych przeżyć Roku Świętego, jak również Roku Jubileuszu stulecia naszej Archidiecezji, pragnę zalecić jako dar, ale i zadanie dwie lektury św. Jana Pawła II. Dziś już niestety trochę zapomniane: „Przekroczyć próg nadziei” oraz „Pamięć i tożsamość”. W tej drugiej Ojciec Święty potwierdza, że od 14 kwietnia 966 roku polskość i wiara chrześcijańska to jest normalność, a nie ciemnota i zacofanie.

7 stycznia 2025 r.
We wczorajszej modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty przywołał przypowieść o czwartym królu, który wybrał się w drogę, aby złożyć pokłon nowonarodzonemu Dzieciątku – Królowi. Do spotkania doszło dopiero wówczas, kiedy Chrystus umierał na krzyżu. Jezus Chrystus powiedział do niego: „Wszystko cokolwiek czyniłeś jednemu z najmniejszych moich braci, Mnie czyniłeś i spotykałeś się ze Mną”. Wiemy, że jest to miara Sądu Ostatecznego, o której Chrystus powiedział w Ewangelii św. Mateusza, że jest to miara miłości, cokolwiek… Ale jest również druga strona medalu, „cokolwiek”… jeśli przyczyną była nienawiść, ona też będzie miarą sądu. Matko Miłosierdzia, módl się za nami!

6 stycznia 2025 r.
Stawiamy zasadnicze pytanie: Czego uczą nas trzej Mędrcy ze Wschodu? Po pierwsze, że wiara nie sprzeciwia się rozumowi, a wprost przeciwnie jest komplementarna wobec rozumu, który rozpoznaje prawdę, zaś wiara rozpoznaje ślady Boga w świecie. Po drugie, według ewangelicznych słów już samego Jezusa: „oddajcie to, co Boże Bogu a to co cesarskie cesarzowi”. A po trzecie, że Kościół i państwo są autonomiczne, i nie wolno Kościołowi wchodzić bezpośrednio w politykę, a państwu na ołtarz i decydować o moralności. Dziękujemy dzisiaj Bogu za to świadectwo Orszaków Trzech Króli po ziemi polskiej. Dziękujemy za pozdrowienie Ojca Świętego Franciszka dla wszystkich Polaków, żebyśmy przeżywali to jako wyraz wiary, a nie tylko folklor.

5 stycznia 2025 r.
Na progu Objawienia Pańskiego, które u nas zwiemy świętem Trzech Króli, św. Paweł Apostoł w Liście do Efezjan pouczył nas dzisiaj, że potrzeba nam darów Ducha Świętego i światłych oczu serca, abyśmy zrozumieli, gdzie jest nadzieja naszego powołania i w Kim pokładamy nadzieję?

4 stycznia 2025 r.
Czcząc tajemnicę Niepokalanego Serca Maryi, przypomnijmy Orędzie z Fatimy. Wezwanie do modlitwy różańcowej i do nawrócenia poprzez szczerą spowiedź. A jednocześnie uświadamiamy sobie, że to nie spowiedź nas upokarza, ale zło i grzech, które popełniamy. I to jest odpowiedź tym, którzy tego nie rozumieją, zakazując naszym dzieciom spowiedzi do osiemnastego roku życia, a otwierając drogę do „pigułki”, i do wolnego uczenia się seksu w szkołach, czy przedszkolach. Maryjo, ocal miłość i życie naszych rodzin!

3 stycznia 2025 r.
„Stworzyłeś nas Boże i ukierunkowałeś ku sobie, dlatego niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Tobie”. To dosłowne sformułowanie św. Augustyna z jego „Wyznań” dotyczy nie tylko naszego pojedynczego serca, ale ma również wymiar społeczny. Gdy bowiem zabraknie odniesienia do Boga, w człowieku nie będzie ani wewnętrznego pokoju, ani pokoju na świecie pomimo konferencji, umów i paktów pokojowych. Poza Bogiem nie ma życia.

2 stycznia 2025 r.
Znajomość samego siebie, to nie jest tylko sprawa intelektualna czy nawet psychologiczna, ale przede wszystkim moralna, w odpowiedzialności przed Bogiem. Dlatego złożona w parlamencie polskim petycja dotycząca zakazu spowiadania dzieci do lat osiemnastu jest nieuprawnioną ingerencją państwa w życie sakramentalne Kościoła. Obudźmy się!.. Żebyśmy sprawy sumienia nie oddawali politykom. Bo mieliśmy już w naszej historii Polski króla Zygmunta II Augusta, który powiedział: „Nie jestem królem waszych sumień”. I to jest prawdziwa linia wychowywania człowieka, i odpowiedzialności każdego z nas przed Bogiem.

1 stycznia 2025 r.
Świat nam współczesny próbuje Najświętsze Imię Jezus albo pomijać milczeniem, albo zepchnąć na margines. A my za autorem Listu do Hebrajczyków, wierzymy, że „wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał Bóg do ojców naszych przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna”. Dlatego „Jezus Chrystus wczoraj, dziś, Ten sam także na wieki”. W tym Imieniu jesteśmy naznaczeni od momentu naszego Chrztu. I nie ma innego Imienia na niebie i na ziemi, w którym moglibyśmy być zbawieni. W Nim mamy życie i mamy przyszłość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz do dzieci: uczynione dobro ofiarujcie za misjonarzy

Dzisiaj w uroczystość Objawienia Pańskiego wyrażamy naszą wdzięczność Bogu, że objawił się światu – mówił na początku Mszy św. abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, na rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli.

Mszę św. koncelebrował bp senior Antoni Długosz, który świętował 31 rocznicę święceń biskupich. Bp Długosz sakrę biskupią otrzymał 6 stycznia 1994 r. z rąk św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

W 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II do kin wejdzie film „21.37”

2025-02-18 12:53

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Rafael Film

Dokładnie od 2 kwietnia w polskich kinach będzie można zobaczyć film 21.37, który powstał specjalnie z okazji 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Film opowiada o niepowtarzalnym momencie w historii naszego kraju – czasie wielkiego zatrzymania, w którym ustały kłótnie, spadła przestępczość, a Polacy odnaleźli w sobie wzajemne zrozumienie i dobro.

21.37 to opowieść o nieprawdopodobnych wydarzeniach, które miały miejsce w Polsce po śmierci Jana Pawła II. – To, czego doświadczyliśmy po 2 kwietnia 2005 roku, było wielkie, niepowtarzalne i mistyczne. Nigdy wcześniej nie miało miejsca i zapewne już nigdy się nie wydarzy – mówi Przemysław Wręźlewicz z Rafael Film. – Już przed pracą nad filmem wiedzieliśmy, że taki obraz musi powstać. Chcemy wszystkim przypomnieć to, jak wielką rolę św. Jan Paweł II odegrał naszym życiu. Przy okazji pracy nad filmem wszyscy dostrzegliśmy wyjątkowy szczegół. Zdarza się nam nawet nagminnie zapominać o tym, co robiliśmy wczorajszego dnia. Jeśli chodzi o pamiętny 2 kwietnia 2005 roku wszyscy, z którymi rozmawialiśmy, pamiętają dokładnie, gdzie wtedy byli i co robili. Śmierć papieża była momentem „wielkiego zatrzymania”. To właśnie chcemy pokazać widzom na wielkim ekranie. Pragniemy przypomnieć o tym, że kochaliśmy św. Jana Pawła II i on kochał nas. To właśnie uświadomiliśmy sobie gremialnie wtedy, kiedy odszedł – podkreśla Wręźlewicz.
CZYTAJ DALEJ

Austria: Powrót do Kościoła możliwy przez internet

2025-02-19 08:04

[ TEMATY ]

Austria

Karol Porwich/Niedziela

Austriacka diecezja St. Poelten oferuje powrót na łono Kościoła przez internet. Osoby, które dokonały apostazji, mogą znów stać się członkami wspólnoty za pośrednictwem formularza online. Częścią procesu jest m. in. wyznanie wiary odmawiane przed ekranem.

Władze diecezji St. Poelten nie mają wątpliwości, że należy iść z duchem czasu i wykorzystywać w duszpasterstwie współczesne technologie. Dotyczy to również ponownego przyjęcia do Kościoła osób, które wcześniej dokonały aktu apostazji.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 14 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję