Reklama

Z Watykanu

U sióstr kamedułek

Ojciec Święty na codziennej modlitwie z mniszkami klauzurowymi

Ojciec Święty odwiedził 21 listopada br. benedyktynki kamedułki w ich klasztorze św. Antoniego Opata na rzymskim Awentynie. Okazją do odwiedzin klasztoru klauzurowego było obchodzone tego dnia święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny – Dzień Zakonów Klauzurowych, a także kończący się Rok Wiary.

Papież modlił się z mniszkami w czasie Nieszporów według reguły kamedulskiej. Następnie spędził około pół godziny na prywatnej rozmowie z nimi. W wygłoszonym przemówieniu papież Franciszek powiedział: – Maryja jest matką nadziei, jest najbardziej wyrazistą ikoną nadziei chrześcijańskiej. Odnosząc się do współczesności, zapytał: – Czy umiemy czekać na jutro Boga, czy też chcemy dzisiaj, dzisiaj, dzisiaj? I odpowiedział: – Jutro Boga jest dla nas świtem tego pierwszego dnia tygodnia. Zwrócił uwagę, że „jedyną lampą zapaloną przy grobie Jezusa jest nadzieja Matki, która w owym czasie jest nadzieją całej ludzkości”. – Pytam siebie i was: Czy w klasztorach płonie jeszcze ta lampka? Czy w klasztorach czeka się na jutro Boga? – zastanawiał się Ojciec Święty.

Reklama

Gdy papież Franciszek wybierał się do klasztoru Benedyktynek Kamedułek na Awentynie, poprosił, by mniszki nic nie zmieniały w swoim planie dnia z okazji jego wizyty. Wyraził pragnienie wzięcia udziału w prostej codziennej modlitwie sióstr.

Ostatnie spotkanie w Roku Wiary

Papież Franciszek z katechumenami

W przeddzień zamknięcia Roku Wiary, 23 listopada, do rzymskiej Bazyliki św. Piotra przybyło 500 osób z 47 krajów świata, które pragną przyjąć wiarę chrześcijańską. Byli dorośli i dzieci, m.in. z Rosji, Mołdawii, Bośni i Hercegowiny, Egiptu, Maroka, Algierii, Chin, Kirgistanu, Mongolii i Kuby. Spotkaniem z papieżem Franciszkiem rozpoczęli okres przygotowania do przyjęcia sakramentu chrztu św.

Spotkanie rozpoczęło się na dziedzińcu największej świątyni katolickiej świata. Franciszek zadał przedstawicielom katechumenów trzy tradycyjne pytania: „Jak masz na imię?”, „O co prosisz Kościół Boży?” i „Co daje ci wiara?”, kreśląc przy tym na ich czołach olejem krzyżma znak krzyża. Potem wraz z opiekunami – gwarantami ich przygotowania przeszli w procesji do Konfesji św. Piotra, gdzie odbyła się Liturgia Słowa, podczas której – przed wręczeniem tekstu Ewangelii przedstawicielom – Papież wygłosił homilię. – Bardzo ważne jest, aby zawsze żyło w was pragnienie spotykania Pana i świadczenia o Nim. Nigdy nie zapominajcie spojrzenia Chrystusa, gdyż jest to spojrzenie miłości – mówił Franciszek podczas obrzędu przyjęcia ich do katechumenatu. Papieskie spotkanie z katechumenami było ostatnim wydarzeniem Roku Wiary.

Audiencja Generalna

Reklama

Podczas audiencji generalnej 20 listopada br. Ojciec Święty mówił o odpuszczeniu grzechów w odniesieniu do tzw. władzy kluczy, która jest biblijnym symbolem misji, jaką Jezus przekazał Apostołom. – Służba, jaką pełni kapłan jako szafarz z Bożego upoważnienia, aby przebaczać grzechy, jest bardzo delikatna i wymaga, aby jego serce było napełnione pokojem, by nie traktował wiernych źle, ale żeby był łagodny, łaskawy i miłosierny – wyjaśnił papież Franciszek. Przypomniał, że tym, który udziela odpuszczenia grzechów, jest Duch Święty.

– Kościół otrzymał władzę kluczy. Bóg przebacza każdemu człowiekowi w swoim suwerennym miłosierdziu, ale On sam chciał, aby ci, którzy należą do Chrystusa i Jego Kościoła, otrzymali przebaczenie poprzez sługi wspólnoty – powiedział Franciszek. Zaznaczył, że Kościół nie jest panem władzy kluczy, ale jest sługą posługi miłosierdzia i cieszy się za każdym razem, kiedy może obdarzać tym Bożym darem.

Papież Franciszek do Polaków

Witam polskich pielgrzymów. Szczególne pozdrowienie kieruję do duszpasterzy polskich emigrantów, przybyłych z różnych zakątków świata. Drodzy księża, dobrze wiecie, że emigracja – jakiekolwiek byłyby jej przyczyny – niesie ze sobą wiele trosk, problemów i zagrożeń, spowodowanych oderwaniem od korzeni historycznych, kulturowych, a często rodzinnych. Z gorliwością starajcie się wychodzić naprzeciw potrzebom waszych rodaków i troszczcie się o ich duchowy rozwój. Pomóżcie im, by zachowali wiarę i byli jej świadkami w społecznościach, w których przyszło im żyć. Niech towarzyszy wam Boże błogosławieństwo!

Audiencja generalna, 20 listopada 2013 r.

* * *

Święci nie są superludźmi. Są osobami, które mają w sercu miłość do Boga i przekazują tę radość innym.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze

2013-11-26 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję