Reklama

Centralne miejsce dla Chrystusa

Niedziela Ogólnopolska 48/2013, str. 5

Grzegorz Gałązka

Rok Wiary, zakończony 24 listopada 2013 r., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, był w dziejach Kościoła katolickiego drugą tego typu inicjatywą papieską. Pierwszy Rok Wiary ogłosił papież Paweł VI w dniach od 29 czerwca 1967 r. do 30 czerwca 1968 r., dla uczczenia 1900. rocznicy męczeństwa świętych Apostołów Piotra i Pawła. Rok Wiary, który ostatnio przeżywaliśmy, rozpoczął Benedykt XVI 11 października 2012 r., w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II i w 20. rocznicę publikacji posoborowego Katechizmu Kościoła Katolickiego, a zamknął papież Franciszek 24 listopada 2013 r.

Pierwsze w dziejach wystawienie relikwii św. Piotra

Na zakończenie Roku Wiary Ojciec Święty sprawił kolejną niespodziankę. Miało bowiem miejsce wyjątkowe obdarowanie świadków tej uroczystości. Po raz pierwszy w historii zostały wystawione do publicznego kultu relikwie św. Piotra. Wierni mogli oddać im cześć podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem papieża Franciszka na Placu św. Piotra w Rzymie.

Reklama

Cała uroczystość zakończenia Roku Wiary przebiegała m.in. pod znakiem Syrii, gdzie od ponad dwóch lat toczy się wojna domowa, i Filipin, doświadczonych kataklizmem spowodowanym niedawno przez uderzenie śmiercionośnego tajfunu. Kolekta podczas Mszy św. była zbierana na rzecz ofiar tajfunu. Papież Franciszek, pozdrawiając sprawujących z nim Mszę św. patriarchów i arcybiskupów większych katolickich Kościołów wschodnich, wyraził pragnienie, aby przez znak pokoju, jaki z nimi wymienia, dotrzeć do wszystkich chrześcijan mieszkających w Ziemi Świętej, szczególnie w Syrii, i na całym Bliskim Wschodzie i uzyskać dla nich dar pokoju i zgody.

Z Chrystusem w myśli, słowie i czynie

W homilii papież Franciszek podziękował papieżowi emerytowi Benedyktowi XVI za ogłoszenie Roku Wiary. – Ku niemu biegną obecnie myśli pełne miłości i wdzięczności. Poprzez swą opatrznościową inicjatywę Benedykt XVI dał nam możliwość ponownego odkrycia piękna drogi wiary, rozpoczętej w dniu naszego chrztu, która uczyniła nas dziećmi Bożymi i braćmi w Kościele – powiedział. Wobec wiernych z całego świata Ojciec Święty Franciszek rozważał znaczenie obecności Chrystusa w centrum stworzenia, Ludu Bożego oraz w historii ludzkości i każdego człowieka z osobna. Podkreślił, że „człowiek wierzący, jeśli takim pragnie być, musi uznać i przyjąć w swym życiu centralne miejsce dla Jezusa Chrystusa w myśli, słowie i czynie”. – Każdy z nas ma swoją historię – wyjaśniał. Każdy z nas ma także swoje błędy, swoje grzechy, swoje chwile szczęśliwe i ciemne. Zachęcał do osobistego wypowiedzenia w milczeniu i prosto z serca: „Jezu, wspomnij na mnie, bo chcę stać się dobrym (dobrą), ale nie mam siły, nie potrafię, jestem grzesznikiem!”. – Prośmy Pana, aby o nas pamiętał, mając pewność, że dzięki Jego łasce będziemy mogli uczestniczyć w Jego chwale w Niebie. Idźmy wszyscy tą drogą! – wezwał papież Franciszek.

Radość Ewangelii

Na zakończenie Mszy św. Ojciec Święty przekazał swoją pierwszą adhortację apostolską „Evangelii gaudium” – „Radość Ewangelii”. Stanowi ona podsumowanie zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji, które odbyło się w Watykanie w październiku 2012 r. Papież wręczył adhortację biskupowi z Łotwy, kapłanowi z Tanzanii, diakonowi stałemu z Australii oraz przedstawicielom nowo bierzmowanych, seminarzystów, rodzin, katechetów, zakonników i zakonnic, młodzieży, członków bractw i ruchów. Dokument z rąk Ojca Świętego w formacie audio otrzymała również niewidoma kobieta, prowadzona przez psa przewodnika. „Evangelii gaudium” papież Franciszek przekazał osobiście przedstawicielom dziennikarzy i środowisk artystycznych. Adhortację otrzymał japoński rzeźbiarz Etsuro Sotoo, nawrócony pod wpływem sztuki genialnego Antonia Gaudíego – teraz Sotoo kontynuuje budowę bazyliki Sagrada Familia w Barcelonie, której nie zdążył dokończyć Gaudí. Z rąk Ojca Świętego dokument przyjęła też Anna Gulak, polska artystka, laureatka Nagrody Papieskich Akademii 2012, której wystawy poświęcone Janowi Pawłowi II prezentowane były w Watykanie i Weronie.

Przez otwartą bramę wiary

Reklama

Abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, stwierdził w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego, że Benedykt XVI, który otworzył Rok Wiary, oraz papież Franciszek, który go zamknął, pokazują swoim życiem, jak ważne jest trwanie w wierze. – Świadectwo, które daje Franciszek, wskazując na kulturę spotkania, zostanie jeszcze pogłębione przez refleksję i działanie wynikające z adhortacji apostolskiej „Radość Ewangelii” – zauważył. Według niego, papież Franciszek nie tylko nam mówi, że powinniśmy przekroczyć bramę wiary, ale mamy także wyjść na spotkanie innych ludzi. Abp Fisichella wyznał, iż dla niego najmocniejszym wydarzeniem zakończonego Roku Wiary była adoracja eucharystyczna, która zjednoczyła na kolanach cały świat katolicki modlący się w intencji pokoju.

Rok Wiary miał przyczynić się do ożywienia życia chrześcijańskiego i kościelnego, zwłaszcza katolików żyjących w odchodzących od Boga krajach zachodnich. Zagubionym miał dać szansę powrotu do Kościoła, a w wierzących rozbudzić dążenie do osobistego spotkania z Chrystusem oraz do radosnego wyznawania wiary. Bogaty w łaskę czas szeroko otworzył bramę wiary, abyśmy ubogaceni duchowo mogli radośnie wyjść na dalsze drogi naszego życia, włączając się przez misyjne zaangażowanie w podjęty przez Kościół program nowej ewangelizacji.

2013-11-26 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję