Reklama

Z Jasnej Góry

30. Pielgrzymka Kolejarzy

Największym majątkiem przedsiębiorstwa jest człowiek

W dniach 16-17 listopada odbywała się na Jasnej Górze 30. Jubileuszowa Pielgrzymka Kolejarzy. Centralna Msza św., sprawowana 17 listopada na Szczycie Jasnogórskim, zgromadziła ponad 10 tys. kolejarzy z rodzinami, którzy przyjechali ośmioma pociągami pielgrzymkowymi. Przybyły także delegacje kolejarzy ze Słowacji, Węgier i Białorusi. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Mocni wiarą”. Była dziękczynieniem za decyzję papieża Franciszka o kanonizacji bł. Jana Pawła II oraz za drugą pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny w 1983 r., w związku z 30. rocznicą tego wydarzenia. Sumie przewodniczył bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. – Wy sami jako kolejarze dobrze wiecie, jak ważne jest, aby powierzeni waszej pracy podróżni mieli poczucie bezpieczeństwa – mówił w homilii bp Polak. – Trzeba robić wszystko, by tę rzetelność pracy budować, a niekiedy, niestety, odbudowywać. (...) Trzeba podjąć wspólny wysiłek nad odbudowaniem podstawowego szacunku dla ludzkiej pracy, etosu pracy, szacunku dla człowieka i dla tych, którzy z owocu jego pracy żyją. (…) Bardzo ważne jest podkreślanie, że największym majątkiem przedsiębiorstwa jest człowiek, a prawdziwym kapitałem są ludzie ze sobą współpracujący.

Eucharystię koncelebrowali duszpasterze kolejarzy na czele z krajowym duszpasterzem ks. kan. Eugeniuszem Zarębińskim i moderatorem Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich ks. Ryszardem Marciniakiem. Wystawiono 120 pocztów sztandarowych. Oprawę muzyczną zapewniły Zespół i Orkiestra Kolejowa z Siedlec.

Pielgrzymka Górników

Matko Boża, błogosław górniczy trud!

Reklama

W niedzielę 24 listopada br. z udziałem ok. 3 tys. osób odbyła się na Jasnej Górze 23. Pielgrzymka Górników, którzy przyjeżdżają co roku do Maryi Częstochowskiej przed „Barbórką”. W dniu wspomnienia św. Barbary, 4 grudnia, świętują w swoich miejscach, gdzie czczą św. Barbarę, patronkę braci górniczej. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Matko Boża, błogosław górniczy trud!”.

Spotkanie rozpoczęło się nieopodal Jasnej Góry – przy kościele pw. św. Barbary, skąd pielgrzymi przeszli do Sanktuarium Jasnogórskiego. Przy pomniku Prymasa Tysiąclecia delegacje górników złożyły kwiaty. Kolejnym punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich.

W południe w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej rozpoczęła się uroczysta Msza św. Wystawiono kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Eucharystii przewodniczył biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy, a koncelebrowali m.in.: ks. prał. Bernard Czernecki, kapelan Sekretariatu Górnictwa i Energetyki, o. Jan Zinówko, paulin i były górnik, oraz księża kapelani górników węgla i soli: ks. prał. Andrzej Paździutko, ks. prał. Jan Żak, ks. Grzegorz Dymek, o. Ludwik Kurowski OFM. Słowa powitania skierował do pielgrzymów o. Zinówko. – Polskie górnictwo przed kilku laty przeszło zawał, do dziś nie może się z tej choroby wyleczyć, a już postawiono inną diagnozę, że polski węgiel truje środowisko, trzeba więc ograniczyć jego wydobycie. A co z miejscami pracy? – pytał. Bp Rakoczy mówił w homilii: – Przez wstawiennictwo Pani Jasnogórskiej i św. Barbary pamiętamy w naszej modlitwie o górnikach, którzy zginęli przy wykonywaniu swojej pracy. Pamiętamy zarówno o tych, którzy są zatrudnieni bezpośrednio w kopalniach, jak i tych, którzy pracują na kopalniach, zatrudnieni w firmach współpracujących – modlimy się o godne i bezpieczne warunki pracy w górnictwie, o utrzymanie miejsc pracy i rozwój polskiego górnictwa, o to, żeby nasze górnictwo było dobrze zarządzane.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. Kazimierz Grajcarek, przewodniczący SGiE NSSZ „Solidarność”, odczytał zawierzenie braci górniczej oraz górniczych rodzin Matce Bożej Jasnogórskiej.

Rekolekcje biskupów

W dniach 25-28 listopada br. na Jasnej Górze odbywają się doroczne rekolekcje Episkopatu Polski. Zamknięte czterodniowe skupienie to wieloletnia tradycja polskich biskupów. Tym razem rekolekcjonistą jest biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. – Mam jedną tęsknotę i o to się modlę: by rekolekcje były czasem wydającym w sercach biskupich owoce, jakich Duch Święty chce – powiedział przed rozpoczęciem rekolekcji.

Temat skupienia to: „Być Kościołem Jezusa Chrystusa dzisiaj”. Rozważania zawierają myśl o całkowitym zatraceniu się w adoracji Boga i w służbie człowieka oraz o konieczności otwarcia się na ducha prorockiego w Kościele.

Równolegle z rekolekcjami Episkopatu na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla kierowców biskupów.

Tradycja wspólnych rekolekcji biskupów sięga 1946 r., kiedy zostały one zorganizowane po raz pierwszy z inicjatywy prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Od 1950 r. odbywają się regularnie.

Warsztaty dziennikarskie

Spotkanie w ramach warsztatów wyjazdowych Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej i Medialnej odbyło się 21 listopada w jasnogórskiej Sali o. Kordeckiego. Młodzi ludzie wzięli udział w wykładach i zajęciach praktycznych dotyczących zagadnień z zakresu funkcjonowania prasy, radia i telewizji. Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Zrozumieć media”.

Warsztaty kierowane są do lokalnej młodzieży gimnazjalnej i jej nauczycieli. Redaktorzy Radia Maryja i Telewizji Trwam, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności oraz profesjonalny sprzęt, przybliżają zasady funkcjonowania mediów, wyjaśniają też zagrożenia, które niesie za sobą ich nieprawidłowe kreowanie.

22 listopada - wspomnienie św. Cecylii

Święto muzyków kościelnych

W Częstochowie w dniach 19-24 listopada trwało 15. Święto Muzyki. Tegoroczna edycja poświęcona była dwóm osobistościom muzycznym związanym z Częstochową: śp. Krzysztofowi Pośpiechowi oraz ks. prof. Kazimierzowi Szymonikowi. Święto Muzyki, organizowane od 15 lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater, prezentuje dorobek wybitnych postaci związanych z życiem muzycznym Częstochowy i regionu.

Szczególnie ucieszył setki wychowanków śp. prof. Krzysztofa Pośpiecha koncert inauguracyjny 19 listopada w Filharmonii Częstochowskiej, połączony z uroczystością nadania Sali Kameralnej Filharmonii Częstochowskiej imienia Krzysztofa Pośpiecha.

Bohaterem tegorocznej edycji Święta Muzyki był ks. prof. Kazimierz Szymonik - dyrygent, chórmistrz, wieloletni wykładowca i prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jak również Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, od ponad 20 lat związany z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” jako członek Rady Artystyczno-Programowej. Organizatorzy zaplanowali kilka punktów programu Święta Muzyki dedykowanych ks. prof. Szymonikowi.

21 listopada w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze pod przewodnictwem abp. Wacława Depo została odprawiona Msza św. w intencji muzyków kościelnych. Oprawę muzyczną Eucharystii przygotowały częstochowskie chóry. W homilii abp Depo powiedział, że św. Cecylia - patronka muzyków kościelnych - uczy nas zharmonizowania muzyki i śpiewu z życiem. Odniósł się też do ostatnich skandalicznych wydarzeń, które dotknęły sfery kultury, szczególnie prowokacji w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Podczas Apelu Jasnogórskiego ks. prof. Kazimierz Szymonik przypomniał, że liturgia jest bramą do nieba.

Abp Depo przewodniczył też Mszy św. sprawowanej 22 listopada w kościele Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie w intencji ks. prof. Kazimierza Szymonika. Następnie odbył się koncert zespołu „Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti” pod dyrekcją Michała Sławeckiego oraz spotkanie z ks. prof. Szymonikiem.

Finałowy koncert 15. Święta Muzyki miał miejsce 24 listopada w Mstowie w klasztorze Kanoników Regularnych. Łódzka Orkiestra Kameralna PRIMUZ pod dyrekcją Łukasza Błaszczyka wykonała „Cztery Pory Roku” Antonio Vivaldiego oraz „Divertimento D-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Warsztaty

Jeśli chcesz poprawić swoje relacje z Bogiem, z samym sobą, z rodziną, ze znajomymi, szefem czy koleżanką
ZACZNIJ OD ZDOBYCIA UMIEJĘTNOŚCI SŁUCHANIA I KOMUNIKOWANIA WPROST O TYM, CO DLA CIEBIE WAŻNE, JAKIE MASZ POTRZEBY, CZEGO CHCESZ
weź udział w warsztatach pt.:

KOMUNIKACJA Z ELEMENTAMI ASERTYWNOŚCI
W ŚWIECIE PRZEŻYWANYCH UCZUĆ I EMOCJI

7-8 grudnia 2013 r.
godziny: sob. 10.00-17.00, niedz. 10.00-15.00

Na zakończenie warsztatów (w niedzielę) przewidywana jest Msza św. z modlitewną prośbą do Pana Jezusa o uzdrowienie.

Miejsce: Poradnia Psychologiczno-Religijna, adres: ul. Kordeckiego 2 (przy Jasnej Górze) 42-225 Częstochowa

Warsztaty poprowadzą osoby, które są głęboko zaangażowane w życie Kościoła, dlatego też w programie pojawią się pewne elementy nawiązujące do mądrości Ojców Pustyni, a także do treści biblijnych.

Osoby prowadzące warsztaty to specjaliści w zakresie psychologii i poradnictwa psychologicznego.

Zgłoszenia pod numerem tel.: 503-081-751

W przyszłości planowane są także warsztaty na temat kobiecości i męskości oraz komunikacji międzyludzkiej i asertywności dotykające świata uczuć i emocji.

Zapowiedzi

6 grudnia godz. 12.15, Kaplica Różańcowa - Konferencja połączona z promocją książki pt.: „Tajemnice Bazyliki Jasnogórskiej. Studium do dziejów”

6-8 grudnia - 6. Warsztaty Muzyki Liturgicznej - www.warsztaty.czest.pl

7/8 grudnia - Sesja misjologiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej

7 grudnia - 25. Pielgrzymka Pszczelarzy

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-11-26 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję