Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

30. Pielgrzymka Kolejarzy

Największym majątkiem przedsiębiorstwa jest człowiek

W dniach 16-17 listopada odbywała się na Jasnej Górze 30. Jubileuszowa Pielgrzymka Kolejarzy. Centralna Msza św., sprawowana 17 listopada na Szczycie Jasnogórskim, zgromadziła ponad 10 tys. kolejarzy z rodzinami, którzy przyjechali ośmioma pociągami pielgrzymkowymi. Przybyły także delegacje kolejarzy ze Słowacji, Węgier i Białorusi. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Mocni wiarą”. Była dziękczynieniem za decyzję papieża Franciszka o kanonizacji bł. Jana Pawła II oraz za drugą pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny w 1983 r., w związku z 30. rocznicą tego wydarzenia. Sumie przewodniczył bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. – Wy sami jako kolejarze dobrze wiecie, jak ważne jest, aby powierzeni waszej pracy podróżni mieli poczucie bezpieczeństwa – mówił w homilii bp Polak. – Trzeba robić wszystko, by tę rzetelność pracy budować, a niekiedy, niestety, odbudowywać. (...) Trzeba podjąć wspólny wysiłek nad odbudowaniem podstawowego szacunku dla ludzkiej pracy, etosu pracy, szacunku dla człowieka i dla tych, którzy z owocu jego pracy żyją. (…) Bardzo ważne jest podkreślanie, że największym majątkiem przedsiębiorstwa jest człowiek, a prawdziwym kapitałem są ludzie ze sobą współpracujący.

Eucharystię koncelebrowali duszpasterze kolejarzy na czele z krajowym duszpasterzem ks. kan. Eugeniuszem Zarębińskim i moderatorem Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich ks. Ryszardem Marciniakiem. Wystawiono 120 pocztów sztandarowych. Oprawę muzyczną zapewniły Zespół i Orkiestra Kolejowa z Siedlec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymka Górników

Matko Boża, błogosław górniczy trud!

W niedzielę 24 listopada br. z udziałem ok. 3 tys. osób odbyła się na Jasnej Górze 23. Pielgrzymka Górników, którzy przyjeżdżają co roku do Maryi Częstochowskiej przed „Barbórką”. W dniu wspomnienia św. Barbary, 4 grudnia, świętują w swoich miejscach, gdzie czczą św. Barbarę, patronkę braci górniczej. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Matko Boża, błogosław górniczy trud!”.

Reklama

Spotkanie rozpoczęło się nieopodal Jasnej Góry – przy kościele pw. św. Barbary, skąd pielgrzymi przeszli do Sanktuarium Jasnogórskiego. Przy pomniku Prymasa Tysiąclecia delegacje górników złożyły kwiaty. Kolejnym punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich.

W południe w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej rozpoczęła się uroczysta Msza św. Wystawiono kilkadziesiąt pocztów sztandarowych. Eucharystii przewodniczył biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy, a koncelebrowali m.in.: ks. prał. Bernard Czernecki, kapelan Sekretariatu Górnictwa i Energetyki, o. Jan Zinówko, paulin i były górnik, oraz księża kapelani górników węgla i soli: ks. prał. Andrzej Paździutko, ks. prał. Jan Żak, ks. Grzegorz Dymek, o. Ludwik Kurowski OFM. Słowa powitania skierował do pielgrzymów o. Zinówko. – Polskie górnictwo przed kilku laty przeszło zawał, do dziś nie może się z tej choroby wyleczyć, a już postawiono inną diagnozę, że polski węgiel truje środowisko, trzeba więc ograniczyć jego wydobycie. A co z miejscami pracy? – pytał. Bp Rakoczy mówił w homilii: – Przez wstawiennictwo Pani Jasnogórskiej i św. Barbary pamiętamy w naszej modlitwie o górnikach, którzy zginęli przy wykonywaniu swojej pracy. Pamiętamy zarówno o tych, którzy są zatrudnieni bezpośrednio w kopalniach, jak i tych, którzy pracują na kopalniach, zatrudnieni w firmach współpracujących – modlimy się o godne i bezpieczne warunki pracy w górnictwie, o utrzymanie miejsc pracy i rozwój polskiego górnictwa, o to, żeby nasze górnictwo było dobrze zarządzane.

Na zakończenie Mszy św. Kazimierz Grajcarek, przewodniczący SGiE NSSZ „Solidarność”, odczytał zawierzenie braci górniczej oraz górniczych rodzin Matce Bożej Jasnogórskiej.

Rekolekcje biskupów

W dniach 25-28 listopada br. na Jasnej Górze odbywają się doroczne rekolekcje Episkopatu Polski. Zamknięte czterodniowe skupienie to wieloletnia tradycja polskich biskupów. Tym razem rekolekcjonistą jest biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. – Mam jedną tęsknotę i o to się modlę: by rekolekcje były czasem wydającym w sercach biskupich owoce, jakich Duch Święty chce – powiedział przed rozpoczęciem rekolekcji.

Reklama

Temat skupienia to: „Być Kościołem Jezusa Chrystusa dzisiaj”. Rozważania zawierają myśl o całkowitym zatraceniu się w adoracji Boga i w służbie człowieka oraz o konieczności otwarcia się na ducha prorockiego w Kościele.

Równolegle z rekolekcjami Episkopatu na Jasnej Górze odbywają się rekolekcje dla kierowców biskupów.

Tradycja wspólnych rekolekcji biskupów sięga 1946 r., kiedy zostały one zorganizowane po raz pierwszy z inicjatywy prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Od 1950 r. odbywają się regularnie.

Warsztaty dziennikarskie

Spotkanie w ramach warsztatów wyjazdowych Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej i Medialnej odbyło się 21 listopada w jasnogórskiej Sali o. Kordeckiego. Młodzi ludzie wzięli udział w wykładach i zajęciach praktycznych dotyczących zagadnień z zakresu funkcjonowania prasy, radia i telewizji. Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Zrozumieć media”.

Warsztaty kierowane są do lokalnej młodzieży gimnazjalnej i jej nauczycieli. Redaktorzy Radia Maryja i Telewizji Trwam, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności oraz profesjonalny sprzęt, przybliżają zasady funkcjonowania mediów, wyjaśniają też zagrożenia, które niesie za sobą ich nieprawidłowe kreowanie.

22 listopada - wspomnienie św. Cecylii

Święto muzyków kościelnych

W Częstochowie w dniach 19-24 listopada trwało 15. Święto Muzyki. Tegoroczna edycja poświęcona była dwóm osobistościom muzycznym związanym z Częstochową: śp. Krzysztofowi Pośpiechowi oraz ks. prof. Kazimierzowi Szymonikowi. Święto Muzyki, organizowane od 15 lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater, prezentuje dorobek wybitnych postaci związanych z życiem muzycznym Częstochowy i regionu.

Reklama

Szczególnie ucieszył setki wychowanków śp. prof. Krzysztofa Pośpiecha koncert inauguracyjny 19 listopada w Filharmonii Częstochowskiej, połączony z uroczystością nadania Sali Kameralnej Filharmonii Częstochowskiej imienia Krzysztofa Pośpiecha.

Bohaterem tegorocznej edycji Święta Muzyki był ks. prof. Kazimierz Szymonik - dyrygent, chórmistrz, wieloletni wykładowca i prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jak również Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, od ponad 20 lat związany z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” jako członek Rady Artystyczno-Programowej. Organizatorzy zaplanowali kilka punktów programu Święta Muzyki dedykowanych ks. prof. Szymonikowi.

21 listopada w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze pod przewodnictwem abp. Wacława Depo została odprawiona Msza św. w intencji muzyków kościelnych. Oprawę muzyczną Eucharystii przygotowały częstochowskie chóry. W homilii abp Depo powiedział, że św. Cecylia - patronka muzyków kościelnych - uczy nas zharmonizowania muzyki i śpiewu z życiem. Odniósł się też do ostatnich skandalicznych wydarzeń, które dotknęły sfery kultury, szczególnie prowokacji w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Podczas Apelu Jasnogórskiego ks. prof. Kazimierz Szymonik przypomniał, że liturgia jest bramą do nieba.

Abp Depo przewodniczył też Mszy św. sprawowanej 22 listopada w kościele Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie w intencji ks. prof. Kazimierza Szymonika. Następnie odbył się koncert zespołu „Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti” pod dyrekcją Michała Sławeckiego oraz spotkanie z ks. prof. Szymonikiem.

Finałowy koncert 15. Święta Muzyki miał miejsce 24 listopada w Mstowie w klasztorze Kanoników Regularnych. Łódzka Orkiestra Kameralna PRIMUZ pod dyrekcją Łukasza Błaszczyka wykonała „Cztery Pory Roku” Antonio Vivaldiego oraz „Divertimento D-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Reklama

Warsztaty

Jeśli chcesz poprawić swoje relacje z Bogiem, z samym sobą, z rodziną, ze znajomymi, szefem czy koleżanką
ZACZNIJ OD ZDOBYCIA UMIEJĘTNOŚCI SŁUCHANIA I KOMUNIKOWANIA WPROST O TYM, CO DLA CIEBIE WAŻNE, JAKIE MASZ POTRZEBY, CZEGO CHCESZ
weź udział w warsztatach pt.:

KOMUNIKACJA Z ELEMENTAMI ASERTYWNOŚCI
W ŚWIECIE PRZEŻYWANYCH UCZUĆ I EMOCJI

7-8 grudnia 2013 r.
godziny: sob. 10.00-17.00, niedz. 10.00-15.00

Na zakończenie warsztatów (w niedzielę) przewidywana jest Msza św. z modlitewną prośbą do Pana Jezusa o uzdrowienie.

Miejsce: Poradnia Psychologiczno-Religijna, adres: ul. Kordeckiego 2 (przy Jasnej Górze) 42-225 Częstochowa

Warsztaty poprowadzą osoby, które są głęboko zaangażowane w życie Kościoła, dlatego też w programie pojawią się pewne elementy nawiązujące do mądrości Ojców Pustyni, a także do treści biblijnych.

Osoby prowadzące warsztaty to specjaliści w zakresie psychologii i poradnictwa psychologicznego.

Zgłoszenia pod numerem tel.: 503-081-751

W przyszłości planowane są także warsztaty na temat kobiecości i męskości oraz komunikacji międzyludzkiej i asertywności dotykające świata uczuć i emocji.

Zapowiedzi

6 grudnia godz. 12.15, Kaplica Różańcowa - Konferencja połączona z promocją książki pt.: „Tajemnice Bazyliki Jasnogórskiej. Studium do dziejów”

6-8 grudnia - 6. Warsztaty Muzyki Liturgicznej - www.warsztaty.czest.pl

7/8 grudnia - Sesja misjologiczna i czuwanie Papieskiej Unii Misyjnej

7 grudnia - 25. Pielgrzymka Pszczelarzy

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-11-26 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kryzys powołań czy kryzys powołanych?

Tę wspólną troskę o powołania powinno się zacząć nie tylko od tygodniowego szturmowania nieba, ale od systematycznej modlitwy.

Często wspominam pewną rozmowę o powołaniu. W czasach gdy byłem rektorem seminarium, poprosił o nią młody student. Opowiedział mi trochę o sobie, o dobrze zdanej maturze i przypadkowo wybranym kierunku studiów. Zwierzył się jednak z największego pragnienia swojego serca: że głęboko wierzy w Boga, lubi się modlić, że jego największe pasje dotyczą wiary, a do tego wszystkiego nie umie uciec od przekonania, iż powinien zostać księdzem. „Dlaczego więc nie przyjdziesz do seminarium, żeby choć spróbować wejść na drogę powołania?” – zapytałem go trochę zdziwiony. „Bo się boję. Gdyby ksiądz rektor wiedział, jak się mówi u mnie w domu o księżach, jak wielu moich rówieśników śmieje się z kapłaństwa i opowiada mnóstwo złych rzeczy o Kościele, seminariach, zakonach!” – odpowiedział szczerze. Od tamtej rozmowy zastanawiam się czasem, co dzieje się dziś w duszy młodych ludzi odkrywających w sobie powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego; z czym muszą się zmierzyć młodzi chłopcy i młode dziewczyny, których Pan Bóg powołuje, zwłaszcza tam, gdzie ziemia dla rozwoju ich powołania jest szczególnie nieprzyjazna. Kiedy w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczniemy intensywny czas modlitwy o powołania, warto zacząć nie tylko od analiz dotyczących spadku powołań w Polsce, od mniej lub bardziej prawdziwych diagnoz tłumaczących bolesne zjawisko malejącej liczby kapłanów i osób życia konsekrowanego, ale od pytania o moją własną odpowiedzialność za tworzenie przyjaznego środowiska dla wzrostu powołań. Zapomnieliśmy chyba, że ta troska jest wpisana w naturę Kościoła i nie pojawia się tylko wtedy, gdy tych powołań zaczyna brakować. Kościół ma naturę powołaniową, bo jest wspólnotą ludzi powołanych przez Boga, a jednocześnie jego najważniejszym zadaniem jest, w imieniu Chrystusa, powoływać ludzi do pójścia za Bogiem. Ewangelizacja i troska o powołania są dla siebie czymś nieodłącznym, a odpowiedzialność za powołania dotyczy każdego człowieka wierzącego. Myśląc więc o powołaniach, zacznijmy od siebie, od osobistej odpowiedzi na to, jak ja sam buduję klimat dla rozwoju swojego i cudzego powołania. Indywidualna i wspólna troska o powołania nie może wynikać z negatywnych nastawień. Mamy się troszczyć o powołania nie tylko dlatego, że bez nich nie uda nam się dobrze zorganizować Kościoła, ale przede wszystkim z tego powodu, iż każdy człowiek jest powołany przez Boga i potrzebuje naszej pomocy, aby to powołanie rozeznać, mieć odwagę na nie odpowiedzieć i wiernie je zrealizować w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: ani Izrael, ani Iran nie chcą wojny, ale łatwo o coś, co ją wywoła

2024-04-20 09:58

[ TEMATY ]

Izrael

Iran

Karol Porwich/Niedziela

Ani Izrael, ani Iran nie są teraz zainteresowane eskalacją konfliktu, co nie znaczy, że go nie będzie w przyszłości, bo pierwsza wymiana ciosów już nastąpiła, a w takiej sytuacji bardzo łatwo o błędną kalkulację – mówi PAP dr Ahron Bregman z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London.

Ekspert wyjaśnia, że rząd Izraela – także ze względu na wewnętrzną presję – musiał zareagować na irański atak rakietowy w poprzedni weekend, ale ta reakcja była w rzeczywistości bardzo stonowana, co sugeruje, że Izrael nie chce eskalować sytuacji, lecz ją deeskalować. Bregman przypuszcza, że właśnie z powodu tej stonowanej reakcji Iran również nie będzie dążył do odwetu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję