Reklama

Sól ziemi

Sól ziemi

Ankieta papieża Franciszka

Niedziela Ogólnopolska 48/2013, str. 35

Grzegorz Gałązka

Bł. Jan Paweł II jest autorem i inicjatorem wielu dokumentów Stolicy Apostolskiej dotyczących rodziny – zarówno w aspekcie antropologicznym, jak i religijnym czy społecznym. Właśnie minęło 30 lat od ogłoszenia Karty Praw Rodziny, opracowanej jako owoc Synodu Biskupów, który dotyczył rodziny i odbywał się w Rzymie w 1980 r. Prawo rodzinne legło u podstaw prawa państwowego, więc zasada suwerenności instytucji rodziny zarówno w relacjach człowieka do rodziny, jak i rodziny do społeczeństwa pozwala mówić o prawach rodziny, które są bliskie prawom człowieka. I wszystkie – ze swej natury – są realizowane w rodzinie bądź mają z nią bezpośredni związek i są niezmienne, gdyż mają podstawę w naturze ludzkiej. Dlatego regulacje i relacje wewnątrz państwa winny uwzględniać rodzinę jako związek mężczyzny i kobiety, w którym przychodzą na świat dzieci, bez których nie ma przyszłości.

Papież Franciszek kontynuuje dzieło swoich wielkich poprzedników. W obliczu zagrożeń stojących przed współczesną rodziną ogłosił III Zgromadzenie Nadzwyczajne Synodu Biskupów, które odbędzie się w dniach 5-19 października 2014 r. w Rzymie, a którego temat został sformułowany następująco: „Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście ewangelizacji”. W czasie tego synodu Papież i biskupi podzielą się swymi doświadczeniami duszpasterskimi i sytuacją rodziny w poszczególnych krajach. Z okazji przygotowań do tego synodu został rozesłany do biskupów specjalny dokument z ankietą zawierającą 38 pytań, które mają być pomocne w pracach synodalnych. W 2015 r., na następnym zgromadzeniu, będą przyjęte konkretne wnioski i propozycje dla duszpasterstwa rodzin. Należy się także spodziewać, że powstaną kolejne ważne dokumenty Kościoła katolickiego.

Reklama

Wyzwania są ogromne. Z jednej strony działa potężne homolobby oraz pojawiają się nowe koncepcje podważające naturalną rodzinę, opartą na związku mężczyzny i kobiety. Z drugiej – społeczeństwa budzą się i występują przeciwko absurdom współczesności, publicznie broniąc naturalnej rodziny, bo ludzie dostrzegają, że homoekstremizm, gender, aborcja, dyktatura relatywizmu i inne czynniki niszczą fundamenty społeczeństwa. Przecież w uchwalonej 10 grudnia 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, a więc w najważniejszym międzynarodowym dokumencie społecznym i politycznym XX wieku, przyjętym jako podstawa działania ONZ, w art. 16 ust. 3 czytamy: „Rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa i ma prawo do ochrony ze strony społeczeństwa i państwa”. Myśl ta została powtórzona w Europejskiej Karcie Społecznej (art. 16), w Międzynaro-dowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych (art. 23), a także w Międzynarodowym Pakcie Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych (art. 10) oraz w wielu konstytucjach i ustawodawstwach krajowych.

Sytuacja wymaga zdecydowanych i przemyślanych działań. Potrzebny jest mocny głos Kościoła i przebudzenie „śpiącego olbrzyma”, czyli laikatu, który w wymiarze społecznym, politycznym i gospodarczym broniłby podstawowych wartości. Bł. Jan Paweł II, zwany Papieżem rodzin, słusznie podkreślał, że przyszłość świata idzie przez rodzinę.

* * *

Jan Maria Jackowski
Publicysta i pisarz eseista, autor 10 książek i ponad 1300 tekstów prasowych. W latach 1997 – 2001 poseł na Sejm RP; w latach 2002-05 wiceprzewodniczący, a następnie przewodniczący Rady m.st. Warszawy; w latach 2005-07 sędzia Trybunału Stanu; od 2011 r. jest senatorem RP.
www.jmjackowski.pl

2013-11-26 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję