Reklama

Potrzeba jasności i zdecydowania

Kard. Joseph Zen Ze-kiun, emerytowany arcybiskup Hongkongu i ceniony ekspert w kwestiach dotyczących Chin, w wywiadzie udzielonym portalowi CNS zachęcił Stolicę Apostolską do twardszego stanowiska względem władz Chińskiej Republiki Ludowej w kwestiach kościelnych. Purpurat wezwał szczególnie do udzielenia większego wsparcia Kościołowi podziemnemu, czyli tym chińskim katolikom, którzy nie chcą rejestrować się w agendach rządowych. Stolica Apostolska musi wybierać między twardą postawą a kompromisem. Zdaniem rozmówcy CNS, bywało tak, że chińscy katolicy wierni Stolicy Apostolskiej widzieli w jej działaniach więcej kompromisu. Jego zdaniem, jest to cień słynnej watykańskiej Ostpolitik.

Reklama

Zdaniem kard. Zen Ze-kiuna, chiński, 10-milionowy Kościół katolicki jest podzielony. Nie chodzi jedynie o wyraźny podział między katolikami należącymi do Kościoła ukrytego, ale także łatwo go dostrzec w samej grupie uznającej zwierzchność chińskich władz. Są wśród tej grupy wyznawcy, którzy współpracę z władzami traktują jako zło konieczne i podejmują ją w interesie Kościoła, ale są też tacy, którzy nie myślą o Kościele, tylko o sobie i dlatego kolaborują z władzą.

Purpurat pochwalił też szefa watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoniego i jego wielkie doświadczenie w tej tematyce. Zadowolony jest również z wyboru, jakiego dokonał papież Franciszek na stanowisko sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Sam Ojciec Święty jeszcze nie wypowiadał się w sprawach związanych z Chinami. Zdaniem kard. Zen Ze-kiuna, to dobrze, bo to oznacza, że Franciszek chce bardziej zgłębić problem, żeby zająć wyważone stanowisko.

2013-11-26 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Archiwum

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Siła słabego

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję