Reklama

Książki

Z ziemi polskiej do włoskiej

Jan Paweł II przeniósł wiele naszych świątecznych tradycji do Watykanu. Część z nich jest tam kontynuowana, o czym dowiadujemy się z książki abp. Mieczysława Mokrzyckiego i Brygidy Grysiak pt. „Miejsce dla każdego”

Książka, która właśnie trafiła do księgarń, ma podtytuł: „Opowieść o świętości Jana Pawła II”, a jej zasadnicza część pokazuje, w jaki sposób Papież obchodził święta Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy.

– Chciałem pokazać, jak Ojciec Święty przygotowywał się do świąt i jak je przeżywał, aby w ten sposób jeszcze bardziej przybliżyć wiernym sylwetkę Świętego – mówił abp Mieczysław Mokrzycki podczas promocji książki, która odbyła się 20 listopada br. w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Uczeń z czystym sumieniem

Reklama

Drugi sekretarz Jana Pawła II opowiedział Brygidzie Grysiak, jak wyglądały papieskie przygotowania do świąt w czasie Adwentu, a potem w Wielkim Poście. Dzięki temu poznajemy wiele historii, które wcześniej były znane jedynie osobom z najbliższego otoczenia Papieża.

Większość z nas wie np., że od 1980 r. rekolekcje adwentowe dla Kurii Rzymskiej głosił o. Raniero Cantalamessa OFMCap. Jednak tylko najbliżsi byli świadkami tego, że Ojciec Święty zawsze podczas tych rekolekcji robił notatki. – Jak uczeń! – napisał we wstępie do książki abp Mokrzycki i wyjaśnił dlaczego: – Tak bardzo było dla niego ważne, żeby z czystym sumieniem wyjść naprzeciw Jezusowi.

W „Miejscu dla każdego” podano wiele zaskakujących informacji, relacji z wydarzeń i prywatnych spotkań, a także anegdot, po których przeczytaniu na twarzy wielu czytelników pojawi się życzliwy uśmiech.

Reklama

No bo jak się nie uśmiechnąć, kiedy czyta się o kolędowaniu przez telefon. Lub też kiedy dowiadujemy się, że Jan Paweł II, przełamując się opłatkiem ze swoim sekretarzem, życzył obecnemu arcybiskupowi m.in.: „…aby udało Ci się tu ze mną wytrzymać”.

Tradycja i świętość

Jednak nawet te lżejsze z pozoru opowieści kryją w sobie znacznie głębszą treść. – Mam nadzieję, że książka będzie pretekstem do refleksji o świętości Jana Pawła II oraz nad istotą świąt – powiedziała Brygida Grysiak. Dziennikarka podkreśliła również, że po tym, jak abp Mokrzycki uświadomił jej, czego był naocznym świadkiem, najważniejsze stało się dla niej napisanie książki „o Bogu, który nie może być bezdomny”.

Konstatacja ta ma bardzo ważne znaczenie w obecnych czasach. Widzimy przecież, że coraz więcej osób odchodzi od religijnego modelu przeżywania czasu świątecznego. W Adwencie ważniejsze od rekolekcji bywa wyszukiwanie prezentów. Z kolei Wigilię zamiast w gronie rodzinnym coraz częściej spędza się w ośrodku turystycznym, z osobami, które również postanowiły odpocząć od tradycji. Tymczasem, jak powiedział obecny na promocji kard. Kazimierz Nycz, książka ukazuje tę warstwę osobowości i zarazem świętości Papieża, która wyrażała się w szanowaniu zwyczajów i tradycji. – Najpierw w Wadowicach, potem w Krakowie i jako papież – zauważył Metropolita Warszawski i podkreślił, że Jan Paweł II nie tylko potrafił zachować tradycję, ale także umiał przekazać ją ludziom. – Potrafił przenieść do Rzymu wiele polskich zwyczajów, które także po jego śmierci pozostały w kulturze Kościoła i Wiecznego Miasta – mówił.

Można tylko dodać, że wrosły tak mocno, iż dzisiaj już nikt nie wyobraża sobie Placu św. Piotra bez choinki i szopki. A pojawiły się one tam dzięki Papieżowi z Polski.

Abp Mieczysław Mokrzycki również zachęcał zgromadzonych na prezentacji, aby mimo coraz większej komercjalizacji obchodów świąt spojrzeć na nie oczyma Papieża. – Jan Paweł II przeżywał święta tak jak każdy chrześcijanin i Polak – powiedział Metropolita Lwowski i przypomniał: – Msze św. roratnie czy wieniec adwentowy są ważne także w przygotowaniu duchowym.

Ostatnia Wielkanoc

W pierwotnym zamyśle autorów książki „Miejsce dla każdego” miała się ona ograniczyć tylko do przybliżenia czytelnikom okresu Adwentu i świąt Bożego Narodzenia. Z czasem jednak materiał znacząco się rozrósł. Kończący książkę rozdział nosi tytuł „Ostatnia Wielkanoc, czyli ostatnia encyklika cierpieniem i śmiercią napisana”.

Tego fragmentu książki nie wypada jednak opisywać. Choćby z tego względu, że każdy, kto 2 kwietnia 2005 r. był osobą w miarę dojrzałą, nosi tamten czas w swojej pamięci. Dzięki lekturze „Miejsca dla każdego” można tę pamięć znacząco wzbogacić.

Abp Mieczysław Mokrzycki, Brygida Grysiak, „Miejsce dla każdego”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2013.

2013-11-26 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie promocyjne wyjątkowej książki: „Jestem bardzo w rękach Bożych". Notatki osobiste 1962-2003

„Nie spaliłem notatek Jana Pawła II, gdyż są one kluczem do zrozumienia jego duchowości, czyli tego, co jest najbardziej wewnętrzne w człowieku: jego relacji do Boga, do drugiego człowieka i do siebie”. Stanisław kard. Dziwisz, Metropolita Krakowski

CZYTAJ DALEJ

Jak się trafia na ołtarze?

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

kanonizacja

beatyfikacja

Magdalena Pijewska

Co decyduje o tym, że ktoś zostaje błogosławionym lub świętym? Czy zawsze potrzebny jest cud? I co ma z tym wszystkim wspólnego „adwokat diabła”? – wyjaśnia o. Zdzisław J. Kijas, franciszkanin konwentualny, były relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Katarzyna Woynarowska: Błogosławionym nie można zostać automatycznie, tylko dlatego, że ktoś był pobożnym i porządnym człowiekiem. Co musi się stać, by Kościół zwrócił uwagę na konkretną osobę? Cud?

O. Zdzisław J. Kijas: Niezwykle ważna, wręcz podstawowa, jest tzw. opinia świętości (fama sanctitatis) na temat życia zmarłej osoby. Opinia ta musi być ciągła, tzn. nie chwilowa, nie tylko zaraz po śmierci, ale rozciągnięta w latach i coraz bardziej się rozszerzająca – zarówno na ludzi, jak i na kraje, coraz bardziej intensywna. I nie tylko wśród osób bliskich, rodziny czy osób zakonnych, których był (lub była) członkiem, ale również innych.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję