Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Koncert w darze dla świątyni

Na gali w warszawskiej Sali Kongresowej znaleźli się jako laureaci konkursu muzycznego „Fryderyki 2012” w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Mowa o Chórze Kameralnym „The Warsaw Singers” pod dyrekcją Sebastiana Gunerki. Za sprawą ks. mjr. Mariusza Tołwińskiego artystów będzie można posłuchać podczas koncertu „Muzyka i mundur”, 1 grudnia o godz. 16 w kościele pw. św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach

Niedziela bielsko-żywiecka 48/2013, str. 6

[ TEMATY ]

koncert

MR

Ks. Mariusz Tołwiński prezentuje wnętrze nowej świątyni

Ks. Mariusz Tołwiński prezentuje wnętrze nowej świątyni

Na terenie jednostki 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego powstaje kościół pw. Miłosierdzia Bożego. Świątynia ma być gotowa do lipca przyszłego roku, ale na to potrzeba pieniędzy. Ks. mjr Mariusz Tołwiński, kapelan wojskowy, postanowił zdobyć je nie tylko przez głoszenie kazań, czy rozprowadzanie tomiku swoich wierszy, ale i za sprawą koncertu charytatywnego. – Poznałem przez przypadek jednego z członków tego zespołu. Czy to jednak był przypadek? Ponoć w życiu ich nie ma. W każdym bądź razie, efekt tego jest taki, że „The Warsaw Singers” przyjeżdża do Bielska-Białej i gra tu kompletnie za darmo. Tylko płyty, które będzie można nabyć podczas koncertu, będą ich swoistym honorarium, a pośrednio wyrazem wdzięczności za ich piękny gest – tłumaczy kapelan.

Reklama

„The Warsaw Singers” jeszcze nigdy nie gościł ani na Podbeskidziu, ani na Śląsku. Ich występ będzie więc dla wielu osób nie lada atrakcją. Obok chórzystów w aleksandrowickim kościele zaprezentuje się pianista Maciej Wota. Podczas występu będzie wykonywał utwory Fryderyka Chopina na instrumencie marki Erard pochodzącym z 1823 r. To właśnie na tego typu fortepianie komponował i grywał nasz genialny muzyk. – Instrument jest własnością jednego z bielszczan. Posiada tzw. podwójną repetycję, która pozwoliła mu stać się tym, czym jest obecnie. Gdyby nie ona wciąż byłby zwykłym klawesynem. Po trwającej półtora roku renowacji, po raz pierwszy został publicznie zaprezentowany w bielskim Teatrze Polskim. Było to w marcu br. Teraz będzie w użyciu po raz drugi. Zdaniem właściciela to najstarszy instrument tej firmy i tego typu na świecie. A co ciekawe, jeszcze niespełna dwa lata temu leżał zapomniany w piwnicy, gdzie znaleziono go podczas sprzątania domu po zmarłej staruszce – tłumaczy kapelan.

Po dwóch tygodniach, licząc od 10 listopada, sprzedano ponad 700 biletów na koncert „Muzyka i mundur”. Wejściówki ulgowe za 15 zł (emeryci, renciści, studenci, młodzież ucząca), normalne za 30 zł i rodzinne za 50 zł (cena bardzo korzystna dla rodzin wielodzietnych) można nabyć jeszcze tuż przed koncertem w aleksandrowickiej świątyni lub w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej (po każdej Mszy św.). Na każdym z biletów znajduje się nie tylko program koncertu, ale i reprodukcja przygotowywanego wnętrza kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. Widać na nim m.in. zaprojektowane przez prof. Jarosława Perszko stacje drogi krzyżowej, wzory ławek, ogólny wygląd kaplicy i obudowę tabernakulum, tzw. retabulum, a na nim świętych i postacie biblijne. Koszt samego retabulum to ok. 160 tys. zł. Cały dochód z koncertu „Muzyka i mundur” przeznaczony zostanie na zgromadzenie środków potrzebnych na wyposażenie nowej kaplicy garnizonowej i powstającego przy nim Centrum Pomocy Rodzinie Wojskowej. Jak tłumaczy kapelan, będzie to miejsce szczególnie użyteczne dla rodzin pozostających w czasowej rozłące za sprawą misji, w których żołnierze-ojcowie będą uczestniczyć. Do dyspozycji małżonek i ich dzieci będzie wyspecjalizowana opiekunka, pokój zabaw i aneks kuchenny. Będzie więc można nie tylko uniknąć samotności, ale i na pewien czas pozostawić dziecko pod kontrolą. W przyszłości będzie też plac zabaw przy świątyni.

2013-11-26 16:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W promieniach miłosierdzia

Niedziela sandomierska 16/2016, str. 8

[ TEMATY ]

koncert

Ks. Adam Stachowicz

Ponad 60 osób koncertowało w Stalowej Woli pod hasłem „W promieniach miłosierdzia”.
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele Opatrzności Bożej odbył się koncert ewangelizacyjny

Po modlitwie do Miłosiernego Jezusa, poprzez pieśni przeplatane świadectwami oraz tekstami papieża Franciszka i św. Siostry Faustyny na temat miłosierdzia, organizatorzy chcieli złapać więź ze słuchaczami. Głównymi autorkami przedsięwzięcia były: Klaudia Mierzwa, Karolina Martyniuk oraz Magdalena Cichoń. Młodzi nadali wydarzeniu wielki rozmach, angażując osoby z Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz wielu z całej diecezji i z różnych wspólnot, m.in. Oazy czy KSM. Jak zaznaczają pomysłodawczynie: – Trwamy w oczekiwaniu na ŚDM i prócz przygotowania noclegów, zapewnienia atrakcji, itd., chcemy przygotować się duchowo. W związku z tematem tegorocznych dni młodych: „Błogosławieni miłosierni” koncert uwielbienia zdaje się być dobrą inicjatywą na ten czas. Chcieliśmy, aby w to dzieło była zaangażowana młodzież z całej naszej diecezji. Spotykaliśmy się na próbach w szkole, gdzie podzieleni na wokalistów, orkiestrę i band ćwiczyliśmy przez kilka godzin. Oczywiście nie brakowało chwil zwątpienia, ale ratował nas wtedy sam Miłosierny Jezus i umacniał w czynieniu dobra. Natomiast koncertująca w sekcji wokalnej Paulina Piekarz dodaje: – Za nim doszło do finału koncertu, musieliśmy się zmierzyć z własnymi słabościami i zmęczeniem po wielogodzinnych próbach. Od kiedy dowiedziałam się o tej inicjatywie, bardzo się ucieszyłam, że zostałam zaproszona do współpracy, ponieważ chciałam przeżyć tę niedzielę jak najlepiej. Boże Miłosierdzie to jedyny nasz ratunek oraz nadzieja i tego doświadczam na co dzień. Myślę, że dzięki tego typu wydarzeniom coraz więcej osób będzie się zwracało do zdrojów Bożego Miłosierdzia i odmieni przez to swoje życie. To właśnie chcieliśmy wyśpiewać w czasie koncertu: pełne oddania „Jezu, ufam Tobie” oraz radosne „Alleluja”.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję