Reklama

Niedziela Podlaska

Pomóc to skorzystać z szansy

Przed nami Adwent, czas duchowego remanentu, w którym pomagają nam rekolekcje z dobrą spowiedzią czy związane z tym okresem liturgicznym Msze św. roratnie, w których wspominamy Najświętszą Maryję Pannę, mistrzynię adwentowego oczekiwania. Adwent to również czas, kiedy chętniej niż zazwyczaj podejmujemy uczynki miłosierdzia, adwentowa szlachetność już na stałe wpisała się bowiem w kalendarz tych wyjątkowych w życiu człowieka wierzącego czterech tygodni, które właśnie przed nami.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Jedną z najbardziej znanych, a co za tym idzie cieszących się największym zaufaniem jest – firmowana przez Caritas – akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Tegoroczna odbędzie się już po raz 20. (idea akcji narodziła się w 1993 r. podczas zebrania dyrektorów diecezjalnych Caritas w Rusinowicach) i przebiegać będzie pod hasłem: „Rozjaśnij dzieciom przyszłość!”. Specjalnie na tę okazję zespół „Arka Noego” przygotował piosenkę pt. „To dzięki tobie”.

Reklama

Uzyskany dochód, jak co roku, przeznaczony będzie na rzecz dzieci z ubogich rodzin – na ich edukację, dożywianie i wypoczynek wakacyjny, a także na rehabilitację dzieci niepełnosprawnych. Biała świeca z logo Caritas, zapalona na wigilijnym stole, to znak naszej solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Od 14 lat akcja ma charakter ekumeniczny – włączyły się do niej diakonie Kościołów ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego oraz Eleos Kościoła prawosławnego.

Dystrybucja świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom rozpoczyna się w naszych parafiach wraz z pierwszą niedzielą Adwentu. Część ofiar zebranych za świece pozostaje w naszych parafiach na działania realizowane przez parafialne zespoły Caritas, część trafia zaś na rzecz Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz do Caritas Polska.

„Tak, pomagam!”

Inną z proponowanych w Adwencie przez Caritas akcji jest Ogólnopolska Zbiórka Żywności pod hasłem: „Tak, pomagam!”. W tym roku będzie ona miała miejsce w dniach 6 i 7 grudnia.

Reklama

W tych dniach wolontariusze na terenie naszej diecezji będą uczestniczyć w zbieraniu żywności przy sklepach sieci Biedronka, Topaz, Gama i innych. Zebrane produkty (głównie o dłuższym terminie przydatności do spożycia, jak: mąka, ryż, cukier, makaron, kawa, herbata czy konserwy) zostaną przekazane do świetlic prowadzonych przez Caritas w Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach i Sokołowie Podlaskim oraz na paczki dla rodzin najuboższych.

Akcja „Rodzina – Rodzinie”

To kolejna z akcji proponowanych przez diecezjalną Caritas. Jej wyjątkowość polega na tym, ze odbywa się w obrębie jednej wspólnoty parafialnej, łącząc charakter wychowawczy i integracyjny oraz wyrabiając przy tym wrażliwość na potrzeby innych, bardziej od nas potrzebujących. Zamożniejsze rodziny pomagają tym gorzej sytuowanym godnie przeżyć święta, specjalnie dla nich przygotowując paczkę (karteczkę z numerem i danymi konkretnej rodziny, takimi jak liczba członków, wiek, potrzeby, bierze się z kościoła). Co ważne wszystko odbywa się anonimowo, tzn. obdarowani nie wiedzą, kim są darczyńcy i odwrotnie. Gotowe paczki z numerem przynoszone są do kościoła i stamtąd rozwożone prze wolontariuszy Caritas lub księży według wcześniej sporządzonej listy. W ten sposób pomoc trafia do najbardziej potrzebujących z naszego bezpośredniego otoczenia, choć nieznanych nam z imienia i nazwiska.

Akcja „Pocztówka”

Jest to akcja, którą koordynuje KSM naszej diecezji, dziś mająca już charakter ogólnopolski, polegająca na rozprowadzaniu po parafiach pocztówek okolicznościowych z motywem Świętej Rodziny, nowo narodzonego Jezusa w żłóbku betlejemskim, z Gwiazdą Betlejemską, pasterzami i osiołkiem – bo tylko takie odzwierciedlają religijny charakter Bożego Narodzenia, a trudno je znaleźć w zalewie tych o charakterze świeckim, z rumianymi, brzuchatymi mikołajami czy zielonymi, mieniącymi się brokatem i różnokolorowymi bombkami choinkami. Akcja poza tym że ma zachęcić w dobie Internetu i telefonów komórkowych do wysyłania bliskim nam osobom z okazji świąt pocztówkowych życzeń (a co tu kryć, tradycja ta coraz bardzie zanika), ma również szczytny cel. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie bowiem na akcje podejmowane przez KSM, m.in. na wyjazdy młodzieży i dzieci podczas ferii zimowych i wakacji oraz diecezjalny fundusz stypendialny.

Kolejny Adwent (łac. „adventus” – przyjście) w naszym życiu to kolejna szansa, by Bóg prawdziwie narodził się w naszym życiu. Możliwość zrobienia czegoś dobrego dla innych, poprzez włączenie się np. w którąś z opisywanych akcji, z całą pewnością pozwoli nam lepiej, głębiej dostrzec wartość płynącą z Narodzenia Pańskiego. Skorzystajmy więc z tej szansy.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jałmużna Wielkopostna wesprze starszych diecezjan

Trwa kampania Caritas "Jałmużna Wielkopostna", której celem jest skierowane uwagi na potrzeby ludzi starszych. Dołączona do akcji papierowa skarbonka miłosierdzia jest materialnym wyrazem tej troski.

Od 1995 r. kilkaset tysięcy skarbonek miłosierdzia trafia do polskich parafii, w tym roku jest ich 650 tysięcy. Jak informuje Marlena Woźniak z koszalińskiej centrali Caritas, w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej rozprowadzono z początkiem Wielkiego Postu blisko 21 tys. skarbonek.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.

CZYTAJ DALEJ

Ludowy przekaz wiary

2021-09-28 14:28

[ TEMATY ]

kalendarz

Mat.prasowy

Jak ważny dla chrześcijaństwa w Polsce był i jest kult Najświętszej Maryi Panny, świadczy fakt, że Bogurodzica, najstarsza pieśń religijna zapisana w języku polskim, przez pewien czas była traktowana jak hymn narodowy. Świadczy o tym również liczba pieśni ku czci Maryi, które na przestrzeni stuleci powstały w naszej Ojczyźnie.

Autorzy tych tekstów z jednej strony starali się przekazać główne prawdy wiary związane z osobą Maryi (że jest Ona Matką Boga, że jest niepokalanie poczęta, że jest orędowniczką i pośredniczką u Boga, że jest Matką wszystkich wierzących), a z drugiej – chcieli zapewnić wiernych, że wybrana przez Boga Maryja jest człowiekiem, jedną z nas (stoi blisko każdego ze swoich dzieci, rozumie je, troszczy się o nie, pomaga im w nieszczęściach i chorobach). Polskie pieśni maryjne to bogactwo treści teologicznych i świadectwo tego, jak przeżywali wiarę nasi przodkowie. Dlatego w kalendarzu na 2022 rok zamieściliśmy fragmenty najbardziej znanych pieśni ku czci Matki Bożej, które mogą pomóc każdemu z nas przeżywać kolejne miesiące w duchu pokory i pobożności Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję