Reklama

Niedziela Lubelska

W obronie wolnych mediów

Ulicami Lublina przeszedł marsz w obronie Telewizji Trwam i wolnych mediów w Polsce. Pod hasłem: „Nie ma wolności bez częstotliwości – jestem, czuwam, trwam”, w niedzielę 17 listopada manifestowało kilka tysięcy osób

Lubelski marsz został przygotowany przez różne organizacje, m.in. Rodzinę Radia Maryja Archidiecezji Lubelskiej i środowiska narodowej młodzieży, Stowarzyszenie Solidarni 2010, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Lublinie oraz Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Spotkanie osób wyrażających poparcie dla platformy medialnej Ojców Redemptorystów przebiegało w trzech częściach. Najpierw w kościele Ojców Jezuitów przy ul. Królewskiej została odprawiona Msza św. w intencji wolnych mediów, później kilkutysięczna rzesza osób przemaszerowała główną ulicą miasta na pl. Litewski. Wśród manifestujących znaleźli się m.in. prawicowi politycy różnych szczebli władz oraz uczestnicy motocyklowego rajdu do Katynia. W czasie przemarszu złożono kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Spotkanie, któremu towarzyszyła modlitwa różańcowa, zakończyło się wiecem na głównym placu Lublina.

Reklama

Powodem zwołania kolejnego marszu był protest przeciwko ograniczaniu dostępu do przestrzeni publicznej wolnym mediom, a szczególnie Telewizji Trwam. – Żądamy, aby Telewizja Trwam jak najszybciej uzyskała możliwość nadawania na MUX1 – mówił Tomasz Stańko, prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Chociaż po długich staraniach, popartych przez wielomilionową rzeszę Polaków, Telewizja Trwam uzyskała koncesję na nadawanie na multipleksie cyfrowym, wciąż nie może uzyskać dostępu do samego mulitpleksu. – Jest to dla nas całkowicie niezrozumiałe. Żądamy, aby Telewizja Trwam jak najszybciej uzyskała ten dostęp. Należy się to nam, katolikom. Telewizja Trwam to jedyne medium, które nadaje w przestrzeni publicznej i ma możliwość dotarcia do każdego Polaka – podkreślał Tomasz Stańko. Wyjaśniając hasło marszu: „Nie ma wolności bez częstotliwości…”, Piotr Mazur, wiceprzewodniczący Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, podkreślał, że w zamierzony sposób parafrazuje ono hasło: „Nie ma wolności bez Solidarności”. – Przed laty „Solidarność” była synonimem wolności, teraz tę rolę przejęła Telewizja Trwam. Ta telewizja, skierowana do masowego odbiorcy, jest głosem wolności wobec innych mediów. Dzięki formacji religijnej i publicystyce Telewizja Trwam z dostępem ogólnopolskim będzie powiększała się przestrzeń wolności w naszym kraju – podkreślał Piotr Mazur.

Uczestnicy marszu swoją obecnością dali wyraz sprzeciwu wobec niesprawiedliwej i niezgodnej z prawem polityki prowadzonej w sprawie Telewizji Trwam. – Wzywamy najwyższe organy władzy w państwie do realizowania zadań wskazanych zapisami Konstytucji RP i ustaw, do czuwania nad przestrzeganiem i wykonywaniem prawa. Apelujemy o rzetelne i praworządne prowadzenie procesu cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce. Wnosimy, aby w imię prawa i zasad demokratycznego państwa podjęto działania, których oczekują miliony obywateli naszej ojczyzny. Nie oddamy Telewizji Trwam, bo ona nam się należy – apelowała poseł Elżbieta Kruk. Stacja, pomimo otrzymania koncesji na nadawanie cyfrowe naziemne (za co już ponosi odpłatność), nie może rozpocząć nadawania na MUX1, gdyż jej miejsce bezprawnie zajmuje inna. Sprawę blokowania miejsca przeznaczonego dla telewizji o. Tadeusza Rydzyka bada Urząd Komunikacji Elektronicznej.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz ku niepodległości

Niedziela warszawska 18/2018, str. V

[ TEMATY ]

marsz

niepodległość

100‑lecie niepodległości

Archiwum

Brama Pałacu Branickich podczas pochodu 3 maja 1916 r.

Brama Pałacu Branickich podczas pochodu 3 maja 1916 r.

W 125. rocznicę uchwalenia jednej z pierwszych w świecie ustaw zasadniczych, w marszu ulicami Warszawy przeszły tłumy warszawiaków. Uroczystości patriotyczne z 3 maja 1916 r. były zapowiedzią zbliżającej się niepodległości

Skoro po raz pierwszy od upadku powstania listopadowego stolica podzielonego między trzech zaborców kraju mogła oficjalnie świętować rocznicę uchwalenia konstytucji, to – z entuzjazmem – świętowała. „Orzeł biały wiódł wczoraj przez Warszawę i dalej poza murami stolicy – wszystkie stany” – pisał dzień później „Kuryer Warszawski”. O liczbie osób biorących udział w przemarszu w maju 1916 r. niech świadczy liczebność dwóch grup: uczniów szkół szło ok. 30 tys., rzemieślników ok. 6 tys.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję