Reklama

Niedziela Lubelska

W obronie literatury

Niedziela lubelska 48/2013, str. 7

[ TEMATY ]

młodzi

Sylwia Jurczyńska

Manifestacja w obronie literatury klasycznej

Manifestacja w obronie literatury klasycznej

Przez 30 dni – od 14 października do 12 listopada, lubelski NSZZ „Solidarność” udowadniał, że czytanie polskiej literatury może być dobrą zabawą. Codziennie na schodach Ratusza gromadzili się znani lublinianie, by czytać przechodniom i młodzieży najpiękniejsze fragmenty polskiej prozy. Zaproszenie do akcji przyjęli m.in. abp Stanisław Budzik, prezydent miasta Krzysztof Żuk oraz wokalista „Budki Suflera” Krzysztof Cugowski.

Reklama

– To niezwykle ważna inicjatywa – uważa Maryla Starnek, babcia trzech uczniów szkół podstawowych, która przychodziła razem z nimi przed Ratusz kilka razy. – Dzieci teraz niewiele czytają. Czas kradną im komputery, telefony. Jak już biorą książkę do ręki, to dlatego, że muszą. Mam nadzieję, że przez takie działania dowiedzą się, że czytanie może być przyjemne – mówiła. – Teraz wychowuje się egoistów, dla których nieważne są wiara i ojczyzna – uważa pan Stanisław, przechodzień, który zatrzymał się, by posłuchać fragmentów recytowanego ze schodów magistratu „Pana Tadeusza”. – Taka dobra literatura być może zwróci uwagę na kwestie wychowania w duchu patriotyzmu oraz szacunku dla tożsamości i kultury narodowej. Mam nadzieję, że młodzi coś z tego wyciągną dla siebie – podkreślił lublinianin.

Te same cele przyświecały organizatorom akcji. „Kwadrans z polską literaturą klasyczną” miał za zadanie zwrócić uwagę na polską literaturę klasyczną, która decyzją MEN jest sukcesywnie usuwana z kanonu lektur szkolnych. Jak mówią członkowie NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowowschodniego, zmiany w podstawie programowej powodują, że na poziomie gimnazjum uczeń nie zna, np. „Pana Tadeusza”. Epopeja narodowa omawiana jest dopiero na poziomie kształcenia ponadgimnazjalnego, skutkiem czego część społeczeństwa już w niedługim czasie nie będzie znała tekstu narodowego wieszcza. Niestety, podobny los spotkał wiele innych utworów, które od lat stanowiły podstawę w kształceniu postaw patriotycznych, służyły budowaniu narodowej tożsamości, pokazywały piękno i różnorodność polskiej kultury i sztuki. Stąd akcja, która miała zmusić MEN do refleksji i podjęcia takich decyzji, które pozwolą, by obowiązkowy poziom kształcenia dawał szansę na znajomość naszej narodowej kultury. – „Kwadrans z polską literaturą klasyczną” zakończył się, ale to nie znaczy, że nie trzeba nadal upominać się o miejsce dla niej w kanonie szkolnych lektur – podkreślał Marian Król, przewodniczący lubelskiej „Solidarności”.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rejestracja na ŚDM w Panamie za kilka tygodni?

[ TEMATY ]

młodzi

ŚDM w Panamie

Najprawdopodobniej jeszcze w styczniu rozpocznie się rejestracja pielgrzymów i wolontariuszy krótkoterminowych, udających się na Światowe Dni Młodzieży w Panamie - informuje w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM. Przypomina też o konieczności zgłoszenia chęci udziału w spotkaniu diecezjalnym koordynatorom ŚDM.

Jak przypomina ks. Emil Parafiniuk, czuwający nad przygotowaniami polskich grup do udziału w ŚDM w Panamie, wzorem poprzednich edycji ŚDM, wszyscy, którzy rozważają udział w spotkaniu młodych, proszeni są o kontakt z koordynatorem ŚDM w swojej diecezji lub z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM, które podpowie dalsze kroki. Dotyczy to także grup organizowanych z ramienia międzynarodowych wspólnot i zakonów.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję