Reklama

Niedziela Legnicka

Misje – świadectwo miłości i komunii

Niedziela legnicka 48/2013, str. 4

[ TEMATY ]

misje

Danuta Szymczyk

„Sia lodato Gesů Cristo” – „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” – takim pozdrowieniem o. Luca Bavio ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia z siedzibą w Warszawie powitał uczestniczących w Mszach św. w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warcie Bolesławieckiej w światową Niedzielę Misyjną 20 października. Gość przybył do Polski z Mediolanu, by z racji Tygodnia Misyjnego przybliżyć cel swojego posłannictwa i zadania misjonarzy na świecie.

O. Luca ukazał charakter powołania, poświęcenie i oddanie potrzebującym. Uświadomił zgromadzonym również poczucie odpowiedzialności za misje oraz dał świadectwo żywej wiary i miłości, a nade wszystko zachęcał do modlitwy za misjonarzy i misje.

Reklama

Dzień później 21 października o. Luca Bavio został powitany z wielkim entuzjazmem w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Iwinach. Zaproszony został przez całą społeczność szkolną, a zwłaszcza działające już czwarty rok Ognisko Misyjne. O. Luca przeprowadził animację misyjną na temat celu misji, czyli głoszenia i niesienia Ewangelii w najdalszych zakątkach świata. Zbudował z uczestniczącymi w spotkaniu most misyjny jako łącznik miłości Boga i ludzi. Przedstawił problemy, z jakimi borykają się ludzie w krajach misyjnych – głód, brak wody pitnej, choroby, utrudnioną edukację. Mimo to ludzie tam żyjący, przejawiają chęć życia, trwają we wspólnocie, cieszą się ze spontanicznej modlitwy. Misjonarz uświadomił również niebezpieczne strony pracy misyjnej. Mówił o postawie misjonarzy męczenników, którzy oddają swoje życie za głoszoną wiarę i Dobrą Nowinę o Jezusie Chrystusie.

Ojciec misjonarz przywiózł i pozostawił w darze wiele materiałów o tematyce misyjnej (różne czasopisma, kalendarze). Wspólnota parafialna jest wdzięczna za jego obecność, która została odczytana jako żywe świadectwo wiary, pracy, modlitwy i głoszenia Słowa Bożego w Roku Wiary.

Była to już druga wizyta misjonarza w tej szkole. Poprzednio, tj. 26 października 2010 r. dzieci i młodzież odwiedził ks. Władysław Kozioł, pracujący w Kamerunie.

Ognisko Misyjne przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwinach akcentuje swoją działalność także w parafii przez organizację nabożeństw liturgicznych o charakterze misyjnym, m.in.: Droga Krzyżowa, Różaniec Misyjny, modlitwy za misjonarzy, akcje charytatywne na potrzeby misji (herbata misyjna, kiermasze ciast). Dzięki życzliwości proboszcza ks. kan. Franciszka Woźniaka i ofiarności wiernych zebrane fundusze przeznaczone zostaną na potrzeby misji świętych.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budują przedszkole w Kinoni. Potrzebna pomoc finansowa

[ TEMATY ]

misje

przedszkole

RWANDA

Organizatorzy akcji

Mieszkańcy Rwandy doświadczyli cierpienia w wyniku wojny domowej. Skutki noszą do dziś. Zwłaszcza wszechobecna bieda, ciężka praca za przysłowiowe „parę groszy”, duża umieralność dzieci – to rzeczywistość współczesnej Rwandy. Z otwartością serc wyszła grupa osób, która postanowiła pomóc wiosce Kinoni w północnej Rwandzie. Zbierają środki na wybudowanie tam przedszkola.

Ks. Ignacy Czader ze Stowarzyszenia Opiekuńczo-Wychowawczego „Ignis”, który jest również proboszczem w parafii NMP Królowej Polski w Pogórzu, zaangażował się w akcję budowy przedszkola. Podkreśla, że mieszkańcy Rwandy w latach 90. XX w. doświadczyli niewyobrażalnego cierpienia wskutek wojny domowej, która doprowadziła do ludobójstwa – śmierci około 1 mln. osób. Obecnie Rwanda się rozwija, ale młodzi ludzie ciężko pracują za niewielką pensję – na dzień zarabiają mniej niż 2 euro, czyli bardzo niską kwotę, za którą ciężko jest wyżywić siebie i rodzinę.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję