Reklama

Niedziela Łódzka

Święto sztuki w Łodzi

„Ochotną myśl, ochotne serce w sobie czuję. Nowy psalm Panu, nową pieśń gotuję” – motto tegorocznego XVII Międzynarodowego Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej zaczerpnięto z Psałterza Dawidów Jana Kochanowskiego. Ta fraza zachęca do podejmowania takich wyzwań artystycznych, które pozwolą wznieść się ponad obowiązujące trendy i trwać poza ich ramami. Jest to tym bardziej niezbędne, że z każdym dniem wzmaga się ekspansja antykultury promującej dewiacje, bluźnierstwa, skandale. Dążącej do zniszczenia takich wartości, jak rodzina, miłość, religia, patriotyzm. W obliczu tych zagrożeń artyści powinni czuć się powołani do tworzenia i promowania kultury dzięki której „człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem” (Jan Paweł II). Jedynie taka kultura może ocalić jednostki i społeczeństwa przed zatraceniem, które niesie antysztuka.

Przykładem wspaniałego dzieła scenicznego inspirowanego chrześcijańskim przesłaniem było „Zwiastowanie” Paula Claudela, spektakl pokazał Teatr Polski z Warszawy. Sztuka, której akcja toczy się w średniowiecznej Francji, opowiada o wierze, zaufaniu do Boga, a także o powołaniu, które może odmienić życiowe plany. Anne Vercors, właściciel zasobnego gospodarstwa opuszcza rodzinne strony, by wyruszyć w samotną pielgrzymkę do Jerozolimy. Zdając sobie sprawę, że z tej pielgrzymki może nigdy nie powrócić, oddaje swoją starszą córkę Wiolenę wraz z dorobkiem całego życia przybranemu synowi. Czy losy rodziny Anne ułożą się tak, jak on tego pragnął? Czy też plany Boże są inne?

Reklama

Reżyser Lembit Peterson nadał „Zwiastowaniu” postać scenicznego misterium, które rozważa kwestie miłości, życia doczesnego, wieczności, Bożego powołania i tego, jak ludzie je pojmują. Wszystkie postaci występujące w tym dramacie dają świadectwo, że Chrystus żyje. Świetne kreacje aktorskie stworzyli – Jerzy Schejbal (Anne Vercors) i Halina Łabonarska jako jego żona.

Kolejny spektakl zaprezentowany przez zespół Teatru Polskiego nosił tytuł „Quo vadis – słowami Sienkiewicza, Eliota, Audena i innych”, został przygotowany przez Janusza Wiśniewskiego. Tytułowe pytanie mogłoby dzisiaj brzmieć „Dokąd zmierzasz, Europo?”, która rezygnujesz ze swojej tożsamości, odrywasz się od chrześcijańskich korzeni, porzucasz Boże przykazania, skazując się na życie bez Boga i na pastwę antyludzkich ideologii. Przedstawienie Wiśniewskiego stawia zasadnicze pytania odnoszące się do sytuacji współczesnego świata i człowieka. Fascynujący od strony wizualnej, perfekcyjnie zrealizowany przez zespół aktorski spektakl festiwalowa publiczność nagrodziła długo niemilknącymi brawami.

Wyjątkowym wydarzeniem Festiwalu była wystawa arcydzieł malarstwa polskiego ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki – „Opus Sacrum. Opus Profanum”. Złożyły się na nią dzieła malarzy polskich tworzących od połowy XVIII do wieku XX. Wśród obrazów o tematyce religijnej dominują dwa płótna pędzla barokowego malarza Szymona Czechowicza, tworzącego w połowie XVIII wieku. Jest też wspaniały obraz przedstawiający Matkę Bożą, który namalował Witold Pruszkowski, i inne. Na wystawie nie zabrakło dzieł takich mistrzów, jak: Marcello Bacciarelli, Jan Matejko, Henryk Siemiradzki, Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Juliusz Kossak, Artur Grottger, Kazimierz Sichulski, Ludomir Benedyktowicz. Arcydzieła malarstwa polskiego można podziwiać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282) do 20 stycznia 2014 r.

Reklama

Wśród wydarzeń pierwszego festiwalowego tygodnia ważne miejsce zajęła również muzyka. Wielkim zainteresowaniem publiczności cieszyły się koncerty zespołów: „The King’s Singers”, Morphing Chamber Orchestra z solistą Andreasem Schollem, „2TM2,3”, „Huberman Trio”, „Jagodziński Trio & Agnieszka Wilczyńska” czy Scholi Cantorum i Chóru Uniwersyteckiego „Benedictus” z Katolickiego Uniwersytetu w Ružomberoku.

Od siedemnastu już lat organizatorem Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi jest dyrektor Europejskiego Centrum Kultury LOGOS – ks. prał. Waldemar Sondka wraz ze współpracownikami.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowieczy los Anny German

Niedziela Ogólnopolska 17/2013, str. 20-21

[ TEMATY ]

film

sztuka

ARCHIWUM ZBIGNIEWA RABIŃSKIEGO

Z pewnością głęboko w nasze serca zapadła filmowa scena, pokazująca, jak mała Ania bawi się z tatą w chowanego. Tym razem jednak taty nie znajdzie... I już nigdy go nie znajdzie. A będzie go szukała przez całe swoje życie. Tak Waldemar Krzystek, reżyser, autor serialu telewizji rosyjskiej pt. „Anna German”, wyobraża sobie ostatnie chwile Eugeniusza Germana spędzone z ukochaną córeczką Anią

Serial „Anna German” pobił w Rosji wszelkie rekordy popularności. Zdobył największą w historii publiczność. Co tydzień kolejny odcinek filmu oglądało 22 mln telewidzów. Od kilku tygodni serial jest emitowany w Polsce. U nas osiąga rekordową - 6-7-milionową widownię. Opisana na początku scena jest symboliczna, gdyż Anna German miała półtora roku, gdy ostatni raz widziała ojca, nie mogła więc bawić się z nim w chowanego. Faktem jednak jest, że przez całe swoje życie szukała ojca i wraz z mamą oraz babcią uciekała przed śmiercią.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję