Reklama

Niedziela Łódzka

Święto niepodległości w Gomulinie

11 listopada w kościele pw. św. Mikołaja odbyły się uroczystości Święta Niepodległości zorganizowane przez ks. proboszcza Jana Cholewę, władze gminy Wola Krzysztoporska oraz młodzież miejscowej szkoły. Przybyli przedstawiciele władz gminnych, m.in. wójt gminy Roman Drozdek, przewodnicząca Rady Gminy Maria Głowacka, sekretarz gminy Marek Ogrodnik, radni oraz dyrektorzy i nauczyciele Zespołu Szkół w Gomulinie, oraz inne osobistości. Uroczystość uświetniały poczty sztandarowe oddziałów Ochotniczej Straży Pożarnej, Szkoły Podstawowej im. Ks. Mariana Wiewiórowskiego, orkiestra pod dyrekcją Włodzimierza Grochulskiego. Honorowymi gośćmi byli Grażyna i Tomasz Wiśniewscy wraz z synem Jackiem – potomkowie dziedzica Gomulina Wawrzyńca Wiśniewskiego. Uroczystość zgromadziła liczną rzeszę lokalnej społeczności.

Reklama

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. w intencji ojczyzny oraz bohaterów, którzy oddali życie w jej obronie. Mszę św. koncelebrowali: ks. proboszcz Jan Cholewa oraz autor niniejszej relacji. Ksiądz Proboszcz w okolicznościowym kazaniu z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego przedstawił losy Wawrzyńca Wiśniewskiego, herbu Prus. Był on właścicielem 2000 mórg ziemi ornej i lasów. Jeszcze przed powstaniem styczniowym doprowadził do powstania w Gomulinie szkoły elementarnej, rozumiał potrzebę reform społecznych, z szacunkiem i troską odnosił się do swoich pracowników. Kiedy wybuchło Powstanie Styczniowe wraz z jedenastoma innymi powstańcami z Gomulina uczestniczył w licznych potyczkach i walkach z oddziałami carskimi. W czasie powstania we dworze w Gomulinie znajdowali pomoc ranni powstańcy. Uwięziony pod koniec powstania, opierał się torturom i wraz z innymi uczestnikami powstania został skazany na syberyjską katorgę. Ich majątki zostały skonfiskowane. Mógł powrócić z zesłania dopiero w 1879 r., po 15 latach katorgi. Po powrocie Wawrzyniec Wiśniewski osiedlił się w Piotrkowie, do końca pozostawał orędownikiem sprawy niepodległości, wspierał organizacje dobroczynne. Także ówczesny proboszcz ks. Beno Skurczyński za patriotyczną postawę i nieposłuszeństwo wobec władz carskich musiał opuścić Gomulin.

Po Mszy św. został odsłonięty i poświęcony pomnik na cześć powstańców 1863 r., w formie tablicy i krzyża umocowanych na granitowym głazie. O obowiązku pamięci o bohaterach i wierności wobec Ojczyzny mówili w swoich przemówieniach wójt Roman Drozdek i przewodnicząca Rady Gminy Maria Głowacka. Prawdziwą ucztę duchową dla uczestników zgotowała młodzież gimnazjum, która pod kierunkiem nauczycieli Ewy Maciołek, Małgorzaty Kowalskiej, Joanny Sobutkowskiej oraz Dariusza Kowalskiego przedstawiła wspaniały program artystyczny. Pieśni żołnierskie i partyzanckie, pieśni przypominające wielkie wydarzenia naszej historii zostały przyjęte przez uczestników uroczystości z ogromnym aplauzem i podziwem dla młodych, utalentowanych wykonawców.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grudziądz, nie Graudenz

Niedziela toruńska 7/2020, str. VI

[ TEMATY ]

wojsko

niepodległość

Grudziądz

Archiwum Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Wojsko polskie w Grudziądzu

Wojsko polskie w Grudziądzu

Gen. Stanisław Pruszyński dowódca 1. Pułku Ułanów, Grupy Operacyjnej wchodzącej w skład Frontu Pomorskiego, otrzymał zadanie przejęcia z rąk niemieckich Grudziądza. Datę wyznaczono na 23 stycznia 1920 r.

Już w dniach poprzedzających ten dzień wielu Niemców opuszczało w pośpiechu miasto. Dzień wcześniej Polacy przejęli twierdzę Grudziądz. Jako ostatni z pozostałych śladów zaboru Grudziądz opuściła niemiecka załoga wojskowa. Zdjęto flagę z masztu i wymaszerowano w kierunku granic miasta przez drewniany most na Wiśle. Ostatni burmistrz niemiecki doktor Peters przekazał władzę pierwszemu polskiemu komisarycznemu prezydentowi Józefowi Włodkowi.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję