Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rok błogosławionej Karoliny

W podtarnowskiej wsi Wał Ruda 18 listopada 1914 r. rozegrały się dramatyczne wydarzenia. Szesnastoletnia dziewczyna – Karolina Kózkówna została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza. Jej zmasakrowane ciało znaleziono dwa tygodnie później w pobliskim lesie. W 1987 r., podczas wizyty w Tarnowie, papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną.

Karolina i parafia

Reklama

18 listopada br. w parafii bł. Karoliny w Rzeszowie zostały zapoczątkowane obchody 100. rocznicy męczeńskiej śmierci Patronki parafii. Mszy św. odpustowej przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Koncelebransami byli m.in.: bp Edward Białogłowski, księża infułaci: Józef Sondej, Stanisław Mac i Wiesław Szurek oraz kapelani straży pożarnej. Ich obecność nie była przypadkowa, gdyż proboszcz parafii bł. Karoliny – ks. Jan Krynicki jest krajowym duszpasterzem strażaków. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele niemalże wszystkich służb mundurowych, a nade wszystko sami parafianie. Ich przedstawiciel – Kazimierz Zając przywitał gości, szczególnie zwracając się do Biskupa Ordynariusza, który po raz pierwszy odwiedził parafię przy ul. Kościelnej. Ksiądz Proboszcz w słowach powitania przedstawił nadzieje, jakie on sam i cała parafia wiąże z rokiem bł. Karoliny.

Karolina i rodzina

W homilii Biskup Ordynariusz zwrócił uwagę, że bł. Karolina miała szczęście do rodziny. „Pochodziła z rodziny darzącej się miłością. Dla wszystkich jej członków wiara była drogowskazem codziennego postępowania. (...) Lekcja, która wiąże się z jej życiem dotyczy godności człowieka i jego ciała. Z jednej strony ludzkie ciało jest zniszczalne, z drugiej nosi w sobie zapis nieśmiertelności”. Odwołując się do dojrzałości i odpowiedzialności Karoliny, Kaznodzieja skupił się na odpowiedzialności za słowo, które wypowiadamy zarówno o sobie jak i innych. Biskup Ordynariusz przywołał także postać płk. Łukasza Cieplińskiego, dowódcę Podokręgu Rzeszowskiego Armii Krajowej, zamordowanego w majestacie komunistycznego prawa w 1951 r. Jego kontakty z rodziną i wzruszające grypsy, w których zapewniał o pamięci, modlitwie, miłości i wierze, mogą nas inspirować do prawego i rodzinnego życia.

Karolina i harmonia

Na zakończenie uroczystości odpustowej Biskup Rzeszowski pobłogosławił organy piszczałkowe. Organy zostały zbudowane przez Andrzeja Nagalskiego w 2000 r. w kaplicy Sióstr Loretanek w Warszawie. Nowy nabytek parafii bł. Karoliny liczy 18 głosów. Został zainstalowany i adoptowany do nowego wnętrza przez Kazimierza Plewę z Nowego Sącza. Według Marka Stefańskiego z Akademii Muzycznej w Krakowie, który koncertował na instrumencie po Mszy św., organy doskonale się nadają do używania w liturgii, ale też mogą być wykorzystywane do koncertów. Słowa o harmonii dźwięków, które pojawiły się w modlitwie błogosławieństwa instrumentu, z powodzeniem można odnieść do ludzkiego życia. Chodzi o umiejętność współpracy. Tylko razem z innymi możemy stworzyć symfonię.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak opowiadać o świętych? - odbyła się premiera prasowa filmu o Karolinie Kózkównie

[ TEMATY ]

film

bł. Karolina

karolina-film.pl

To próba znalezienia odpowiedniego języka, jak przekazać nasze opowieści - mówili twórcy filmu "Karolina". Premiera prasowa odbyła się dziś w Warszawie.

Obraz opowiada o dwóch przyjaciółkach, uczennicach liceum filmowego, które dostają zadanie nakręcenia pracy dyplomowej, poświęconej Karolinie Kózkównie. Nastolatki nic nie wiedzą o wiejskiej dziewczynie, która żyła sto lat temu i została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, broniąc się przed gwałtem. Film opowiada o sprzeciwie dziewcząt wobec narzuconego tematu, ich stopniowym odkrywaniu niezwykłej bohaterki, w końcu - ich fascynacji jej osobą.

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję