Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dobroczyńcy dali – siostra Jacqueline zbudowała

Niedziela rzeszowska 48/2013, str. 7

[ TEMATY ]

misje

Archiwum parafii

Od kilku lat parafia Trzeboś zaangażowana jest w pomoc Kościołowi misyjnemu w Kamerunie, gdzie od 25 lat pełni posługę bp Jan Ozga. Na terenie jego diecezji pracują m.in. siostry zakonne ze zgromadzenia Pallotynek i Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus. Będąc w 2011 r. w Doume (Misja w Dimako jest młoda, powstała 14 listopada 2003 r.) mogliśmy podziwiać duże, nowoczesne przedszkole z wspaniałym wyposażeniem. Siostry mówią o nim, że jest to przedszkole uniwersyteckie. Określają je tak dlatego, że nie ustępuje ono standardom europejskim.

Podczas ostatnich odwiedzin parafii Trzeboś przez Siostry Karmelitanki z Dimako zrodził się pomysł zbudowania budynku z zamiarem gromadzenia dzieci na różne spotkania.

Reklama

Siostra Jacqueline bardzo energiczna i szczerze oddana misjonarka przyjechała do parafii Trzeboś w kwietniu 2012 r. z zamiarem zorganizowania środków pieniężnych na realizacje budowy zaplecza edukacyjnego dzieci. Marzenie misjonarki mogło być zrealizowane dzięki ofiarności hojnych dobrodziejów. S. Jacqueline odwiedziła parafie: Górno, Brzóza Królewska, Raniżów, Sokołów Małopolski i Trzeboś. Z tych parafii uzbierała pieniądze na realizację przedsięwzięcia.

W roku 2013 w Dimako siostry przystąpiły do budowy według projektu architekta Mariana Pękali. On bezinteresownie przygotował projekt budynku, który otrzymał szumną nazwę „Akademia”. Realizacja inwestycji w warunkach afrykańskich dokonała się szybko.

Siostry misjonarki z Dimako jak najserdeczniej dziękują parafiom i osobom prywatnym za pomoc w powstaniu tego budynku. Misjonarki starają się gromadzić jak najwięcej dzieci. Służyć temu będzie nowy budynek, który widzimy na zdjęciu.

Siostra Jacqueline decyzją władz generalnych zgromadzenia Sióstr Karmelitanek została skierowana do pracy misyjnej w Burundi. Tam będzie mistrzynią nowicjatu. W Dimako pozostaje po niej „Akademia”, która będzie służyć nauczaniu.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Notatnik ekwadorski (1)

Wiosną tego roku bp Adam Szal wraz z ks. Antonim Michną odwiedził misjonarzy pracujących w dalekim Ekwadorze. Liczne obowiązki pasterskie dopiero teraz pozwoliły Księdzu Biskupowi podzielić się z nami wspomnieniami i refleksjami z tej ciekawej podróży. Cykl wspomnień rozpoczynamy w bieżącym numerze, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem Tygodnia Misyjnego

CZYTAJ DALEJ

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję