Reklama

Niedziela Sandomierska

Ciągle mocny akcent stawiamy na wiarę

Czym był Rok Wiary w diecezji sandomierskiej, o planach na nadchodzący czas oraz priorytetach w nowym roku kościelnym z dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego ks. Wiesławem Surmą, rozmawia ks. Adam Stachowicz

Niedziela sandomierska 48/2013, str. 7

[ TEMATY ]

rok duszpasterski

Ks. Adam Stachowicz

KS. ADAM STACHOWICZ: – W ubiegłą niedzielę zakończyliśmy w Kościele Rok Wiary. Gdybyśmy pokusili się o podsumowanie – co szczególnego udało się zrobić w naszej diecezji?

KS. WIESŁAW SURMA: – Myślę, że do szczególnych osiągnięć, jakich udało się dokonać w Roku Wiary możemy zaliczyć Konwersatoria Wiary, które odbyły się w miastach i miasteczkach naszej diecezji oraz powstanie Szkoły Nowej Ewangelizacji dla dzieci i młodzieży. Na uwagę zasługuje przeprowadzenie w wielu parafiach rekolekcji ewangelizacyjnych; dni małżeńskich – rocznicowych; spotkań rodzinnych czy też zorganizowanie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej. W ten Rok wpisały się też ważne uroczystości, takie jak: ustanowienie sanktuarium Świętego Krzyża bazyliką mniejszą; obchody stulecia koronacji Matki Bożej Sulisławskiej; obchody 30. rocznicy Karty Praw Rodziny, czy też pielgrzymowanie śladami świadków wiary naszej diecezji.

Reklama

– Hasłem nowego programu duszpasterskiego są słowa: „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Jakie cele wyznacza nowy program duszpasterski?

– Najpierw należy powiedzieć, że jest to program czteroletni na lata 2013-2017. Hasło pierwszego roku 2013/14 brzmi: „Wierzę w Syna Bożego”. Jego celem ma być przyjęcie i ożywienie osobistej wiary w Syna Bożego, która zaowocuje zaangażowaniem w życie wspólnoty, a następnie świadectwem życia chrześcijańskiego. W 2016 r. minie 1050 lat od chrztu Polski. Zatem nowy program w pewien sposób będzie oscylował wokół tej wielkiej rocznicy – to po pierwsze. A po drugie – w naszym kraju będą odbywać się w tym roku Światowe Dni Młodzieży, co będzie możliwością dawania świadectwa wiary i do dzielenia się nią.
W dalszym ciągu będzie stawiany mocny akcent na wiarę – ale tym razem na kerygmat, czyli na głoszenie podstawowych prawd zbawczych zawartych w Piśmie Świętym. A więc wiąże się to z propagowaniem Biblii, rekolekcji kerygmatycznych i katechez dla dorosłych.

– Na co w tym roku Duszpasterstwo Ogólne chce położyć szczególny akcent? Jakie byłyby priorytety duszpasterskie w rozpoczynającym się roku liturgicznym?

– Po pierwsze, akcent będzie położony na propagowanie Biblii, jako Słowa Bożego, ukazywanie jej ważności w życiu każdego chrześcijanina oraz pogłębianie duchowości biblijnej. A więc priorytetem będzie podejmowanie w parafiach działań popularyzujących znajomość Biblii oraz tworzenie parafialnych kręgów biblijnych. Po drugie, nacisk zostanie położony na Ewangelizację, a w jej ramach podejmowanie różnorodnych działań, takich jak np. przeprowadzenie rekolekcji ewangelizacyjnych w Wielkim Poście w każdej parafii. Miałyby one swoje dopełnienie w Wigilii Paschalnej 2014 r., której centralnym punktem będzie odnowa przymierza chrzcielnego, a w konsekwencji życie pełnią wiary. I po trzecie, zwrócenie szczególnej uwagi na katechezę dorosłych, zwłaszcza przed chrztem dziecka oraz przed I Komunią św., a więc pogłębienie wiary i wiedzy religijnej u rodziców i chrzestnych w przygotowaniu do tych wielkich wydarzeń w rodzinie.

– Czy są planowane jakieś specjalne akcje duszpasterskie? Czy podejmujecie jakieś konkretne inicjatywy, czy raczej Duszpasterstwo liczy na kreatywność kapłanów i wiernych.

– Każdy rok liturgiczny niesie ze sobą stałe działania formacyjne wpisane w kalendarz duszpasterski, jak i akcje związane z pojawiającymi się wydarzeniami w Kościele czy świecie. Na pewno w tym roku będą one związane z kanonizacją bł. Jana Pawła II oraz z rozpoczęciem przygotowań do jubileuszu 200-lecia naszej diecezji w 2018 r. Są już przygotowane pewne propozycje, ale będą one podane dopiero po ustaleniu na Radzie Kapłańskiej.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierzę w Syna Bożego

Wprowadzenie

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję