Reklama

Niedziela Sandomierska

Rekolekcje ewangelizacyjne w parafii

Niedziela sandomierska 48/2013, str. 8

[ TEMATY ]

rekolekcje

Ks. Adam Stachowicz

Są różne formy, przez które duszpasterze próbują dotrzeć do wiernych. Trzeba umacniać w wierze, tych, którzy są blisko Jezusa i regularnie uczęszczają na Eucharystię, słuchają i czytają Pismo Święte, przyjmują Jezusa w Komunii św., a modlitwa jest dla nich oczywistością. Inną grupę parafian stanowią ci, którzy znając Boga, przyznają, że „nie narzucają Mu się zbyt często”. Oni potrzebują bodźca, żeby na nowo odczytać piękno drogi ku Chrystusowi. Są jednak i tacy, którzy chrześcijanami są tylko z nazwy, a z sakramentów najczęściej otrzymali chrzest i przez krótki czas przystępowali do spowiedzi i Komunii św. Później z różnych powodów ich droga z Bogiem się rozeszła. To ich trzeba odnaleźć i „przyprowadzić do Jezusa”, jak św. Andrzej Apostoł swojego brata Piotra (J 1, 38–42). Jak tego dokonać? Jak wyjść z Ewangelią do tych, którzy od Boga poważnie się oddalili?

Odpowiedzią wydają się być m.in. proponowane w rozpoczynającym się roku liturgicznym i zarazem duszpasterskim, rekolekcje ewangelizacyjne, inaczej nazywane kerygmatyczne. Kerygmatyczne dlatego, że w głoszeniu kerygmatu chodzi o głoszenie Dobrej Nowiny (Ewangelii) o Zbawieniu. Trzeba o tym mówić, bo zbawienie jest darem Boga z łaski ofiarowanej ludziom. Kerygmat jest więc ogłoszeniem tej prawdy i przekonywaniem o jej ciągłej aktualności. Kerygmat rodzi bowiem wiarę oraz ją ożywia.

Reklama

– Rekolekcje ewangelizacyjne to moment odnowy naszej relacji z Bogiem – wyjaśnia animator Mateusz Korniak, współorganizujący i biorący udział w Rekolekcjach Ewangelizacyjnych organizowanych przez Ruch Światło-Życie. Takie rekolekcje to czas poznania, że Słowo Boże jest dla mnie aktualne dzisiaj, że Jezus może przemienić także moje życie, jeśli Mu na to pozwolę i otworzę się na działanie Ducha Bożego. Rekolekcje te, to wreszcie często inspirujące spotkanie z drugim człowiekiem, które nas umacnia, gdy widzimy jak inni znoszą trudy życia, pokładając ufność w Panu.

Teraz, kiedy tak wiele słyszymy o tym, że coraz ciężej jest dotrzeć do współczesnego człowieka, warto poszukać nowych sposobów. Może trzeba odpowiedzieć na wezwanie, jakie zaproponował bł. Jan Paweł II, wołając o nową ewangelizację: „nową w swoim zapale, nową w swych metodach i nową w środkach wyrazu”.

– Współczesny świat potrzebuje bardziej świadków niż nauczycieli – mówi ks. Grzegorz Miszczak, pracujący w parafii Turbia. – Dlatego zaprosiłem do mojej parafii zespół ewangelizacyjny, aby ci, którzy w życiu swoim odnaleźli Chrystusa, przez własne świadectwo pokazali, jak przekładać treść Ewangelii na konkretne postawy życiowe. Słyszymy, że są organizowane rekolekcje ewangelizacyjne, ale trzeba je przeżyć, by dzięki słowu i przykładowi życia innych samemu odnaleźć właściwą drogę przez życie.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Twoje miłosierdzie” rekolekcje wielkopostne z ojcami Franciszkanami - 20 kwietnia

Kolejny cykl franciszkańskich rekolekcji internetowych. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne noszą tytuł „Twoje miłosierdzie”.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję