Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W dowód wdzięczności i pamięci

Na polach Bydlina, Krzywopłotów i Załęża 99 lat temu rozegrała się bitwa Legionów Polskich z wojskami rosyjskimi, zwana bitwą pod Krzywopłotami. 17 listopada przy pomniku poległych legionistów odprawiona została Msza św. polowa pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Kaszaka

Historia naszego narodu jest wspaniała i chwalebna, ale i bardzo tragiczna. Obchodząc Narodowe Święto Niepodległości wspominamy, że byliśmy w niewoli przez 123 lata. Po odzyskaniu wolności tylko 20 lat dane było Polakom się nią cieszyć, a potem znowu znaleźliśmy się w jarzmie niewoli. I właściwie na naszych oczach spełnia się to, co mówi Pan Jezus: „Niebo i ziemia przeminą, a słowa Moje nie przeminą”. Przemijają mocarstwa i systemy, a my, będąc w jedności z Bogiem, jesteśmy świadomi, że dalej stanowimy tę Ojczyznę, która jest przedmiotem szczególnej naszej troski.

Bitwa pod Krzywopłotami rozegrała się w dniach 16-19 listopada 1914 r. Straciło w niej życie 46 legionistów polskich. Imiona dwunastu z nich do dzisiaj nie są znane. Na tym miejscu wznosi się 7-metrowy, kamienny krzyż, pod którym pochowano we wspólnej mogile poległych. Krzyż ozdobiony jest symbolami legionowymi i nazwiskami niektórych z nich. Pochowany jest tu m.in., prawdopodobnie, Stanisław Paderewski – krewny słynnego pianisty i premiera rządu II Rzeczypospolitej, Ignacego Jana Paderewskiego. Pomnik powstał z inspiracji Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w roku 1920

Reklama

Każdego roku przy grobach poległych legionistów polskich gromadzą się wierni. Ich obecność to dowód naszej wdzięczności i historycznej pamięci. Tegoroczne uroczyste obchody patriotyczne tradycyjnie już połączone były z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielę 17 listopada o godz. 14 przy pomniku legionistów odprawiona została Eucharystia w intencji poległych oraz w intencji Ojczyzny. Mszy św. polowej przewodniczył oraz wygłosił homilię ordynariusz sosnowiecki, biskup Grzegorz Kaszak. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz: wojewoda małopolski Jerzy Miller, posłowie Jacek Osuch i Lidia Gądek, marszałek województwa Marek Sowa, samorządowcy, a także wielu wiernych. Obecnie byli, jak zawsze, kombatanci. Nie zabrakło też pocztów sztandarowych reprezentujących urzędy i instytucje Małopolski i Śląska.

– Przeżywamy dziś 99. rocznicę walki pomiędzy Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem, gdzie przelewali krew legioniści Józefa Piłsudskiego. To właśnie na tym cmentarzu spoczywa 46 z nich. Dlatego gromadzimy się na uroczystości religijno-patriotycznej, aby Bogu dziękować za wolność, aby dziękować także im za przelaną krew i poświęcenie, dziękować za to, że mamy wolną Ojczyznę – mówił podczas uroczystości ks. Krzysztof Słomian, proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Bydlinie.

Pasterz naszej diecezji, biskup Grzegorz Kaszak w homilii przypomniał, że miłość Ojczyzny i wspólne dobro wymagają dziś tego, abyśmy stanowili jedno; przypomniał także, że naród nasz zawsze, zwłaszcza w trudnych momentach swojej historii, znajdował oparcie w Kościele katolickim. Ksiądz Biskup podkreślał, iż winniśmy szczególną pamięć i wdzięczność tym spośród naszych przodków, Polaków, dzięki ofierze których mamy wolną Ojczyznę. Wskazał, że ich heroizm i bohaterstwo jest dla nas przykładem troski o naszą ojczyznę – Polskę.

Po uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Kaszaka, poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku poległych w bitwie pod Krzywopłotami legionistów polskich. Druga część uroczystości religijno-patriotycznych 17 listopada w Bydlinie odbyła się w miejscowej szkole, gdzie młodzież zaprezentowała program artystyczny. Na scenie wystąpił też zespół „Ziemia Kluczewska”, który wraz z uczestnikami śpiewał najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szlachetne dziedzictwo

Niedziela sosnowiecka 48/2017, str. 5

[ TEMATY ]

patriotyzm

legiony

Piotr Lorenc

Uroczystości patriotyczne przy mogile legionistów w Bydlinie

Uroczystości patriotyczne przy mogile legionistów w Bydlinie

Naród, który traci pamięć, nie ma przyszłości. Dziś przywołujemy odwagę polskiego żołnierza, który potrafił chwycić za broń, aby walczyć o wolność kochanej ojczyzny. Przywołujemy bohaterski czyn zbrojny, bo to dzięki nim mamy dzisiaj wolną Ojczyznę. Wszystkim osobom, bo przecież nie tylko żołnierze walczyli o wolność i niepodległość, należy się cześć i szacunek. Ale należy im się także pomoc modlitewna” – powiedział bp Grzegorz Kaszak podczas uroczystości patriotycznych przy mogile legionistów Piłsudskiego na cmentarzu w Bydlinie.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję