Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Bogactwo archiwaliów i muzealiów kościelnych

Dziedzictwo minionych wieków

W czwartek 7 listopada w gmachu Książnicy Pomorskiej otwarto wystawę starodruków pochodzących ze zbiorów kościelnych Archiwum Archidiecezjalnego oraz zbiorów Książnicy Pomorskiej. Wydarzenie zostało połączone z odbywającą się w Sali pod Piramidą konferencją zatytułowaną „Bogactwo Archiwaliów i Muzealiów Kościelnych”.

Reklama

Wśród wystawionych eksponatów, które można było oglądać od 7 do 15 listopada w Książnicy Pomorskiej, znajdowały się m.in. inkunabuły (z języka łacińskiego incunabula – w pieluszce, powijaki, kołyska), czyli starodruki wydane przed 31 grudnia 1500 r., tzw. pierwociny druku. Do takich zabytków należy znajdujący się w Archidiecezjalnym Archiwum Repertorium utriusque iure (Zbiór obojga praw) weneckiego kanonisty, humanisty i prawnika Petrusa de Monte (1400-1457), wydany 7 października 1476 r. Inkunabuł został w ostatnim czasie poddany konserwacji w ramach programu „Dziedzictwo kulturowe – projekt 2 – Wspieranie działań muzealnych”, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Naszym zadaniem jest przede wszystkim dbanie o dziedzictwo znajdujące się w zbiorach naszego Archidiecezjalnego Archiwum, jakie Kościół na Pomorzu otrzymał w spadku po bibliotekach w Kamieniu Pomorskim i Trzebiatowie – to są nasze najcenniejsze zbiory. Ważne są także – współpraca z innymi ośrodkami kulturalnymi, jak m.in. Książnica Pomorska, i udostępnianie ludziom tego, co mamy, a co często może sprawiać wrażenie, że trwale zalega w jakichś ciemnych i niedostępnych piwnicach – mówi ks. dr Robert Masalski, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego, historyk Kościoła. – Nasze archiwum jest w posiadaniu 17 sztuk inkunabułów oraz ok. 500 woluminów innych starodruków. Ponadto z tego, co widać na tej wystawie, także Książnica Pomorska przedstawiła swoje XV-wieczne zbiory. Jest wśród nich m.in. Biblia, księgi muzyczne. Prezentowane dzieła są bogate pod względem treściowym, np. pochodząca z naszego archiwum, księga Petrusa de Monte zawiera zbiór praw, które porządkowały życie ówczesnych ludzi – zarówno świeckie, jak i duchowe, regulowane prawem kościelnym – dodaje ks. dr Robert Masalski.

Po otwarciu wystawy odbyła się konferencja poruszająca różne aspekty w tym specyfikę pracy nad konserwacją źródeł pisanych. Słowo wstępne wygłosił ks. prof. US dr hab. Grzegorz Wejman, historyk Kościoła, natomiast poszczególne referaty zaprezentowali: prof. zw. dr hab. Kazimierz Kozłowski (US), dr Jan Macholak (Archiwum Państwowe w Szczecinie), mgr Zbigniew Stanuch (IPN Szczecin), ks. dr Krzysztof Koch (Biblioteka Diecezjalna w Pelplinie), ks. dr Tadeusz Ceynowa (Archiwum Diecezjalne w Koszalinie), mgr Małgorzata Mazikiewicz (Książnica Pomorska), mgr Izabela Działak-Dąbrowska (Muzeum Narodowe w Szczecinie), mgr Grażyna Lupa (Archiwum Państwowe w Szczecinie) oraz ks. dr Robert Masalski (Archiwum Archidiecezjalne w Szczecinie).

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: 6 tys. zarezerwowanych wejściówek na nową wystawę papieską

Dzień przed otwarciem przebudowanego i na nowo zaaranżowanego Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach zainteresowanie placówką jest ogromne. Do biura papieskiego muzeum dzwonią ludzie z różnych stron świata. Organizatorzy wycieczek pytają o bilety. Jak poinformowała dyrekcja placówki zarezerwowano już 6 tysięcy wejściówek na nową wystawę.

CZYTAJ DALEJ

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję