Reklama

Niedziela Wrocławska

Wezwani, by żyć z Chrystusem

– te słowa dotyczą wszystkich wierzących. W Kościele 1 grudnia rozpoczynamy bowiem nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. Jest to zaproszenie, wezwanie do pogłębiania więzi z Jezusem Chrystusem.

Zakończyliśmy Rok Wiary, bardzo ważny rok od strony duszpasterskiej w całym Kościele i w naszej archidiecezji. Kończymy go i naturalnie pojawia się pytanie: co dalej? Rozpoczynamy nowy rok duszpasterski z hasłem „Wierzę w Syna Bożego”. Już w pierwszym zetknięciu się z tym tematem możemy znaleźć powiązanie z Rokiem Wiary. Jeżeli w Roku Wiary jednym z głównych zadań, celów było spotkanie z Jezusem Chrystusem, to nowy rok duszpasterski jest pod tym względem kontynuacją, kolejnym krokiem ku większej więzi z Jezusem Chrystusem, do życia Nim i z Nim.

W tym celu podejmowane będą różne duszpasterskie działania. Ich podstawą będzie zawsze poznanie Jezusa Chrystusa, odkrycie Go jako Tego, który nadaje sens naszemu życiu. Poznać Jezusa to kierunek, by Go umiłować. Rozpoczynający się rok duszpasterski to poznanie, umiłowanie, ale i wyznanie: wierzę w Jezusa Chrystusa i wierzę Jezusowi Chrystusowi. Mając na uwadze ten fundamentalny cel wydaliśmy drugą część Katechizmu Kościoła Katolickiego, kierując tę książkę do młodzieży przygotowującej się do sakrament bierzmowania, do młodzieży licealnej, do różnych grup formacyjnych, także do rodziców i narzeczonych.

Reklama

Głównym nurtem, istotą roku „Wierzę w Syna Bożego” będzie głoszenie dobrej nowiny, Ewangelii, głoszenie Chrystusa. Dlatego zachęcamy, by to się dokonywało także przez rekolekcje kerygmatyczne: w szkołach, parafiach, odbędą się również rekolekcje kerygmatyczne dla kapłanów. Ważna będzie kontynuacja nurtu ewangelizacyjnego, dlatego zaplanowaliśmy II Kongres Ewangelizacyjny, poprzedzony rekolekcjami, koncert ewangelizacyjny, Tydzień Ewangelizacyjny. Chcielibyśmy ewangelizować nie tylko na ulicach Wrocławia, ale by zrodziły się również dekanalne Tygodnie Ewangelizacyjne.

Wierzę w Syna Bożego to duża przestrzeń do zagospodarowania od strony duszpasterskiej i w niej jest także miejsce na przygotowanie się do przeżycia kanonizacji bł. Jana Pawła II. W związku z tym Ksiądz Arcybiskup powołał kilkuosobowy komitet, który zajmie się przygotowaniami. Pierwsze orędzie, które wygłosił Papież Polak brzmiało: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Mało tego: „na oścież”. Warto przywołać ten apel Ojca Świętego. Do Wrocławia przyjedzie też Pociąg Świętości z relikwiami bł. Jana Pawła II i iskrą miłosierdzia oraz krzyż Światowych Dni Młodzieży.

Myślę, że warto w nowym roku duszpasterskim kontynuować to, co w Roku Wiary było jednym z działań duszpasterskich, czyli odzyskiwanie ochrzczonych pogan. Zachęcać do tego, by poznawać Chrystusa i dawać o Nim świadectwo. Ufamy, że mocnym darem zarówno dla wątpiących jak i dla samych głoszących będzie nowa ewangelizacja.

Wysłuchała: Marta Wilczyńska

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Zgromadzeni na świętej wieczerzy” - w niedzielę początek nowego roku duszpasterskiego

[ TEMATY ]

Eucharystia

rok duszpasterski

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” przebiegać będzie nowy rok duszpasterski, który rozpocznie się w najbliższą niedzielę – pierwszą niedzielę Adwentu. Temat całego, trzyletniego programu duszpasterskiego, przygotowanego na lata 2019-2022 brzmi: „Eucharystia daje życie”.

„W moim przekonaniu pandemia wpłynęła ostatecznie na to, że Kościół pozbawiony wielu narzędzi działania i oddziaływania bardziej niż kiedykolwiek przedtem Eucharystią przemawia, ewangelizuje i katechizuje najszersze rzesze wiernych” – powiedział w wywiadzie dla KAI abp Wiktor Skworc.

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję