Reklama

Niedziela Wrocławska

Kurs na Nową Ewangelizację

Pierwszy Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej odbył się 23 i 24 listopada we Wrocławiu. Zainaugurowała go Msza św. sprawowana w katedrze pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka – krajowego asystenta Akcji Katolickiej. Po Eucharystii w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego rozpoczęła się sesja pod hasłem „Nowa Ewangelizacja Charyzmatem Akcji Katolickiej”. Witając uczestników przybyłych m.in. z Oleśnicy, Namysłowa, Obornik Śląskich i wielu innych miejscowości archidiecezji abp Józef Kupny zwrócił uwagę na dwa główne cele tego spotkania: wzajemne poznanie i umocnienie we wspólnym podejmowaniu i realizowaniu inicjatyw w duchu Ewangelii oraz wniesienie entuzjazmu i ożywienie świadomości Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji. – Wyznawca Chrystusa ma swoje miejsce w życiu publicznym i dlatego nie powinien ulegać żadnej formie politycznej poprawności, lęku przed krytyką czy nawet ataku piewców sekularystycznej rzeczywistości – mówił podczas swojego wykładu Metropolita Wrocławski. Arcybiskup podkreślał także, że istnieją obszary działalności społecznej, ekonomicznej, politycznej i kulturowej, w których nie ma miejsca na zaangażowanie kościelnej hierarchii, potrzeba tam za to zaangażowania członków Akcji Katolickiej. Wśród najważniejszych zadań stojących przed laikatem Metropolita wymienił promowanie tradycyjnego kształtu rodziny, preferowanie tradycyjnych, sprawdzonych modeli wychowania, dbanie o interesy najuboższych i pokrzywdzonych, troskę o prawa pracownicze i głoszenie prymatu „być nad mieć”.

Reklama

Wykład metropolity poprzedziła uroczystość wręczenia statuetek Chrystusa Króla osobom zasłużonym dla Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej. Wśród osób wyróżnionych przez kapitułę byli kard. Henryk Gulbinowicz, który 18 lat temu reaktywował AK w stolicy Dolnego Śląska, abp Józef Kupny, abp senior Marian Gołębiewski, Halina Szydełko – prezes Zarządu Krajowego AK, ks. Marian Biskup – asystent diecezjalny AK oraz Eugeniusz Kaźmierczak – prezes Zarządu AK Archidiecezji Wrocławskiej. Dziękując w imieniu wyróżnionych abp Gołębiewski zwrócił uwagę na potrzebę kształtowania katolickiej opinii publicznej: – Gdy czytam prasę katolicką czy świecką, mam niedosyt, że brakuje katolickiej opinii publicznej broniącej spraw Kościoła. Myślę, że jest to bardzo ważne zadanie dla Akcji Katolickiej, by kształtowała katolicką opinię publiczną w Polsce.

W programie Kongresu oprócz ciekawych prelekcji odbył się także koncert zespołu Spirituals Singers Band.

Głównym punktem drugiego dnia Kongresu – w uroczystość Chrystusa Króla, patronalne święto Akcji Katolickiej – była Eucharystia w katedrze wrocławskiej, której przewodniczył abp Józef Kupny. Po Mszy św. członkowie Akcji Katolickiej udali się wraz z Metropolitą Wrocławskim i duchownymi pod pomnik Chrystusa Króla na pl. Katedralnym, gdzie złożono kwiaty i odmówiono modlitwy.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II i przesłanie z Fatimy

Niedziela podlaska 20/2019, str. 6

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

koncert

wykład

Monika Kanabrodzka

Bp Tadeusz Pikus przewodniczył Eucharystii w węgrowskiej bazylice

Bp Tadeusz Pikus przewodniczył Eucharystii w węgrowskiej bazylice

Wykład, koncert i Msza św. to ważne punkty Zjazdu Akcji Katolickiej Diecezji Drohiczyńskiej, który odbył się 4 maja br. w Węgrowie pod hasłem: „«Totus Tuus» Jana Pawła II a przesłanie z Fatimy”

W tematykę spotkania ściśle związaną z kultem Pani Fatimskiej i jej czcicielem św. Janem Pawłem II wprowadził ks. prof. Janusz Lekan z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas wykładu pt. „Fatima: miłość o macierzyńskim obliczu”, zgromadzeni w Węgrowskim Ośrodku Kultury mogli dowiedzieć się o tym m.in., jakie przesłanie wypływa z Fatimy dla misji Kościoła, czy objawienia fatimskie są nam potrzebne, a także, co to znaczy, że Kościół jest naszą matką. – Papież nie tylko w tajemnicy Fatimskiej odczytywał tajemnicę cudownego ocalenia swojego życia, ale sam wiernie wypełniał polecenie Maryi przekazane w fatimskich zjawieniach – powiedział prelegent. Dodał, że zjawienia fatimskie są dla nas pomocniczym znakiem zbawczym, który pomaga otworzyć się nam na Bożą prawdę i aktywnie współpracować z Bożą łaską.

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję