Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ognisko Patriotyzmu w Zamościu

W Wieluniu z inicjatywy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego SPSK w 2008 r. pojawił się pomysł, aby – w związku ze Świętem Niepodległości – zorganizować takie wydarzenie, które może przyciągnąć młodzież. Wieczorem 11 listopada, przy pomniku bohatera narodowego rotmistrza Witolda Pileckiego, zapłonęło ognisko, przy którym zebrali się młodzi i starsi. Wspólny śpiew, animowany przez uczniów, dostarczył wielu wzruszeń, a najwytrwalsi śpiewali do późnych godzin wieczornych. W 2010 r. organizacji ogólnopolskiej akcji podjęło się Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich i w kilkudziesięciu miejscach Polski popłynął gromki śpiew.

Reklama

Do tego pomysłu w tym roku dołączył się Zamość. W chłodny wieczór 11 listopada br. na terenach zielonych przy Zespole Szkół Katolickich w Zamościu zgromadzili się harcerze i harcerki z roztoczańskich drużyn ZHR, dzieci i młodzież, ludzie starsi i całe rodziny, aby wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne i wspominać ojczystą historię. Dyrektor szkół ks. Robert Strus powitał zebranych i zaprosił do zajęcia miejsc wokół ogniska. Po chwili dołączył do nas wiceprezydent miasta Tomasz Kossowski z rodziną. Rozległ się wystrzał armatni dla uczczenia 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ks. phm. Tomasz Bazan mianował strażnikiem ognia druha Krzysztofa Zabłockiego z 1. Zamojskiej Drużyny Harcerzy „Wiatr” i w ten sposób rozpoczęło się obrzędowe Ognisko Patriotyzmu. Popłynęły pieśni i piosenki legionowe, żołnierskie i patriotyczne. Myślami przenieśliśmy się w przeszłość, wspominając tych, którzy dla Niepodległej poświęcili swoją młodość, szczęście osobiste, a nierzadko także własne życie. Monika Szamik, drużynowa 4. Zamojskiej Drużyny Harcerek „Las”, opowiedziała gawędę o żołnierzach, którzy, mimo przegranej bitwy i odniesionych ran, nie stracili zapału do dalszej walki i nadziei na wolną Polskę. Drużynowy 1. ZDH „Wiatr” Szymon Banach, mówiąc o postawach dzisiejszej młodzieży wobec tego, co polskie, przypomniał, że naszym obowiązkiem jest przede wszystkim pamięć o przeszłości, poznawanie ojczystej historii i wdzięczność wobec tych, którzy ją tworzyli. Patriotyzm można przecież wyrażać dziś w prosty sposób, choćby przez szacunek dla symboli narodowych czy udział w uroczystościach patriotycznych, przez codzienną uczciwą naukę i pracę, poznawanie i kultywowanie tradycji rodzinnych i narodowych, poszanowanie przyrody, przez wzajemną życzliwość, doskonalenie własnego charakteru i rozwijanie talentów, by służyć nimi innym. Patrząc na młodych ludzi w zuchowych i harcerskich mundurach, którzy na co dzień starają się być wierni Prawu Harcerskiemu, oraz na rodziny wychowujące dzieci w myśl hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna”, utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że słowo „patriotyzm” nie jest dla nich pustym dźwiękiem, kojarzącym się tylko z przeszłością. Siedząc wokół ogniska, śpiewając pieśni, które przed laty jednoczyły Polaków w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny, czuliśmy, że łączą nas wspólne korzenie i wartości.

Dziękujemy wszystkim, którzy zorganizowali pierwsze zamojskie Ognisko Patriotyzmu i tworzyli klimat tego szczególnego wieczoru: społeczności Zespołu Szkół Katolickich w Zamościu, Radnemu Rady Miasta Zamość Rafałowi Zwolakowi, harcerkom i harcerzom z ZHR-u, Piotrowi Siewieniowi, który akompaniował nam na gitarze oraz Zamojskiej Grupie Historyczno-Rekonstrukcyjnej. Mamy nadzieję, że takie spotkania staną się tradycją naszego miasta i przyczynią się do integracji ludzi, którym leży na sercu dobro Polski i wychowanie młodzieży w duchu miłości Ojczyzny.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepodległości cud

O tym, jak bardzo nasza wolność narodowa jest związana z modlitwą i oddaniem się Panu Bogu z ks. dr. hab. Franciszkiem Głodem z Fundacji „Albertówka” w Jugowicach, profesorem Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu i Papieskiego Wydziału Teologicznego, rozmawia Tomasz Pluta

TOMASZ PLUTA: – Księże Profesorze, kiedy myślimy o historii naszej Ojczyzny, jakże często odwołujemy się do cudownych zdarzeń i zastanawiamy się czy rzeczywiście miały one miejsce, czy też mamy skłonność do nazywania czegoś niewytłumaczalnego mianem cudu?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję