Reklama

Aspekty

Jubileusz Akcji Katolickiej w Gorzowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 1 grudnia Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie świętował swoje 15-lecie. Założycielskie zebranie Akcji Katolickiej w Gorzowie odbyło się w 28 września 1998 r. W porozumieniu z ks. prał. Witoldem Andrzejewskim powołano Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, którego członkowie wywodzili się z Chrześcijańskiego Forum Społecznego. Jednym z pierwszych działań było powołanie zespołu redakcyjnego gazetki parafialnej „Rodzina”. Pomyślano także o utworzeniu zespołu doradców, którzy mogliby świadczyć bezpłatne porady dla parafian.

– Akcja Katolicka daje mi umocnienie w wierze. Ale Akcja Katolicka to także służba innym. Staram się obserwować, co dzieje się w parafii oraz na całym świecie, i analizować to w świetle nauczania Kościoła. Dzięki temu mogę świadomie angażować się w sprawy współczesnego świata. Zatem wiem, jak służyć innym. Ja osobiście trafiłam do Akcji Katolickiej dzięki Stanisławowi Samociakowi, który zaproponował mi włączenie się do Akcji. Dzięki Akcji nauczyłam się świadomie włączać w sprawy Kościoła. Bardzo wiele daje mi osobiście wszystko, czego naucza nas nasz proboszcz ks. prał. Witold Andrzejewski. Bo formacja jest bardzo ważnym elementem naszego działania – powiedziała prezes POAK Anna Cetnar.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Od początku istnienia AK w Gorzowie organizowane są spotkania dla wszystkich chętnych, z prelekcjami dotyczącymi najważniejszych zagadnień z życia religijno-społecznego. Z dużym zaangażowaniem prelekcje głosili np. poseł RP Elżbieta Rafalska oraz Augustyn Wiernicki, który wygłosił aż 17 konferencji. Równie istotnym wymiarem działalności oddziału Akcji z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny była organizacja pielgrzymek do sanktuariów maryjnych oraz wyjazd na spotkanie z Janem Pawłem II w Licheniu w 1999 r.

Członkowie Akcji także aktywnie uczestniczyli w różnych formach szkoleń i formacji: w Forum Nauki Społecznej organizowanym corocznie w Poznaniu, w kongresach Akcji Katolickiej w Poznaniu i Zielonej Górze, diecezjalnych rekolekcjach oraz w spotkaniach formacyjnych i proponowanych przez DIAK działaniach.

Podczas jubileuszowego świętowania najważniejszym elementem była uroczysta Msza św. Po niej odbyło się spotkanie w Domu Katechetycznym, podczas którego m.in.: zaprezentowano historię działalności Akcji Katolickiej przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie oraz wysłuchano referatu „Akcja Katolicka potrzebą Kościoła”. Ostatnim elementem świętowania była agapa oraz zwiedzanie Domu Biskupiego w Gorzowie.

2013-12-05 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od 25 lat daje świadectwo wiary

Niedziela zamojsko-lubaczowska 21/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Anna Niderla-Kudach

Przedstawiciele Akcji Katolickiej z pasterzem diecezji

Przedstawiciele Akcji Katolickiej z pasterzem diecezji

Akcja Katolicka w diecezji świętuje rocznicę istnienia. Obchody odbyły się w katedrze zamojskiej pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka.

Ze względu na panujące obostrzenia w uroczystości uczestniczyli nieliczni członkowie stowarzyszenia, reprezentujący parafialne oddziały: z parafii katedralnej i Świętego Krzyża z Zamościa, z parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i Najświętszego Serca Jezusa z Tomaszowa Lubelskiego, z parafii św. Jerzego z Biłgoraja, z Łaszczowa, Wielączy, Starego Dzikowa i Jarosławca. W koncelebrze uczestniczyli księża asystenci parafialni Akcji Katolickiej wraz z ks. Krzysztofem Świtą, asystentem diecezjalnym.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom przedmałżeńskim?

2025-04-08 20:50

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

stosunki przedmałżeńskie

stanowisko Kościoła

Adobe Stock

Czy Kościół i księża są wrogami seksu?

Czy Kościół i księża są wrogami seksu?

Czy Kościół i księża są wrogami seksu? Dlaczego sprzeciwia się stosunkom przedmałżeńskim? Czy seks został zaplanowany przez Boga?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Youcat – katechizm Kościoła katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję KRRiT o koncesji dla Telewizji wPolsce24 i TV Republika

2025-04-09 13:37

[ TEMATY ]

telewizja

telewizja

Adobe.Stock.pl

Skandaliczna walka z pluralizmem! Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił uchwałę KRRiT o przyznaniu koncesji Telewizji wPolsce24 oraz Telewizji Republika. Zasądził od przewodniczącego KRRiT na rzecz Polskich Wolnych Mediów w Szczecinie ponad 10 tys. zł kosztów postępowania. Wyrok nie jest prawomocny.

W tej sprawie przewodniczący KRRiT w ocenie sądu naruszył przepisy postępowania administracyjnego w stopniu, który mógł mieć wpływ na wynik sprawy. Wszystkie zarzuty podniesione w skardze okazały się zasadne — mówiła sędzia przedstawiając wyrok.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję