Reklama

Ze świata

Nelson Mandela nie żyje

Najsłynniejszy polityczny więzień świata

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były prezydent Republiki Południowej Afryki – Nelson Mandela zmarł 5 grudnia 2013 r. w wieku 95 lat. W telegramie kondolencyjnym papież Franciszek zwrócił uwagę na jego rolę w krzewieniu godności człowieka. Nelson Mandela był najsłynniejszym więźniem politycznym świata w czasach apartheidu oraz symbolem walki o wolność i sprawiedliwość. W więzieniach spędził prawie 28 lat. Więzienie opuścił w 1990 r. Na prezydenta RPA został wybrany w 1994 r. Pełnił ten urząd przez pięć lat. Oficjalnie wycofał się z życia publicznego w 2004 r., gdy miał 85 lat, pozostając wielkim autorytetem nie tylko w swej ojczyźnie. Zajmował się działalnością społeczną, organizował zbiórki pieniędzy na budowę szkół i szpitali oraz kierował fundacją do walki z AIDS o nazwie „46664”, będącą jego dawnym numerem więziennym. Został uznany za światowy symbol walki o równouprawnienie. Nelson Mandela był zafascynowany „Solidarnością” i Janem Pawłem II. W swojej działalności odwoływał się do doświadczeń Polski, która zrzuciła okowy komunizmu i w 1989 r. zaczęła budować demokrację.

Australia

Duszpasterze polonijni zatroskani o ludzi w drodze

W Ośrodku Duszpasterskim im. Jana Pawła II, prowadzonym przez księży chrystusowców w Canberze, 27 listopada br. zakończyła się 3-dniowa konferencja pastoralna dla duszpasterzy polonijnych. Organizatorem spotkania był o. Wiesław Słowik, jezuita, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii. Z wykładami przybył z Polski ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu, który przedstawił panoramę duszpasterstwa polonijnego w świecie. – Fakt, że jedna trzecia narodu polskiego żyje poza krajem, musi dynamizować Kościół w Polsce do większej troski o tych wiernych, którzy kraj opuścili i wciąż opuszczają – mówił. Trzeba, aby wyjeżdżającym towarzyszyli kapłani, którzy w łączności z lokalnymi Kościołami podejmą pracę duszpasterską wśród emigracji. Doświadczeniami w pracy z młodzieżą na Antypodach podzielił się o. Andrzej Granc, franciszkanin, wychowany na ziemi australijskiej. Odbyło się też spotkanie z przedstawicielem Katolickiego Biura Emigracyjnego w Canberze.

(W. W.)

Rosja

Podpalenia kościołów

Reklama

W ciągu ostatniego roku w Tatarstanie – republice o większości muzułmańskiej w środkowej Rosji (europejskiej) – podpalono 7 świątyń chrześcijańskich. Liczne są również zamachy i naciski wywierane na miejscowych niemuzułmanów, aby przyjmowali islam.

Dwa najnowsze zdarzenia tego rodzaju odnotowano 28 i 29 listopada 2013 r. Miejscowa prokuratura wskazuje na „nierozpoznanych jeszcze ekstremistów”. W razie udowodnienia im winy grozi im kara do 20 lat więzienia. Oficjalnie mówi się o aktach wandalizmu, celowych podpaleniach oraz o łamaniu wolności sumienia i religii. Organy śledcze domagają się jednak określania tych czynów mianem „aktów terroryzmu”.

Ludzie

Ks. Władysław Łazar

Oskarżany o zdradę państwa ks. Władysław Łazar wyjdzie z aresztu KGB – poinformowała nuncjatura apostolska na Białorusi. W opublikowanym przez portal Catholic.by komunikacie czytamy, że „kompetentne organa kraju” uznały, iż nie ma już podstaw do dalszego przetrzymywania księdza. Komunikat KGB podaje, że nadal prowadzone jest śledztwo przeciwko kapłanowi i dlatego powinien on przebywać w stałym miejscu, „mając swobodę przemieszczania się i działania według ustalonych norm”. Musi jednak codziennie meldować się na posterunku milicji. Równocześnie nuncjaturę apostolską poproszono o zabranie ks. Łazara z aresztu KGB.

Reklama

Ks. Władysław (po białorusku: Uładzisłau) Łazar ma 46 lat. Pochodzi z Mołodeczna, kształcił się w Seminarium Duchownym w Grodnie i w Polsce. Został zatrzymany kilka miesięcy temu pod zarzutem zdrady państwa. Zarzuca mu się przekazywanie pieniędzy i dóbr materialnych człowiekowi oskarżonemu o szpiegostwo na rzecz obcego państwa.

Cudzysłów

Wszystkim nam leży na sercu nasza Ukraina i jej lepszy los. A jednak, niestety, ci, którzy dziś dzierżą w swych rękach władzę, nie słyszą ludzi albo udają, że nic się nie stało.
Światosław Szewczuk – arcybiskup większy kijowsko-halicki
Kijów, 5 grudnia 2013 r.

Krótko

W brytyjskiej Izbie Gmin dyskutowano 4 grudnia br. o prześladowaniu chrześcijan. Debata trwała 3 godziny. Przypomniano, że żadna inna religia nie jest dziś tak bardzo prześladowana, jak chrześcijaństwo. W obronie chrześcijan wystąpił m.in. muzułmański parlamentarzysta Rehman Chishti.

Biskupi europejscy, którzy obradowali w dniach 2-4 grudnia br. na Malcie z inicjatywy Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), apelują o pełnię praw dla uchodźców. Ich zdaniem, podejście do zjawiska migracji w Europie naznaczone jest swego rodzaju schizofrenią, gdyż o ile Unia Europejska uznaje coraz bardziej prawa imigrantów o uregulowanym statusie, o tyle Europa jako twierdza nadal postrzega w tej mobilności ludzkiej zagadnienie czysto gospodarcze.

Kard. Sean O’Malley zapowiedział, że papież Franciszek wkrótce utworzy specjalną komisję ds. ochrony dzieci przed nadużyciami seksualnymi ze strony duchownych. Zajmie się ona także udzielaniem pomocy i wsparcia ofiarom tych nadużyć. Wiadomość została podana dziennikarzom 5 grudnia br., po zakończeniu prac Rady Kardynałów, która doradza Papieżowi w rządzeniu Kościołem i ma wypracować reformę Kurii Rzymskiej.

Komisja Europejska zastopowała przygotowywany przez Gazprom gazociąg South Stream. Rurociąg ten pozwoliłby rosyjskiemu koncernowi wstrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę i zmonopolizować Europę Środkową.

Korea Północna rozbudowuje obóz dla więźniów politycznych. Amnesty International informuje, że chodzi o obóz koncentracyjny nr 16, leżący przy granicy z Chinami. Jest on większy niż Warszawa – ma 560 km2. Przebywa w nim 20 tys. więźniów politycznych wraz z rodzinami i dziećmi. Nieliczni uciekinierzy z tego piekła opowiadają o katorżniczej pracy, głodzie, gwałtach i publicznych egzekucjach, również dzieci.

Anglicy narzekają na emigrantów. Wpuszczenie na tamtejszy rynek pracy emigrantów z Polski nazywa się dziś „monumentalnym błędem”. Coraz więcej przyjeżdża do Wielkiej Brytanii Greków, Hiszpanów i Portugalczyków, którzy, przyciśnięci kryzysem, szukają na Wyspach lepszego życia.

2013-12-10 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję