Reklama

Dziennikarstwo – misja i powołanie

Niedziela Ogólnopolska 50/2013, str. 27

Graziako/Niedziela

Jeżeli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd
Jan Paweł II, „Tryptyk rzymski”

Pracownicy redakcji „Niedzieli” mają ten komfort i przywilej, że w miejscu pracy mogą brać udział w rekolekcjach. W tym roku ćwiczenia rekolekcyjne przygotowujące do świąt Bożego Narodzenia odbyli już w pierwszych dniach Adwentu, pod przewodnictwem o. Waldemara Gonczaruka, redemptorysty. Rozważania skupiły się wokół tematu: „Dziennikarstwo – misja i powołanie”.

Ksiądz rekolekcjonista podkreślał, że praca przy tworzeniu katolickiego pisma jest powołaniem, służbą Słowu i człowiekowi, i wiąże się z odpowiedzialnością. Dla zobrazowania, jaką moc ma słowo dziennikarskie, gdy jest manipulowane, o. Gonczaruk posłużył się metodą wizualizacji: na jednym z pracowników koleżanki i koledzy z redakcji przyklejali wycinki prasowe na określony temat. Okazało się, że bardzo szybko można zakryć prawdę, do tego stopnia, że człowiek traci horyzont, a nawet możliwość poruszania się. Znacznie trudniej jest naprawić krzywdę wyrządzoną słowem. – Dziennikarz powinien dostrzegać prawdę i przekazywać ją w taki sposób, by nikogo nie skrzywdzić – konkludował rekolekcjonista.

Reklama

Aby praca była owocna – mówił o. Waldemar – dziennikarz sumienia, redaktor musi być przy źródle, musi być zakorzeniony w Kościele, w sakramentach. – Pracownik redakcji na każdym szczeblu funkcjonowania firmy to człowiek sumienia. Jeśli jest grzech, to nie trzeba biegać do newsroomów czy stacji telewizyjnych, ale należy iść do konfesjonału – podkreślił rekolekcjonista.

Prawda rodzi się w Eucharystii, przy stole Słowa i Chleba – mówił podczas jednej z konferencji. Pracownicy „Niedzieli” nie tylko podczas rekolekcji, ale każdego dnia mogą uczestniczyć w porannej Mszy św. w redakcyjnej kaplicy. Rekolekcjonista wskazał, gdzie jest źródło naszej mocy, siły, jedności – to Eucharystia, obecność Emmanuela – Boga z nami – sprawiającego, że w trosce o powstawanie kolejnych numerów tygodnika nie jesteśmy sami na żadnym etapie pracy. Szczególne znaczenie ma fakt bliskości Maryi, bo redakcja mieści się u stóp Jasnej Góry. Za bł. Janem Pawłem II o. Gonczaruk podkreślił, że „dziennikarz, żeby dojść do źródła, czasem musi iść pod prąd”. Przez trzy dni ćwiczeń duchowych ich uczestnicy mogli pogłębić swoją refleksję na temat pracy, która jest służbą człowiekowi, a przez to służbą Bogu, a także zostali zachęceni do „kreatywności w dobrem”, jak to ujął rekolekcjonista.

Czas adwentowych rekolekcji posłużył do tego, aby na nowo przemyśleć różne kwestie, uporządkować swoje wnętrza – przez modlitwę i spowiedź – i radośnie przygotować się na przyjście Pana, którego jako ludzie wierzący z utęsknieniem oczekujemy.

Rekolekcje adwentowe, podobnie jak wielkopostne, dla pracowników redakcji odbywają się już od wielu lat z inicjatywy ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego „Niedzieli”.

2013-12-10 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję