Reklama

Medytacje nad Ewangelią

Czytać i słuchać – dwa nierozłączne aspekty modlitwy.

„Nieznajomość Pisma Świętego – pisze św. Hieronim – jest nieznajomością Chrystusa”. A św. Ambroży dodaje: „Gdy modlimy się, mówimy do Niego, a gdy czytamy Boże słowa, słuchamy tego, co On nam mówi”.

Reklama

„Medytacje nad Ewangelią niedziel i świąt. Rok A, B, C. Przewodnik do dialogu ze słowem Boga” – to wspaniała propozycja dla wszystkich, którzy chcą nawiązać dialog z Bogiem i wprowadzać Ewangelię we własne życie. Książka autorstwa kard. Tomáša Špidlika jest zbiorem rozważań wprowadzających w medytacje nad Ewangeliami niedziel i świąt trzech lat liturgicznych.

Korzenie medytacji sięgają najstarszej tradycji Kościoła, pism Ojców pierwszych wieków i jednocześnie dotykają najróżniejszych sytuacji ludzkiego życia. Dostarczają przemyśleń, które wspomagają powrót do słów świętych, rozważanie, smakowanie ich i odkrywanie za każdym razem nowego ich znaczenia. Uczą, jak rozmawiać z Bogiem, myśleć o Nim i o Jego objawieniu oraz jak przekładać słowa i mądrość Boga na realia codziennego życia.

Książka powinna towarzyszyć każdemu w każdą niedzielę i święto roku. Poszczególne medytacje można – według uznania – przeczytać przed Mszą św. lub bezpośrednio po niej, aby lepiej zrozumieć przesłanie z niej płynące, albo w ramach modlitwy. Modlitwa taka będzie uczyła, jak realizować orędzie ewangeliczne w codziennym życiu chrześcijańskim, nie tylko w zakresie osobistej pobożności i spraw indywidualnych, ale rozciągając się na wszystkie dziedziny życia, do których Bóg nas posyła.

Taka lektura nie męczy, potrzeba wyłącznie odrobiny wytrwałości i stanowczości, aby sięgać po tę książkę regularnie. Zysk duchowy, jaki dzięki lekturze medytacji można będzie osiągnąć, z pewnością zrekompensuje wszelkie niedogodności.

Kard. Tomáš Špidlik, „Medytacje nad Ewangelią niedziel i świąt. Rok A, B, C. Przewodnik do dialogu ze słowem Boga”, Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”, ul. Grodzka 54, 31-044 Kraków, tel. (12) 428-32-40, www.bratnizew.pl.

2013-12-10 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję