Reklama

Kryzys jako szansa

Jak pomóc uzależnionym w zachowaniu abstynencji? Jak rozpoznawać nawroty u osób uzależnionych? Czy kryzys może być szansą dla osób uzależnionych? Tym zagadnieniom poświęcone zostało dwudniowe Sympozjum Duszpasterzy Katolickich Ośrodków i Wspólnot Pomagających Ludziom Uzależnionym, które odbywało się na Jasnej Górze w połowie listopada. Jak zapowiedział przewodniczący spotkania – bp Antoni Długosz, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa młodzieży nieprzystosowanej społecznie, tegoroczne 21. sympozjum jest już ostatnim, gdyż wobec różnorodności sposobów kształcenia i kontaktowania się osób pracujących z uzależnionymi ta formuła spotkań już się wyczerpała. Nie oznacza to jednak zaprzepaszczenia dorobku jasnogórskich spotkań. – Będziemy nadal przychodzili sobie z pomocą – mówił bp Długosz.

Reklama

Sympozjum zgromadziło kilkadziesiąt osób z całej Polski związanych pomocą osobom uzależnionym: kapłanów, osoby świeckie, wolontariuszy i rodziny. Referaty poświęcone były zagadnieniu kryzysów przeżywanych przez osoby uzależnione („Kryzys duchowy” – ks. Bernard Kozłowski; „Kryzys życiowy jako szansa i zagrożenie” – ks. Bogusław Szpakowski SAC; „Nawroty u ludzi uzależnionych” – ks. Marcin Marsollek). W programie spotkania znalazły się również wspólna modlitwa, dyskusja i warsztaty. W Kaplicy Matki Bożej bp Antoni Długosz odprawił Mszę św. dla uczestników sympozjum. Tradycją tych Mszy św. jest dialogowana homilia, w czasie której uczestnicy dzielą się świadectwem życia. W piątkowy wieczór od Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej popłynęły wzruszające słowa: – Uzależnienia są piekłem na ziemi dla uzależnionych i ich rodzin – mówił bp Długosz. Ks. Andrzej Szpak SDB, legendarny duszpasterz ludzi uzależnionych, wspominał siostrę śp. bp. Adama Śmigielskiego, u której w domu w Przemyślu odbywały się spotkania ludzi różnych dróg: – Hipisi przychodzili brudni, zaniedbani, wychudzeni, a ona dzieliła się tym, co miała, i traktowała ich jak swoje dzieci. Wspomniane zostały słowa kierowane do współpracowników przez znanego psychiatrę z Krakowa dr. Antoniego Kępińskiego: „Niech wam się nigdy nie znudzi człowiek”.

Uczestnicy spotkania prowadzili w tym dniu również Apel Jasnogórski, który dzięki Radiu Maryja dotarł do środowisk polonijnych na całym świecie. Duszpasterze i terapeuci służący ludziom uzależnionym prosili Matkę Bożą o pomoc, by w każdym człowieku ujrzeli oblicze Jej Syna Jezusa Chrystusa.

2013-12-10 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Porszewice: Nauka śpiewu na chwałę Pana

2021-09-21 09:42

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Ponad 70 osób przez trzy dni uczyło się poprawnego śpiewania utworów liturgicznych. W tym roku warsztaty prowadzili: Urszula Rogala, Piotr Pałka, Paweł Bębenek i Rafał Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję