Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

U Matki Słowa w Hermanicach

W Ustroniu-Hermanicach świętowano 1 grudnia 30-lecie erygowania parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Z tej okazji prowadzoną przez dominikanów wspólnotę odwiedził biskup Tadeusz Rakoczy

Głównym punktem jubileuszu 30-lecia erygowania parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustroniu-Hermanicach była Msza św., która wokół eucharystycznego stołu zgromadziła związanych z Hermanicami zakonników, na czele z Ojcem Prowincjałem. Okolicznościowej Liturgii przewodniczył biskup Tadeusz Rakoczy.

– Dzisiaj dziękujecie Bogu za pośrednictwem Matki Bożej Królowej Polski za każde dobro i z ufnością polecacie Maryi całą waszą przyszłość i przyszłość pokoleń, które odziedziczą waszą wiarę, nadzieję i miłość, i całe wasze bogate dziedzictwo religijne, kulturowe i społeczne – mówił w kazaniu biskup Tadeusz Rakoczy. Odnosząc się do Adwentu, który wtedy się właśnie zaczął, Biskup zauważył, że Chrystus radykalnie wkroczył w dzieje człowieka, aby go zbawić, to znaczy wyzwolić z obszarów zła i śmierci, a wprowadzić w nową rzeczywistość dobra, miłości i pełni życia.

Reklama

– Będąc obecny, Chrystus przychodzi również do nas, przychodzi do kolejnych pokoleń, które po sobie następują. A dokonuje się to przez otwarcie się człowieka na wiarę, na prawdę i na dobro – powiedział biskup Tadeusz Rakoczy. Podkreślił, że świat, technologia, idą do przodu i niestety w całym tym współczesnym zgiełku człowiek coraz częściej zapomina o Bogu. Nie stawia Go na pierwszym miejscu, a przywołuje jedynie wtedy, kiedy coś mu się nie udaje, gdy spotka go tragedia. Biskup nawoływał do tego, aby nie dać się wpędzić w wir tego świata, by robienie kariery, pośpiech, sprawy materialne nie przyćmiły nam prawdziwych wartości w życiu, abyśmy nie zapominali o tym, co ważne, a przede wszystkim nie zapominali o Panu Bogu.

Za skierowane do wiernych słowo i za obecność podziękował biskupowi Tadeuszowi Rakoczemu proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ustroniu-Hermanicach, o. Jacek Skupień. – Wyrażam Księdzu Biskupowi moją wdzięczność za opiekę duchową i za pasterską troskę przez te wszystkie lata posługiwania – powiedział dominikanin. Po tych słowach biskup Tadeusz Rakoczy został obdarowany pamiątkowym ryngrafem z wizerunkiem Matki Bożej Hermanickiej. Na zakończenie Eucharystii krótko przemówił burmistrz miasta Ustroń, Ireneusz Szarzec. Dołączył się on do podziękowań i życzył kolejnych lat owocnej pracy.

Początki posługi duszpasterskiej w Ustroniu-Hermanicach sięgają roku 1976, kiedy to utworzono nowy punkt katechetyczny. Po sześciu latach od jego powstania, od władz administracyjnych uzyskano zgodę na budowę kościoła. Początkowo za sprawy inwestycji odpowiedzialna była parafia pw. św. Klemensa w Ustroniu i związani z nią kapłani: ks. proboszcz Leopold Zielasko i wikary, ks. Alfred Chomik. Plac wyznaczony pod wzniesienie świątyni poświęcił 20 marca 1983 r. biskup katowicki Jacek Bednorz. Pięć dni później, w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, rozpoczęto pierwsze prace ziemne. Na początek postawiono prowizoryczną kaplicę i salkę katechetyczną. Dwa miesiące później na terenie budowy odprawiono pierwszą Mszę św. Erygowanie parafii nastąpiło jeszcze tego samego roku, 25 grudnia. Stosowny dokument wydał biskup katowicki Herbert Bednorz. Pierwszym proboszczem nowo powstałej wspólnoty został ks. Alfred Chomik.

Reklama

W roku 1987 parafia została przekazana pod opiekę dominikanów. Pierwszym zakonnikiem, który zaczął pełnić tu obowiązki proboszcza, był o. Bogumił Jasiński. Za jego kadencji powstała w parafii kaplica Matki Bożej. To do niej uroczyście wprowadzono XVIII-wieczny obraz Matki Bożej „Słowa Bożego”.

W 1996 r. rozpoczęto budowę kościoła, czego potwierdzeniem było uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego przez biskupa Tadeusza Rakoczego. Pierwszą Mszę św. w nowo powstałej świątyni odprawiono podczas uroczystości odpustowych 3 maja 2001 r. Tego samego roku, 24 listopada, ordynariusz diecezji, biskup Tadeusz Rakoczy dokonał intronizacji Chrystusa Króla w parafii oraz poświęcenia nowego obiektu.

Dominikanie od początku swojej obecności w Hermanicach zajęli się duszpasterstwem parafialnym. Do tego dochodziły także inne inicjatywy duszpasterskie, jak na przykład duszpasterstwo młodzieżowe. Od 1988 r. Hermanice stały się także miejscem spotkań duszpasterstw akademickich, organizowanych przez o. Jana Górę, duszpasterza akademickiego z Poznania. Dzięki tym zlotom Hermanice stały się znanym w Polsce miejscem rekolekcyjnym. To właśnie tutaj w 1991 r. powstał hymn „Abba, Ojcze”, który następnie był śpiewany podczas Światowych Dni Młodzieży z Ojcem Świętym Janem Pawłem II na Jasnej Górze.

Ważnym wydarzeniem w dziejach Hermanic, jak i parafii oraz całego Ustronia było udzielenie przez Jana Pawła II, który przelatywał nad miejscowością helikopterem, błogosławieństwa zebranej na Łące Hermanickiej młodzieży akademickiej. Wtedy także zrzucono różańce papieskie; jeden z nich obecnie znajduje się w kaplicy Matki Bożej w hermanickim kościele.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skoczów zatańczył dla Papieża

Kolejne urodziny Jana Pawła II były niecodziennie obchodzone w różnych parafiach całej Polski, a to za sprawą inicjatywy zaproponowanej już po raz drugi przez wodzirejów Lednicy: Kazimierza Hojnę, Józefa Hojnę i Pawła Dobrowolskiego. Akcja pod hasłem „Cała Polska tańczy 18 maja 2013 r. dla Papieża” polegała na tym, by w różnych miejscach Polski, najlepiej 18 maja zatańczyć dla Ojca Świętego, przyłączając się tym samym do współorganizacji urodzin Papieża. - Niezwykłą atmosferę spotkań lednickich od dawna tworzą: taniec, śpiew, młodzież oraz nasz ukochany Jan Paweł II. To właśnie radość i entuzjazm naszych spotkań jest ich znakiem firmowym - podkreślają wodzireje. Tegoroczny taniec był również podziękowaniem dla wszystkich ojców.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję