Reklama

Niedziela Podlaska

15-lecie Akcji Katolickiej

W niedzielę 24 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – święto patronalne Akcji Katolickiej, oddział AK przy parafii konkatedralnej (pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny) w Sokołowie Podlaskim świętował swoje 15-lecie

Mszę św. dziękczynną z tej okazji celebrowali ks. inf. Jan Sobechowicz, ks. prał. Andrzej Krupa i ks. dr Paweł Grzeszek. Obecny był również ks. Grzegorz Wierzbicki, asystent parafialny Akcji Katolickiej. Na Eucharystię przybyli prezes DIAK Lucyna Woźnica i poczet sztandarowy DIAK, przedstawiciele POAK przy parafii pw. św. Jana Bosko i inni zaproszeni goście.

Reklama

Homilię wygłosił ks. dr Paweł Grzeszek. Przypomniał on przedwojenną działalność Akcji Katolickiej w sokołowskiej parafii i księży wspierających wiernych w tej formie aktywności – ks. Retkę, ks. Mazurkiewicza i ks. Joszta. Papież Pius XI ostatecznie określił zadania i cele Akcji w 1928 r., ale w Sokołowie Podlaskim już w 1927 r. powołano tzw. Ligę Katolicką. Należały do niej 232 osoby, które w różny sposób pogłębiały swoją wiarę: organizowano odczyty, kursy, przygotowywano przedstawienia. Prowadzono też działalność społeczną skierowaną do najuboższych. W 1937 r., kiedy proboszczem był ks. Stanisław Joszt, pierwszy sztandar Akcji Katolickiej poświecił biskup siedlecki Henryk Przeździecki. II wojna światowa brutalnie przerwała działalność tego stowarzyszenia. Po jej zakończeniu, czyli w Polsce Ludowej, działalność Akcji Katolickiej była zakazana. Stowarzyszenie reaktywowało się po przemianach 1989 r., w III Rzeczpospolitej, jako odpowiedź na wezwanie Ojca Świętego bł. Jana Pawła II skierowane do biskupów polskich w czasie wizyty „ad limina” w Rzymie w 1993 r. – Dzieło Akcji Katolickiej to przestrzeń, gdzie Jezus chce być Królem i Wodzem, a ludzie starają się być coraz doskonalszymi. Jezus obdarowuje nas dobrami nadprzyrodzonymi. Stał się zwycięzcą, bo do końca nas umiłował. Dziś rozciąga się na naszą teraźniejszość, na nasze życie. Niech to ziemskie dziś będzie naszym dziękczynieniem za 15 lat Akcji Katolickiej w naszej parafii – zaapelował kaznodzieja.

W trakcie Mszy św. Krzysztof Rybak, prezes POAK, podziękował za wsparcie księżom z parafii, za współpracę Oddziałowi Akcji Katolickiej przy parafii pw. św. Jana Bosko, organizacjom parafialnym, firmom, które w różny sposób pomagały realizować podejmowane przedsięwzięcia. Następnie prezes Lucyna Woźnica, ks. Grzegorz Wierzbicki i prezes Krzysztof Rybak wręczyli dyplomy przyznane przez DIAK zasłużonym członkiniom POAK – Jadwidze Pieniak, Grażynie Grabarek, Bożenie Brzozowskiej i Elżbiecie Lipka.

Po Eucharystii, w trakcie krótkiego spotkania członków POAK i zaproszonych gości, był czas na podzielenie się doświadczeniami i nakreślenie dalszych planów. Ks. inf. Jan Sobechowicz życzył zadowolenia z aktywności w ramach AK i sił w obecnej trudnej sytuacji, kiedy tak ważne jest dawanie świadectwa swojej wiary. Życzył, aby członkowie Akcji Katolickiej czuli się Kościele Chrystusowym jak najlepiej i odczuwali Bożą pomoc.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja i pasja

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

bp Antoni Długosz

Rycerze Kolumba

akcja

rycerze

Beata Pieczykura/Niedziela

„Akcja Katolicka jest tam, gdzie jest pasja! Projekt życia, jaki obieramy w AK, musi być konkretny, musi być przejrzysty. Muszę wierzyć, że mogę zrobić coś konkretnego, coś prawdziwego. Trzeba więcej Akcji Katolickiej. Trzeba wyostrzyć wzrok i widzieć znaki. Akcja Katolicka to pasja dla Chrystusa i dla ludzi”.

Te słowa papieża Franciszka jako zadanie przypomniał ks. Radosław Rychlik, asystent diecezjalny Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej podczas spotkania opłatkowego zorganizowanego przez Zarząd DIAK, które odbyło się 22 stycznia w gościnnej parafii pw. św. Wojciecha w Częstochowie. Z tej okazji Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Długosz. Podkreślił w niej, że misją AK jest przemiana każdej parafii.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Lubojnie

2021-09-21 09:26

[ TEMATY ]

koncert organowy

Karol Porwich /Niedziela

Koncert organowy odbywa się z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w kościele parafialnym. W tym roku jest on także połączony z rocznicą konsekracji świątyni.

Podczas koncertu zaprezentują się artyści: Tomasz Sokołowski, organista, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz tenor Paweł Żurawski. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Stanisław Moniuszko, Felix Mendelsohn-Bartholdy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję