Reklama

Niedziela Kielecka

Będzie sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodzin

W Kielcach – w największej parafii w mieście i w diecezji – pw. św. Józefa Robotnika, powstanie wkrótce sanktuarium diecezjalne – św. Józefa Opiekuna Rodzin. Uroczystość ogłoszenia sanktuarium odbędzie się 29 grudnia o godz. 12.30. Mszę św. odprawi wówczas biskup kielecki Kazimierz Ryczan w asyście biskupów pomocniczych.

– Chciałabym, aby nasze sanktuarium było dobrym miejscem dla wszystkich rodzin z diecezji kieleckiej. Pracujemy nad programem, który byłby do nich skierowany – zapowiada proboszcz parafii ks. prał. Jan Iłczyk. Sygnalizuje także, na razie w fazie projektu, comiesięczne nabożeństwa dla rodzin, spotkania duszpasterskie i konferencje. Z drugiej strony – jak podkreśla – współczesna rodzina, „poraniona i zagubiona”, potrzebuje duchowej pomocy oraz wspólnoty innych rodzin. Będzie to zatem konkretna propozycja duszpasterska w odpowiedzi na nauczanie papieża Franciszka i bp. Kazimierza Ryczana, którzy często apelują o troskę wobec rodziny i wskazują na konkretne jej zagrożenia.

Reklama

W parafii nowenna do św. Józefa jest odprawiana w każdy wtorek, od 1959 r. w sposób stały. Czciciele św. Józefa spotykają się na nabożeństwie do św. Józefa z modlitwą o uzdrowienie w każdy ostatni wtorek miesiąca. – Przyjeżdżają ludzie z Jędrzejowa, Opoczna, Skarżyska-Kamiennej i dalszych stron Polski – wyjaśnia Proboszcz. Jego zdaniem, współczesne rodziny w Kielcach i diecezji są coraz słabsze: przeżywają kryzys wiary i wzajemnych relacji, mają nieuporządkowane życie sakramentalne, są rozbite, np. przez wyjazdy do pracy poza granice kraju. Potrzebują dobrego, duchowego miejsca dla siebie.

Parafia św. Józefa Robotnika w Kielcach liczy ponad 20 tys. mieszkańców. Jest największą w mieście. W jej skład wchodzą osiedla Szydłówek, Uroczysko, Bocianek oraz Związkowiec. Była erygowana w 1958 r. przez bp. Czesława Kaczmarka, wydzielona z parafii katedralnej i św. Wojciecha. Władze nie wydały zezwolenia na budowę kościoła, dlatego w 1958 r. staraniem ks. Tadeusza Cabańskiego wzniesiono tymczasową kaplicę, poświęconą 21 września 1958 r. Tabernakulum i figurę św. Józefa Robotnika wykonała Zofia Wolska. Zezwolenie na budowę kościoła parafia otrzymała w 1973 r. Budowniczym kościoła był ks. proboszcz Jan Kudelski.

Dwukondygnacyjną świątynię reprezentującą współczesną architekturę sakralną zaprojektowali: Władysław Pieńkowski, Marian Szymanowski i Kinga Pieńkowska-Osińska. W 1983 r. zaczęto odprawiać Msze święte w tzw. górnym kościele. Po ponad dwudziestu latach budowy kościół konsekrował 19 listopada 1995 r. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.

Przy wejściu głównym do kościoła umieszczono na kolumnie figurę św. Józefa z Dzieciątkiem (rzeźba Jerzego Sikorskiego). Autorem koncepcji nowego wystroju jest artysta rzeźbiarz prof. Wincenty Kućma. Ołtarz z marmuru kararyjskiego wykonał Jerzy Sikorski. W nawie umieszczono ołtarze Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz św. Józefa. W tym ostatnim, odnowionym trzy lata temu, znajduje się kopia cudownego obrazu św. Józefa z Kalisza wykonana przez art. plastyka Krzysztofa Jackowskiego. To właśnie przy tym ołtarzu skupi się duszpasterstwo rodzin i wizerunek obrazu z tego ołtarza znajduje się na zaproszeniach na uroczystość.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Perła w Haczowie

Jadąc w Bieszczady, nie powinniśmy minąć obojętnie Haczowa, malowniczej miejscowości leżącej niedaleko Krosna nad Wisłokiem. Z wielu powodów, ale najważniejszym z nich jest tutejsze sanktuarium Matki Bożej Bolesnej

Jadąc malowniczą drogą z Rzeszowa do Krosna przez Domaradz, warto z Jabłonicy Polskiej udać się do Haczowa. Po kilku kilometrach znajdziemy się w innym świecie. Zobaczymy tam, wchodzącą w skład sanktuarium w Haczowie, niezwykłą budowlę: kościół pw. Wniebowzięcia Matki Bożej i św. Michała Archanioła, umieszczony przed dziesięcioma laty na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Jest co podziwiać: to najstarszy i największy na świecie drewniany kościół w stylu gotyckim. Zrębowy, wybudowany bez użycia gwoździ. Nic dziwnego, że sanktuarium nawiedzają co roku rzesze pielgrzymów i turystów nie tylko z Polski.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Porszewice: Nauka śpiewu na chwałę Pana

2021-09-21 09:42

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Ponad 70 osób przez trzy dni uczyło się poprawnego śpiewania utworów liturgicznych. W tym roku warsztaty prowadzili: Urszula Rogala, Piotr Pałka, Paweł Bębenek i Rafał Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję