Reklama

Niedziela Kielecka

Album na 850 lat Bożogrobców w Miechowie

Obecność Kanoników Stróżów Świętego Grobu Bożego w Miechowie, zwanych często miechowitami, liczona na 850 lat, skutkowała jesiennymi obchodami jubileuszowymi, ale i piękną, dopracowaną merytorycznie i edytorsko publikacją albumową pt. „Z Ziemi Świętej do Polski. Dzieje Zakonu Bożogrobców” autorstwa dr. Mariana Małeckiego.

– Jestem prawnikiem (pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego – przyp. red.), ale od dawna pasjonuję się historią zakonów w Ziemi Świętej – mówił „Niedzieli” w Miechowie autor albumu. Te zainteresowania i wiedza, ujęte w album, a zredagowane pod kierunkiem Grzegorza Słącza i opatrzone pięknymi fotografiami Pawła Mazura skutkowały publikacją, która dokumentuje bogactwo tradycji bożogrobców. Integralną część albumu stanowi także wersja w języku angielskim autorstwa Piotra Krasnowolskiego.

Reklama

Album składa się z pięciu rozdziałów. Dwa pierwsze dotyczą historii i tradycji ukształtowanej na Ziemi Chrystusa, począwszy od pierwszych gmin chrześcijańskich, których kapłani zapoczątkowali obowiązek strzeżenia miejsc i pamiątek po Zbawicielu (szczególnie pustego Grobu Chrystusa) i charakterystykę wypraw krzyżowych oraz wielkich ich postaci aż do powstania zakonu świadków tajemnicy Zmartwychwstania. Kolejne rozdziały to już historia związana z Miechowem.

Publikacja przybliża genezę zakonu, jego hierarchię i symbolikę, a także wyjątkowe w tamtych czasach uczestnictwo kobiet (wg kronikarza Michała Syryjczyka, pierwsze kanoniczki miały się pojawić już po roku 1099). Charakteryzuje „teatr zmagań” w Ziemi Świętej, a potem przeniesienie go do Europy.

„Czynnikiem spajającym zakon zawsze była jego organizacja, prawo do Bazyliki Grobu Świętego – jednego z największych ośrodków kultu chrześcijańskiego na świecie, duchowość kanoniczna, kult Zmartwychwstania, pasyjne nabożeństwa i kult Męki Pańskiej, autonomia zakonna, ukierunkowanie na Ziemię Świętą” – czytamy w publikacji. Szczególnego znaczenia nabrała wówczas specyficzna liturgia pielęgnowana przez kanoników, skoncentrowana na wybranych epizodach z życia Chrystusa: czczenia tajemnicy Słowa narodzonego w Betlejem, ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej, kult Niedzieli Palmowej i Męki Pańskiej (stąd już tylko krok do popularyzacji budowy grobów Jezusa w kościołach, który tak powszechne przyjął się w Polsce). Wertując stronice publikacji, docieramy do czasów reaktywowania patriarchatu w Jerozolimie (1847), co skutkowało odnowieniem zakonu rycerskiego. Z czasem, szczególnie od początków XX wieku, stał się on oczkiem w głowie kolejnych papieży. Obecnie zakon bożogrobców jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, a zakres jego działania jest imponujący – funkcjonuje w blisko 40 krajach świata i wciąż się rozwija.

Reklama

Na tym tle bardziej zrozumiała staje się fascynująca historia fundacji miechowskiej, założonej przez małopolskiego możnowładcę Jaksę Gryfitę. Pierwszy kościółek, zaledwie jeden kanonik i kilku konwersów, pierwsza konsekracja i fundacje, aż po rozkwit konwentu miechowskiego. „Zdaniem niektórych uczonych Jaksa przywiózł ze sobą relikwiarz kasetonowy, zawierający pojemniki z ziemią z różnych miejsc świętych – i to nie tylko związanych z bazyliką Grobu Świętego. Ziemia ta miała zostać wysypana w miejscu dzisiejszej miechowskiej kaplicy Bożego Grobu” – czytamy w innym miejscu publikacji.

Jej walorem są, obok analiz historycznych, także fragmenty istotnych dla historii zakonu dokumentów, np. tekst najstarszego dokumentu dotyczącego miechowitów, wystawiony przez patriarchę Monacha w 1198 r. Album przypomina Miechów w okresie średniowiecznym, sanktuarium z unikatową kaplicą Grobu Bożego, a także kształtowanie się religijności wewnątrzzakonnej i charakterystycznych rytów bożogrobców. Ukazuje Miechów i zakon na tle burzliwej historii Polski, czasy jego kasacji i restauracji. Wyszczególnione zostały także najważniejsze inicjatywy odnowionego, dynamicznie rozwijającego się zakonu oraz kolejne inwestytury.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Apostołowie Bożego Miłosierdzia”

[ TEMATY ]

książka

ŚDM w Krakowie

Stanisław Widomski

„Niektóre ośrodki chcą zapomnieć o św. Faustynie i św. Janie Pawle, dlatego ta publikacja jest potrzebna!”.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję