Reklama

Niedziela Lubelska

Zdobyć świat dla Chrystusa

– Wspólnie zdobywajcie świat dla Chrystusa, niech wasze apostolstwo przynosi dobre owoce – to przesłanie abp. Stanisława Budzika, z jakim zwrócił się do członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej z racji ich patronalnego święta

Doroczne uroczystości patronalne stowarzyszeń sięgających korzeniami czasów II Rzeczypospolitej, a odrodzonych po 1989 r., odbyły się w Lublinie 23 listopada. Towarzyszyło im hasło: „Dopóki wierzysz – jesteś”. Po raz pierwszy święto przybrało nieco odmienną formę niż w latach ubiegłych; zostało podzielone na sobotnie wspólne świętowanie w Lublinie oraz na niedzielne obchody w parafiach.

Msza św. w archikatedrze została poprzedzona spotkaniami, podczas których członkowie KSM i AK na nowo odkrywali swoje powołanie do wzrastania w świętości i dawania świadectwa życia wiarą. Szczególną okazją do radości było wstąpienie w szeregi młodzieżowego stowarzyszenia, opartego na wartościach chrześcijańskich i patriotycznych, ponad 100 nowych członków. Ich ślubowanie, złożone w obecności Księdza Arcybiskupa, stało się osobistym wyznaniem wiary i źródłem nowej nadziei dla Kościoła w Lublinie. – Widzę w was chęć formacji dobrego chrześcijanina. Przyrzeczenie jest przypieczętowaniem obranej drogi. Dajecie bardzo mocne świadectwo, że chcecie we wspólnocie rozwijać się. Zanieście swój zapał i radość do parafialnych oddziałów, które tworzycie, i zarażajcie nią innych – mówił ks. Michał Niedziałek, asystent KSM. W spotkaniu uczestniczyło kilkuset przedstawicieli 55 parafialnych oddziałów stowarzyszenia.

Reklama

Małgorzata Stacharska, prezes Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej, podkreślała, że patronalne święto zbiegło się z zakończeniem Roku Wiary. – Kościół złożył w naszych dłoniach piękne dary: Pismo Święte, dokumenty Soboru Watykańskiego II oraz Katechizm Kościoła Katolickiego. Uczestnicząc w rekolekcjach, spotkaniach formacyjnych i podejmowanych przez nas działaniach staraliśmy się naszą wiarę pogłębiać, żyć nią i o niej świadczyć. Dziś z jeszcze większą gorliwością chcemy podporządkować nasze życie wymaganiom wiary – zapewniała. Zwracając się do abp. Stanisława Budzika, prosiła: – Mając świadomość, ile wysiłku wymaga zadanie nieustannego rozwijania wiary, trwania na modlitwie i dawania świadectwa o Chrystusie, proszę o błogosławieństwo dla naszych stowarzyszeń, by umocniło nas na czekające zadania i pozwoliło żyć najważniejszymi wartościami, które są w sercach i na sztandarach: Bóg – Honor – Ojczyzna.

Odwołując się do fundamentalnych wartości obu stowarzyszeń, które osobisty rozwój członków, jak i wspólnotową działalność opierają na realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego, abp Stanisław Budzik zachęcał do gorliwego włączenia się w dzieło nowej ewangelizacji. – Dla nowej ewangelizacji potrzeba nowego impulsu miłości. Świat, w którym żyjemy, cierpi na brak miłości. Na naszych oczach zwalczają się ludzie, którzy powinni się kochać i razem pracować dla dobra ojczyzny, Kościoła i lokalnej społeczności – mówił. – Cennym lekiem w walce z nienawiścią jest miłość. Chrystus zwyciężył świat przez miłość; pierwsi chrześcijanie pociągali w swoje szeregi pogan również przez miłość – podkreślał Pasterz, apelując o świadectwo wiary i miłości szczególnie wśród członków KSM i AK. Przywołując nauczanie bł. Jana Pawła II, abp Budzik zwrócił uwagę, że w Kościele wybiła godzina laikatu. – Ojciec Święty podkreślał, że niezastąpionym środkiem formacji świeckich są ruchy i stowarzyszenia. Do nich należy Akcja Katolicka, która zrodziła wiele wspaniałych owoców. Przedwojenna działalność akcji, niezłomna aż po męczeństwo wiara i odwaga jej prezesa bł. Stanisława Starowieyskiego, są zaczynem wzrostu dla współczesnych członków stowarzyszenia, którzy w 64 oddziałach parafialnych podejmują szeroką działalność formacyjną, edukacyjną, patriotyczną i charytatywną – mówił Metropolita.

Zwracając się do członków AK i KSM, Pasterz apelował: – Bądźcie solą ziemi i światłem świata w miejscach waszego codziennego życia, nauki i pracy. Bądźcie zaczynem królestwa Bożego, które rośnie w sercach. Wciąż odnawiajcie siebie i swoje środowiska, by cały świat mógł żyć w oparciu o miłość Chrystusa. Macie obowiązek i prawo nieść Ewangelię współczesnemu człowiekowi. Waszym zadaniem jest zapalać na nowo do wiary tych, którzy się od Boga oddalają. W waszych sercach, rodzinach i na całym świecie budujcie przestrzeń dla królestwa Bożego. Wiarą i miłością zapalajcie świat dla Chrystusa. Tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się wkroczyć na drogę formacji w stowarzyszeniach, Ksiądz Arcybiskup zachęcał: – Czekamy na kolejnych zaangażowanych katolików, młodych i starszych, którzy pragną służyć Bogu, Kościołowi i ojczyźnie, a swoim codziennym życiem budować cywilizację miłości i utwierdzać Chrystusowe królestwo prawdy, miłości, sprawiedliwości i pokoju.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Władze nie mogą osądzać nauczania Kościoła - Akcja Katolicka i KSM apelują ws. abp. Michalika

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

KSM

abp Józef Michalik

akcja

Jarosław Futoma

"Obecność Księdza Arcybiskupa w sądzie oznaczałaby, iż godzimy się na to, by władza państwowa badała legalność głoszenia nauczania Kościoła. Jako polscy katolicy powinniśmy stanowczo zaprotestować" - piszą sygnatariusze apelu, skierowanego do abp. Józefa Michalika. Dziewiątego kwietniu w przemyskim sądzie ma odbyć się kolejna rozprawa z powództwa feministki Magdaleny Marenin, która żąda przeprosin od metropolity przemyskiego za słowa, wypowiedziane w październiku 2013 r. we wrocławskiej katedrze.

Publikujemy treść apelu:

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Wspólna droga - wkrótce inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-21 11:25

Archidiecezja Lubelska

Przed nami uroczysta inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

W najbliższą sobotę, 25 września, w archikatedrze zostanie oficjalnie otwarty III Synod Archidiecezji Lubelskiej, który pod hasłem „Kościół - dom i szkoła komunii” został zwołany przez abp. Stanisława Budzika 25 marca 2019 r. Pandemia znacznie przesunęła w czasie zaplanowaną inaugurację, ale nie przerwała intensywnych prac przygotowawczych. Kilkaset osób z komisji synodalnych oraz kilka tysięcy członków parafialnych zespołów synodalnych: biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy podjęli modlitwę i refleksję nad kondycją Kościoła w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję