Reklama

Niedziela Legnicka

Święto górnicze w Lubinie

Miejscem szczególnej modlitwy za górników, hutników i skalników w diecezji legnickiej w dniu św. Barbary stał się kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie

Niedziela legnicka 50/2013, str. 1

[ TEMATY ]

górnicy

Ks. Piotr Nowosielski

W bieżącym roku 4 grudnia wraz z pracownikami Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi Polska Miedź SA (KGHM) modlili się ich duszpasterze wraz z biskupem zielonogórsko-gorzowskim Stefanem Regmuntem i legnickim biskupem pomocniczym Markiem Mendykiem. Przybyłych gości przed świątynią witały dźwięki górniczej orkiestry, a w jej wnętrzu gospodarz parafii ks. prał. Wiesław Migdał.

W ponadtysiącosobowej grupie uczestników uroczystości znaleźli się przede wszystkim górnicy wraz ze swoimi rodzinami, Zarząd Kombinatu, dyrektorzy kopalń i spółek związanych z KGHM wraz z pocztami sztandarowymi. Podczas Mszy św. zaprezentował się także górniczy chór męski, a Liturgia przygotowana była z udziałem przedstawicieli górników.

Reklama

W koncelebrowanej Mszy św. wzięli udział duszpasterze parafii położonych na obszarze objętym przez działalność kombinatu, z sąsiadujących ze sobą diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Stąd też obecność biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Stefana Regmunta, który przewodniczył Eucharystii, natomiast legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk wygłosił homilię.

Bp Stefan Regmunt zapraszając wszystkich obecnych do wspólnej dziękczynnej modlitwy, mówił: – Chcemy być z wami. W sposób szczególny wyrażamy to w dniu wspomnienia waszej patronki. Chcemy prosić o Boże błogosławieństwo na dalsze lata pracy i działalności naszego Zagłębia. Chcemy dziękować za to, że można było zjechać i wyjechać z kopalni w tych minionych miesiącach. To nie tylko tradycja nas tu gromadzi, ale poczucie wierności wobec Boga i wdzięczności wobec ludzi, którzy są razem z nami i pomagają nam, aby swoje powołanie górnicze można było jak najpełniej realizować.

Przywołując w homilii postać św. Barbary, bp Marek Mendyk przypomniał, że jest nam ukazana jako ta, która tak ukochała Chrystusa, że gotowa była oddać dla Niego swe życie. Była więziona, głodzona, a w końcu została ścięta. Wszystko zniosła dla Jezusa. Tradycja głosi też, że przed swoją śmiercią modliła się, aby mogła kiedyś wypraszać dar spotkania z Chrystusem przed śmiercią dla innych. Stąd stała się także patronką umierających, a powstające na przestrzeni wieków Bractwa Dobrej Śmierci, również obierały ją sobie za patronkę. – Św. Barbara uczy nas odwagi wobec niebezpieczeństwa śmierci – mówił Ksiądz Biskup. – Byśmy nie podchodzili do niej z lękiem. Byśmy nie bali się Boga, który jest naszym Ojcem. Jego mamy kochać. Mamy tak żyć, aby stale być gotowym na spotkanie z kochającym, przebaczającym Ojcem. Tego nas uczy św. Barbara.

Reklama

Mówiąc o pracy górników, dodał: – Praca górnika to ciągłe spotykanie się z różnymi niebezpieczeństwami. Doświadczony górnik wie, że w sytuacjach granicznych serce i umysł, niejako same z siebie, odwołują się do Pana Boga. Nie jest to przypadek, że przez całe wieki górnicy pozdrawiają się tradycyjnym „Szczęść Boże”. Wiedzą, że jeśli przyjdzie Boża pomoc, to i w potrzebie ludzie pospieszą z pomocą. Podkreślił także wartość świadectwa życia górników, gdy mówił: – Świadectwo wiary górników, to także świadectwo kultury tej kategorii ludzi pracy, świadectwo ich solidarności. Trzeba tu wspomnieć o tych, którzy wykazali się heroizmem otwarcia się na krzywdę drugiego człowieka. To nie tylko wtedy, kiedy trzeba było stanąć w jednym szeregu i upomnieć się o sprawiedliwość i wolność ojczyzny, ale także wtedy, kiedy trzeba było wyciągnąć pomocną dłoń dla niepokornych górników po stanie wojennym. Kiedy wpatrujemy się dziś w św. Barbarę, która uczy nas budowania swego życia na trwałym fundamencie, którym dla nas jest Jezus Chrystus, wiedzmy, że tylko wtedy będziemy mogli przeciwstawić się narastającej fali tych, którzy próbują usunąć Boga z naszej życiowej przestrzeni. Prośmy dziś św. Barbarę, aby wypraszała nam łaskę głębokiej, odważnej wiary. Prośmy też o dar jedności w naszej ojczyźnie – powiedział bp Marek Mendyk.

Podczas Mszy św. bp Stefan Regmunt pobłogosławił nowy sztandar, który został ufundowany dla Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego z siedzibą w Sobinie.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obiecanki dla Śląska

Niedziela Ogólnopolska 5/2015, str. 36-37

[ TEMATY ]

polityka

górnicy

Dominik Różański

Grzegorz Tobiszowski Ekonomista, polityk, samorządowiec, poseł na Sejm RP V, VI i VII kadencji

Grzegorz Tobiszowski
Ekonomista, polityk, samorządowiec,
poseł na Sejm RP V, VI i VII kadencji

O rządowym planie naprawy górnictwa z Grzegorzem Tobiszowskim rozmawia Wiesława Lewandowska

WIESŁAWA LEWANDOWSKA: – Zaproponowany przez rząd program naprawy polskiego górnictwa wywołał na Śląsku niepokoje niemal porównywalne z tymi z czasu stanu wojennego. Pani premier tłumaczy się troską o ludzi, górnicy mówią o szykowanej przez rząd zagładzie polskiego górnictwa i całego regionu.

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy w tej samej łodzi – Caritas wobec migrantów i uchodźców

2021-09-23 19:51

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

migranci

Materiały prasowe Caritas Polska

„Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy podążali razem ku coraz szerszemu „my”, abyśmy odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony” – napisał papież Franciszek w przesłaniu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w Kościele 26 września. Jedną z odpowiedzi polskiego Kościoła na ten apel jest działalność Caritas Polska.

W liczącym blisko 280 tys. mieszkańców Groznym emerytowana księgowa Zulay i młoda nauczycielka Raisa nigdy się nie spotkały. Dziś mijają się na schodach Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Raisa jest w Polsce od 2011 r., Zulay przyjechała rok później. Wojna w Czeczenii była już wówczas od kilku lat oficjalnie zakończona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję