Reklama

Niedziela Legnicka

Święto górnicze w Lubinie

Miejscem szczególnej modlitwy za górników, hutników i skalników w diecezji legnickiej w dniu św. Barbary stał się kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie

Niedziela legnicka 50/2013, str. 1

[ TEMATY ]

górnicy

Ks. Piotr Nowosielski

W bieżącym roku 4 grudnia wraz z pracownikami Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi Polska Miedź SA (KGHM) modlili się ich duszpasterze wraz z biskupem zielonogórsko-gorzowskim Stefanem Regmuntem i legnickim biskupem pomocniczym Markiem Mendykiem. Przybyłych gości przed świątynią witały dźwięki górniczej orkiestry, a w jej wnętrzu gospodarz parafii ks. prał. Wiesław Migdał.

W ponadtysiącosobowej grupie uczestników uroczystości znaleźli się przede wszystkim górnicy wraz ze swoimi rodzinami, Zarząd Kombinatu, dyrektorzy kopalń i spółek związanych z KGHM wraz z pocztami sztandarowymi. Podczas Mszy św. zaprezentował się także górniczy chór męski, a Liturgia przygotowana była z udziałem przedstawicieli górników.

Reklama

W koncelebrowanej Mszy św. wzięli udział duszpasterze parafii położonych na obszarze objętym przez działalność kombinatu, z sąsiadujących ze sobą diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Stąd też obecność biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Stefana Regmunta, który przewodniczył Eucharystii, natomiast legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk wygłosił homilię.

Bp Stefan Regmunt zapraszając wszystkich obecnych do wspólnej dziękczynnej modlitwy, mówił: – Chcemy być z wami. W sposób szczególny wyrażamy to w dniu wspomnienia waszej patronki. Chcemy prosić o Boże błogosławieństwo na dalsze lata pracy i działalności naszego Zagłębia. Chcemy dziękować za to, że można było zjechać i wyjechać z kopalni w tych minionych miesiącach. To nie tylko tradycja nas tu gromadzi, ale poczucie wierności wobec Boga i wdzięczności wobec ludzi, którzy są razem z nami i pomagają nam, aby swoje powołanie górnicze można było jak najpełniej realizować.

Przywołując w homilii postać św. Barbary, bp Marek Mendyk przypomniał, że jest nam ukazana jako ta, która tak ukochała Chrystusa, że gotowa była oddać dla Niego swe życie. Była więziona, głodzona, a w końcu została ścięta. Wszystko zniosła dla Jezusa. Tradycja głosi też, że przed swoją śmiercią modliła się, aby mogła kiedyś wypraszać dar spotkania z Chrystusem przed śmiercią dla innych. Stąd stała się także patronką umierających, a powstające na przestrzeni wieków Bractwa Dobrej Śmierci, również obierały ją sobie za patronkę. – Św. Barbara uczy nas odwagi wobec niebezpieczeństwa śmierci – mówił Ksiądz Biskup. – Byśmy nie podchodzili do niej z lękiem. Byśmy nie bali się Boga, który jest naszym Ojcem. Jego mamy kochać. Mamy tak żyć, aby stale być gotowym na spotkanie z kochającym, przebaczającym Ojcem. Tego nas uczy św. Barbara.

Reklama

Mówiąc o pracy górników, dodał: – Praca górnika to ciągłe spotykanie się z różnymi niebezpieczeństwami. Doświadczony górnik wie, że w sytuacjach granicznych serce i umysł, niejako same z siebie, odwołują się do Pana Boga. Nie jest to przypadek, że przez całe wieki górnicy pozdrawiają się tradycyjnym „Szczęść Boże”. Wiedzą, że jeśli przyjdzie Boża pomoc, to i w potrzebie ludzie pospieszą z pomocą. Podkreślił także wartość świadectwa życia górników, gdy mówił: – Świadectwo wiary górników, to także świadectwo kultury tej kategorii ludzi pracy, świadectwo ich solidarności. Trzeba tu wspomnieć o tych, którzy wykazali się heroizmem otwarcia się na krzywdę drugiego człowieka. To nie tylko wtedy, kiedy trzeba było stanąć w jednym szeregu i upomnieć się o sprawiedliwość i wolność ojczyzny, ale także wtedy, kiedy trzeba było wyciągnąć pomocną dłoń dla niepokornych górników po stanie wojennym. Kiedy wpatrujemy się dziś w św. Barbarę, która uczy nas budowania swego życia na trwałym fundamencie, którym dla nas jest Jezus Chrystus, wiedzmy, że tylko wtedy będziemy mogli przeciwstawić się narastającej fali tych, którzy próbują usunąć Boga z naszej życiowej przestrzeni. Prośmy dziś św. Barbarę, aby wypraszała nam łaskę głębokiej, odważnej wiary. Prośmy też o dar jedności w naszej ojczyźnie – powiedział bp Marek Mendyk.

Podczas Mszy św. bp Stefan Regmunt pobłogosławił nowy sztandar, który został ufundowany dla Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego z siedzibą w Sobinie.

2013-12-12 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Który skrzywdziłeś człowieka prostego...”

Niedziela Ogólnopolska 4/2015, str. 3

[ TEMATY ]

społeczeństwo

Polska

górnicy

brzeszczenazywo.pl

Początek wiersza Czesława Miłosza, zamieszczony na krzyżach Stoczni Gdańskiej, to przypomnienie o krzywdzie wyrządzonej ludziom, często bardzo biednym, będące nie tylko ostrzeżeniem dla tych, którzy krzywdzili ludzi w czasach komunistycznych, ale także wielkim wołaniem w czasach współczesnych. Widzieliśmy usmolonych węglem górników, którzy strajkując, wołali o miejsca pracy, o swoją ludzką godność. Wołały o to również ich rodziny, a w tym wołaniu zawarte było wołanie o wszystkie polskie rodziny. Wciąż jesteśmy w czasie tzw. transformacji. Dokonało się bardzo wiele zmian, zmieniają się też rządy, a ten, kto ma władzę, może zrobić wiele dobrego lub złego. Spodziewamy się, że ludzie, którzy sprawują władzę, którzy otrzymują mandat naszego zaufania, będą czynili wszystko dla dobra współobywateli. Państwo ma wszelkie narzędzia służące temu, by jego mieszkańcom żyło się jak najlepiej. Mówimy nieraz: państwo przyjazne dla obywatela. A przecież państwo nie może być dla swojego obywatela nieprzyjazne, ono ma o niego dbać – o każdego, o tego, który daje sobie radę, i o tego mniej zaradnego, prostego – zwłaszcza o niego. Obowiązuje uczciwość zarówno obywatela wobec władzy, jak i władzy wobec obywatela.

CZYTAJ DALEJ

"Pokazaliśmy im" - polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal

2021-07-31 15:38

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas jest rekordem Starego Kontynentu, a także rekordem olimpijskim. To drugi wynik w historii tej konkurencji.

CZYTAJ DALEJ

Bełchatów: Wyśpiewajmy pamięć

2021-07-31 17:53

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Prywatne

O Powstańcach Warszawskich 1944 roku w dniu jutrzejszym odbędzie się wyjątkowy koncert w ogrodach parafii pw. Narodzenia NMP. Podczas uroczystości wyśpiewane będą pieśni patriotyczne oraz piosenki, które towarzyszyły żołnierzom i cywilom walczącym o niepodległość Narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję